Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Διάσωση αρσενικού μελισσιού

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mgal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 8

ΔημοσίευσηΘέμα: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Δευ Μαϊος 31, 2010 11:38 am

Δυστυχώς στη πρόσφατη επίσκεψη που έκανα παρατήρησα ότι ένα μελίσσι είχε μόνο διάσπαρτο κιφηνογόνο χωρίς παρουσία εργατογόνου.

Ποια είναι η γνώμη σας να το ενώσω με κάποιο άλλο, να του βάλω νέα βασίλισσα σε κλουβάκι ή δεν υπάρχουν πιθανότητες επιτυχίας οπότε καλύτερα να το τινάξω μακριά.

Ευχαριστώ για τη βοηθειά σας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
melissaris
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 147

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Δευ Μαϊος 31, 2010 3:46 pm

Αν έχει πολύ πληθυσμό ακόμα αξίζει να προσπαθήσεις να του φτιάξεις νέα βασίλισσα.
Αν δεν θες να αγοράσεις, βάλτου ένα πλαίσιο με γόννο ημέρας από κάποιο άλλο
spyroseva
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 238

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Δευ Μαϊος 31, 2010 5:18 pm

melissaris έγραψε:
Αν έχει πολύ πληθυσμό ακόμα αξίζει να προσπαθήσεις να του φτιάξεις νέα βασίλισσα.
Αν δεν θες να αγοράσεις, βάλτου ένα πλαίσιο με γόννο ημέρας από κάποιο άλλο

Η ελπιδα πεθαινει τελευταια, κανε μια προσπαθεια.
Χλωμο σε κοβω ομως,αμα δεν γινει τιποτα,παρτο τιναξτο καπου μακρυα και βαλε τα τελαρα του σε αλλα μελισσια.Φιλε μου πικρη η αληθεια αλλα ετσι ειναι . . . Sad
Mgal
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 8

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Δευ Μαϊος 31, 2010 5:48 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και την υποστήριξη melissaris και spyroseva. Θα το προσπαθήσω με γόνο, δεν μου πάει καρδιά να το διαλύσω. Θα σας ενημερώσω για το τελικό αποτέλεσμα. Ευχηθείτε !
parosbees
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 260

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Τετ Ιουν 02, 2010 8:16 am

Μια μέθοδο που δουλεύω με επιτυχία είναι η εξής: Τινάζω όλο τον πληθυσμό μέσα στην κυψέλη του,παίρνω όλα τα τελάρα και τα βάζω σε άλλα μελίσσια προσέχοντας να μην έχουν καμιά μέλισσα πάνω τους.Μετά βάζω 2 τελάρα με άχτιστα φύλλα και πάνω τους μια μάνα σε κλουβάκι μόνη της(χωρίς συνοδούς μέλισσες).Το αφήνω έτσι χωρίς τροφοδοσία για μια βδομάδα και μετά το ανοίγω προσεκτικά να μην το αγριέψω.Μόλις ανοίξω το καπάκι και δώ οτι έχουν αρχίσει να χτίζουν τα φύλλα σημαίνει οτι βγήκε η μάνα και την αποδέχτηκαν.Τότε αρχίζω και το τροφοδοτώ με λίγο σιρόπι κάθε μέρα αν είναι δυνατόν.
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 40

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Πεμ Ιουν 03, 2010 5:01 pm

Κι εγώ πρόσφατα είχα 2 μελίσσια που έκαναν μπαμπουρόμανες...Έτσι τα λέμε εμείς!

Η τεχνική που χρησιμοποίησα και έπιασε ήταν η εξής.

1.)Τίναγμα της μύγας σε διάσπαρτα σημεία περιμετρικά του μελισσοκομείου,τουλάχιστον 30 μέτρα από την κυψέλη.Η μύγα θα επιστρέψει.Η μπαμπουρόμανα πιθανότατα δεν επιστρέφει.
2.)Αλλαγή όλων των προβληματικών τελάρων με άχτιστα και χτισμένα.
3.)Εισαγωγή 2-3 δυνατών βασιλικών κελιών από μελίσσια που ήθελαν να σμηνουργήσουν.

Τα αφήνεις λίγες μέρες (ανάλογα με την ηλικία που έχει το βασιλικό κελί που βάζεις) και το ανοίγεις να δεις αν έβγαλε μάνα.Εάν έβγαλε θα γονέψει σε λίγες μέρες.

Στις δικές μου περιπτώσεις έπιασε και τις 2 φορές και εχθές που βρήκα κι ένα ακόμα με μπαμπουρόμανα το ξαναέκανα.Θα δούμε αν θα πιάσει και εδώ.
spyroseva
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 238

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Πεμ Ιουν 03, 2010 5:09 pm

TaTaKaS έγραψε:
Κι εγώ πρόσφατα είχα 2 μελίσσια που έκαναν μπαμπουρόμανες...Έτσι τα λέμε εμείς!

Η τεχνική που χρησιμοποίησα και έπιασε ήταν η εξής.

1.)Τίναγμα της μύγας σε διάσπαρτα σημεία περιμετρικά του μελισσοκομείου,τουλάχιστον 30 μέτρα από την κυψέλη.Η μύγα θα επιστρέψει.Η μπαμπουρόμανα πιθανότατα δεν επιστρέφει.
2.)Αλλαγή όλων των προβληματικών τελάρων με άχτιστα και χτισμένα.
3.)Εισαγωγή 2-3 δυνατών βασιλικών κελιών από μελίσσια που ήθελαν να σμηνουργήσουν.

Τα αφήνεις λίγες μέρες (ανάλογα με την ηλικία που έχει το βασιλικό κελί που βάζεις) και το ανοίγεις να δεις αν έβγαλε μάνα.Εάν έβγαλε θα γονέψει σε λίγες μέρες.

Στις δικές μου περιπτώσεις έπιασε και τις 2 φορές και εχθές που βρήκα κι ένα ακόμα με μπαμπουρόμανα το ξαναέκανα.Θα δούμε αν θα πιάσει και εδώ.

Μπαμπουρομανα Exclamation Βαρβατη λεξη,γεμιζει το στομα σου.
Αυτην την τεχνικη,σου'ρθε και την εφαρμοσες ή κανας αλλος σου την σφυριξε?
Και δε με λες? Αντε μπαμπουρομανες εχεις,βασιλοκελια εχεις καθε φορα για να βολευτεις?
Πολυ Μπαμπουρομανα ρε τατακα παιζεις,τι γινεται? Smile
mamani
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 30

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Σαβ Ιουν 05, 2010 10:26 am

"Τίναγμα της μύγας σε διάσπαρτα σημεία περιμετρικά του μελισσοκομείου,τουλάχιστον 30 μέτρα από την κυψέλη.Η μύγα θα επιστρέψει.Η μπαμπουρόμανα πιθανότατα δεν επιστρέφει."

[list][*]"Έξω ξανακούσει να αποκαλούν τις μέλισσες "μύγες", αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί.
[list][*]Σε ένα αρρενοτόκο μελίσσι έχω την εντύπωση πως υπάρχουν πολλές ωοτόκες μέλισσες κι όχι μόνο μία, αν αυτό είναι που εννοεί ο TaTaKaS
[list][*]Γιατί δεν επιστρέφει η ¨μπαμπουρόμανα¨κι επιστρέφουν οι άλλες; επίσης δεν καταλαβαίνω.
MILIBEE
Honorary member
Honorary member

Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Σαβ Ιουν 05, 2010 11:32 am

Nα ρωτησω εγω τωρα ποια ειναι η μαμπουρομανα ή οχι? Smile
mamani
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 30

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Σαβ Ιουν 05, 2010 11:44 am

Να ρωτήσεις τον TaTaKaS, εννοείς. Εγώ απλώς υποθέτω, ότι υποθέτει, ότι υπάρχει μια εργάτρια που γεννάει "μπάμπουρες" δλδ κηφήνες. Κατά το μύγες=μέλισσες, έτσι και μπάμπουρες=κηφήνες. Λέω τώρα....
MILIBEE
Honorary member
Honorary member

Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Σαβ Ιουν 05, 2010 11:48 am

Ευχαριστω για την επεξηγηση :lol:
Πρεπει να να κανουμε λεξικο...................... του μελισσοζουζουνιωτη
TaTaKaS
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 40

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διάσωση αρσενικού μελισσιού   Σαβ Ιουν 05, 2010 9:30 pm

Δεν περίμενα να χρησιμοποιώ και άγνωστες λέξεις...!!!χαχα!!

Την ορολογία την παίρνω αυτούσια από τον παππού μου και το θείο μου οι οποίοι με μυούν στο επάγγελμα!

Μυγα=μελίσσια...Ανοίγουμε ένα μελίσσι δλδ και λέμε έχει 10 τελάρα μύγα!Δηλαδή δεν λέμε τις μέλισσες σαν άτομα μύγες αλλά το σύνολο.

Μπαμπουρόμανα=Εργάτρια μέλισσα που γεννάει αγονιμοποίητα αυγά και συνεπώς γίνονται κηφήνες.Τώρα όταν το μελίσσι γίνεται αρρενοτόκο δεν ξέρω αν γεννάει μία ή περισσότερες αλλά με τον τρόπο που περιέγραψα δεν επιστρέφουν.Πιθανόν με το τίναγμα μακριά από την κυψέλη οι υπόλοιπες εργάτριες να την σκοτώνουν όπως γίνεται και με τις μάνες.Δηλαδή έξω από την κυψέλη ίσως τις βλέπουν ανταγωνιστικά και να τις σκοτώνουν!

Τώρα αν δεν έχεις κάθε φορά βασιλοκέλια να βάλεις βάζεις πλαίσιο με ανοιχτό γόνο ημέρας για να κάνει μόνο του.

Την τεχνική αυτή την εφαρμόζει ο παππούς μου πολλά χρόνια τώρα και δουλεύει.Να πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει καθόλου για άλλη τεχνική γιατί πρώτη φορά μου έτυχε πριν λίγες μέρες.

Άλλες απορίες;;;

Διάσωση αρσενικού μελισσιού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: