Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

8 άρες κυψέλες

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen master
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 201

ΔημοσίευσηΘέμα: 8 άρες κυψέλες   Τετ Αυγ 24, 2016 11:26 pm

Καλησπερα σε Ολους αρκετο καιρο Τωρα Εχουν ξεκινησει να κανουν τήν εμφανηση τους ολο ενα και περισωτερο η 8 αρες κυψελες. Πιες ειναι η διάφορες μιας 8 και μιάς 10 πλάισιων?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kir
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 573

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8 άρες κυψέλες   Πεμ Αυγ 25, 2016 10:08 am

Αντί για 10 έχουν 8 πλαίσια, στα συν, λεγετε ότι έχουν γρηγορότερη ανάπτυξη και δουλεύουν καλύτερα σε φτωχές ανθοφορίες, στα πλην ότι θέλουν περισσότερη δουλειά, και να είσαι από πάνω ειδικά την άνοιξη μιας και λόγο περιορισμένου χώρου μπορεί να σμηνουργίσουν στο φτερό!
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 894

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8 άρες κυψέλες   Πεμ Αυγ 25, 2016 12:01 pm

Αν και λίγα, υπάρχουν μελισσοκομεία που ασκουν μεθοδολογίες για τις οποίες βολεύουν περισσότερο οι 8ρες. Για γενική μελισσοκομία δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι. Πριν καμιά 15 χρόνια που είχαν εξαπλωθεί αρκετά είχα περίπου 10 κυψέλες 8ρες. Με δυσκόλευαν όμως γιατί τα υπόλοιπα μελίσσια ήταν 10ρια και είχα περιορισμό στο υλικό μεταξύ των μελισσιών μου, έτσι τις 8ρες τις είχα αλλού μόνες τους και τελικά τις έδωσα. Διαφορές στα μελίσσια δεν μπορώ να πω ότι διαπίστωσα.
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 634

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8 άρες κυψέλες   Πεμ Αυγ 25, 2016 1:47 pm

Μια συμβουλή που θάδινα (όχι ότι γέρασα στο αντικείμενο και η πείρα τρέχει απ' τα πατζάκια μου), είναι να δεις αν με 10άρες το βοσκοτόπι σου είναι αποτελεσματικό. Αν όχι τότε πας σε 8άρες σιγά σιγά και παρακολουθείς τα αποτελέσματα.
Εγώ ξεκίνησα με 10άρες, αλλά ο μακαρίτης ο Μπίκος, κι ο Κόσκου απο Κόρινθο με έπεισαν ότι στη περιοχή μου οι 8άρες είναι καλλίτερες. Έτσι ξεκίνησα σταδιακά την αντικατάσταση των 10ριών με 8άρια και νομίζω ότι έχω καλλίτερα αποτελέσματα.
Πάντως η παρατήρηση της (των) περιοχών βοσκής είναι σημαντική.
mpampis13
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1377

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8 άρες κυψέλες   Πεμ Αυγ 25, 2016 3:42 pm

Συμφωνώ με το Βασίλη. Νομίζω (πλέον ειμαι σε κατάσταση δοκιμών) οτι σε ανθοφορίας σύντομες και παραξενες(βλέπε θυμαρι) θα κανουν την διαφορα. Είδωμεν
queen master
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 201

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8 άρες κυψέλες   Πεμ Αυγ 25, 2016 6:57 pm

αδελφια καπου διαβασα οτι οσο πιο καλα μπωρουν να διατηρουν την θερμοκρασια στην κυψελη εχουν και καλυτερη αναπτηξη σαν σμηνος. και ερωτομαι και λεω η 8 αρα ειναι μικροτερη απο την 10 αρα, μηπος τα -2 πλαισια που ειναι και λιγο μικροτερη η κυψελη μπωρουν να ελενχουν καλυτερα την θερμοκρασια και εχουν τοσο θεαματικη αναπτηξη? το λεω γιατι ειδα καπιες μαρτιριες στο net το οπιο αναφερουν οτι υπαρχουν πολυ καλυτερα αποτελεσματα σαν αναπτηξη και δουλειας.

γιαυτο τον λογο εκανα τον κοπο για να ανεβασω αυτο το ποστ να τα βαλουμε κατω να δουμε τι συμβενει και τι τελικα ισχιη αν αξιζει καπιος να ξεκινησει 8 αρες η οχι.
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 634

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: 8 άρες κυψέλες   Πεμ Αυγ 25, 2016 9:13 pm

Απ' όσα διάβασα αλλά και απο την εμπειρία μου με οκτάρες εδώ κι ενάμιση χρόνο βλέπω ότι η ανάπτυξη του μελισσιού είναι θεαματική. Όπως λέει κι ο Μπίκος, η θερμοκρασία πάει όχι πλάγια αλλά προς τα πάνω, διευκολύνοντας τα κορίτσια στη σωστή θέρμανση του γόνου. Κι όπως λέει ο Μπάμπης ο χρόνος θα δείξει...

8 άρες κυψέλες
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Νέα προϊόντα στην αγορά-
Μετάβαση σε: