Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1904

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Απρ 14, 2016 9:15 pm

stratos έγραψε:

Αν αναφέρεσαι στο ότι ρώτησα για εξέταση γύρης , μου είπε κάποιος νοσηλευτής ότι το δηλητήριο της μέλισσας εξαρτάται από τη γύρη έφαγε , γι΄αυτό ρώτησα μήπως αλλεργιολόγος προτείνει και εξέταση για γύρη ή κάτι παρόμοιο με την γύρη .

Έχω την εντύπωση πως κάτι έχεις μπερδέψει. Μακάρι να υπήρχε προγνωστικός παράγοντας ο οποίος πυροδοτεί ένα αλλεργικό σοκ, μια αλλεργική αντίδραση. Θα αποφεύγαμε να κάνουμε νομές στις συγκεκριμένες πηγές γύρης.
Αυτό που σου είπε ο νοσηλευτής έχει σχέση με την επιθετικότητα και την ένταση πόνου. Για παράδειγμα στην κουμαριά και στον Έρικα (ερείκη) τα μελισσια γίνονται πιο επιθετικά και το δηλητήριο είναι πιο επώδυνο (ο πόνος ούτως ή άλλως αυτοπροσδιορίζεται σε διαφορετικό βαθμό στον καθένα μας).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Απρ 14, 2016 9:43 pm

Barberis αυτή τη στιγμή ο καλύτερος καθοδηγητής σου είναι ο θεράπων ιατρός σου. Ακόμα και η επινεφρίνη που πολλοί συνάδελφοι μελιςςοκόμοι υποστηρίζουν πως πρέπει να κρατάμε μαζί μας-ο παθών χρειάζεται ειδική εκπαίδευση για να την χορηγήσει στον εαυτό του. Τα πράγματα μπορεί να φαίνονται απλά και όμορφα όμως σε κατάσταση αλλεργικού σοκ ο εγκέφαλος βρίσκεται σε κατάσταση σύγχυσης, το στρες χτυπάει κόκκινο και πολλές φορές η αυτοενιώμενη επινεφρίνη χορηγείται λανθασμένα από τον ίδιο τον χρήστη με τα αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά.

Έχω γράψει πολλές φορές στο φόρουμ για χρήσιμες πληροφορίες που μας δίνουν οι ειδικοί αλλεργιολόγοι. Αναρτώ εδώ κάποιες από αυτές τις πληροφορίες:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
pierios
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 66

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Απρ 14, 2016 10:27 pm

Monarchis έχεις δίκιο σε όλα. Ο αλλεργιολόγος με εκπαίδευσε στο πως να εφαρμόσω την ANAPEN με ένα ομοίωμα ένεσης ANAPEN. Όταν έρθει η άσχημη στιγμή και την εφαρμόσεις σε πηγαίνουν αμέσως σε Νοσοκομείο-Κέντρο Υγείας διότι δεν θα είσαι σε θέση να οδηγήσεις. Και κάτι ακόμα που μου είπε, δεν εφαρμόζουμε την ANAPEN σε κανέναν άλλο εκτός από τον εαυτό μας διότι αν την εφαρμόσουμε σε κάποιον άλλο που κινδυνεύει μπορεί να τον "στείλουμε" πιο γρήγορα στον άλλο κόσμο επειδή δεν γνωρίζουμε την καρδιαγγειακή του κατάσταση.
xunilz
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 105

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Απρ 14, 2016 10:35 pm

monarchis έγραψε:
xunilz έγραψε:
...αυτή στον αστράγαλο μετα με φαγούριζε και την εξυσα λιγακι ε περιτο να πω εγινε τουμπανο για μιαμιση μερα στο σημειο  

Λόγω του ότι ο αστράγαλος επιδέχεται μεγάλη πίεση και βάρος (είναι η βάση ολόκληρου του σώματός μας) πρήζεται περισσότερο. Βάλτε πάγο συχνά και παπούτσια που να μην επιβαρύνουν - πιέζουν το σημείο.

Αααα όμορφα δεν το ήξερα βαρους κτλπ νομίζω και το ξυσιμο θα επαιξε τον ρόλο του στο να παει το δηλητηριο παντου ε?
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Παρ Απρ 15, 2016 12:27 am

xunilz έγραψε:

Αααα όμορφα δεν το ήξερα βαρους κτλπ νομίζω και το ξυσιμο θα επαιξε τον ρόλο του στο να παει το δηλητηριο παντου ε?

Μπα, μάλλον συγκυριακό μου φαίνεται.
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Παρ Απρ 15, 2016 12:29 am

pierios έγραψε:
Monarchis έχεις δίκιο σε όλα. Ο αλλεργιολόγος με εκπαίδευσε στο πως να εφαρμόσω την ANAPEN με ένα ομοίωμα ένεσης ANAPEN. Όταν έρθει η άσχημη στιγμή και την εφαρμόσεις σε πηγαίνουν αμέσως σε Νοσοκομείο-Κέντρο Υγείας διότι δεν θα είσαι σε θέση να οδηγήσεις. Και κάτι ακόμα που μου είπε, δεν εφαρμόζουμε την ANAPEN σε κανέναν άλλο εκτός από τον εαυτό μας διότι αν την εφαρμόσουμε σε κάποιον άλλο που κινδυνεύει μπορεί να τον "στείλουμε" πιο γρήγορα στον άλλο κόσμο επειδή δεν γνωρίζουμε την καρδιαγγειακή του κατάσταση.

Είσαι σε καλά χέρια pierios. Σωστά σου έχει πει ο αλλεργιολόγος την αυτοενιώμενη επινεφρίνη την εφαρμόζουμε στον εαυτό μας μόνο για αυτό και ονομάζεται αυτοενιώμενη king
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 828

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Παρ Απρ 15, 2016 12:33 am

monarchis έγραψε:
.
Μ.Ε.: Οι μελισσοκόμοι θα πρέπει να δέχονται τσιμπήματα σε ταχτικά διαστήματα. Να μην δέχονται μαζεμένα τσιμπήματα, στο μεσοδιάστημα από το τελευταίο κέντρισμα να μην υπάρχει μεγάλο χρονικό κενό. Οι μελισσοκόμοι που δέχονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα έχουν λιγότερες πιθανότητες να εμφανίσουν αναφυλακτική αντίδραση χωρίς όμως να αποκλείονται από την ομάδα υψηλού κινδύνου.

Ειναι τεκμηριωμενο το παραπανω? Αν υποθεσουμε οτι καποιος δεχεται 2-3 κεντρισματα στην επιθεωρηση, μετα απο ποσο καιρο ειναι καλο να ξαναδεχτει. Μου φαινεται απο αυριο θα το επιδιωκω γιατι μπαινουμε στον μαιο και ειμαι μονο με 1 τσιμπημα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Παρ Απρ 15, 2016 12:36 am

Χαλαρωσε ρε matteus.... Ο άνθρωπος εννοεί για μεγάλο χρονικό διάστημα.
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 828

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Παρ Απρ 15, 2016 12:46 am

monarchis έγραψε:

Μηνες δηλαδη? Θυμαμαι οταν ηταν να αγορασω τα πρωτα μου μελισσια πηγα και εγω σε αλλεργιολογο. Μου ειπε οτι οι μελισσοκομοι γινονται αλλεργικοι συνηθως στην αρχη της ανοιξης γιατι εχει μεσολαβησει ο χειμωνας. Συγγνωμη με επιασε ενα αγχακι βραδιατικα με αυτα που διαβαζω χαχα. Απο τον Νοεμβριο που μας περασε εφαγα μια τσιμπια πριν λιγες μερες.
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Παρ Απρ 15, 2016 12:49 am

matteus έγραψε:
monarchis έγραψε:

Μηνες δηλαδη? Θυμαμαι οταν ηταν να αγορασω τα πρωτα μου μελισσια πηγα και εγω σε αλλεργιολογο. Μου ειπε οτι οι μελισσοκομοι γινονται αλλεργικοι συνηθως στην αρχη της ανοιξης γιατι εχει μεσολαβησει ο χειμωνας. Συγγνωμη με επιασε ενα αγχακι βραδιατικα με αυτα που διαβαζω χαχα.  Απο τον Νοεμβριο που μας περασε εφαγα μια τσιμπια πριν λιγες μερες.

Ναι ισχύει το μεσοδιάστημα από τον χειμώνα μέχρι τις πρώτες επιθεωρήσεις.
barberis2
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 17

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Παρ Απρ 15, 2016 10:12 am

Δεν ξέρω ακόμα σε πόσο μεγάλο βαθμό έχω πρόβλημα  η μοναδική εξέταση είναι απο μικροβιολόγο.Τα αποτελέσματα απο τις εξετάσεις που μου έδωσε αλεργιολόγος δεν βγήκαν ακόμα κ αν χρειαστεί θα κάνω θεραπεία απευαισθητοποίησης.

Το κακό είναι οτι κάνω υπομονή απο πέρσυ να πάρω μελίσσια κ τώρα που ήρθε η ώρα πολύ φοβάμαι οτι θα πρέπει να περιμένω ακόμα ένα χρόνο klama

Εννοείτε όμως πρώτα η υγεία κ αν χρειαστεί θα περιμένω,τι να κάνω...
Ξαναλέω οτι δεν ένιωσα να κινδυνεύω στο προηγούμενο τσίμπημα γιαυτό ίσως το παίρνω κ αψήφιστα

Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: