Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
barberis2
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 17

ΔημοσίευσηΘέμα: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Τρι Μαρ 22, 2016 1:40 pm

Παιδιά καλησπέρα απο Αλεξάνδρεια!

Δεν έχω ακόμα δικά μου μελίσσια αλλα προγραμματίζω να ξεκινήσω τώρα στα κοντά κ έχω τον εξής προβληματισμό..

Την κυριακή πήγα μ'έναν φίλο να δούμε τα δικά του κ με τσίμπησε μια πάνω απο την παλάμη...
Μετά απο ενα δεκάλεπτο περίπου με έπιασε κάτι σαν φούντωμα κ λίγο πιο μετά φαγούρα!πολύ φαγούρα σχεδόν όπου έχω τρίχες!έβγαλα κατι κοκκινίλες στην πλάτη,χλώμιασα στο πρόσωπο και κοκκίνισαν τα μάτια μου..όλα περάσαν στο μισάωρο κ ύστερα πρήστικε πολύ το χέρι μου μέχρι τον αγκώνα αλλα άρχισε να ξεπρίζετε απο χθές

Δεν είχα ποτέ θέμα με τσιμπήματα μέχρι το καλοκαίρι που με τσίμπησε μια στον λαιμό κ είχα πάνω κάτω τα ίδια συμπτώματα.
Θα κάνω κ εξετάσεις για σιγουριά αλλα θέλω να ακούσω κ γνώμες  δικές σας για το θέμα!Το παθαίνει κανείς σας;
Συνιθίζεται;
Να ξεχάσω τα μελίσσια;

Βοήθεια!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
doctor11
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 63

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Τρι Μαρ 22, 2016 2:15 pm

Μην ξεχνάς τα μελίσσια προς το παρόν αλλά πρέπει να σε δει ειδικός αλλεργιολόγος να εκτιμήσει την κατάσταση και μετά βλέπεις.
Στο Λαικό έχει πολύ καλό τμήμα αλλά σου πέφτει μακριά...
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1904

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Τρι Μαρ 22, 2016 3:04 pm

Όπως λέει και ο Νικ. επί σκέψου έναν ειδικό ιατρό αλλεργιολόγο. Θα σε κατατοπίσει πλήρως δίνοντας σου οδηγίες για το τι πρέπει να κάνεις. Καλή επιτυχία.
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 298

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Τρι Μαρ 22, 2016 7:05 pm

πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι όλοι είμαστε εν δυνάμει αλλεργικοί δηλαδή ενώ δεν εχουμε δείγματα αλλεργ΄ιας στο παρελθόν ,πορεί να εμφανίσουμε ξαφνικά με ένα τσίμπημα
αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία
η επέκταση των συμπτωμάτων πέραν του σημείου του τσιμπήματος σημαίνει κάτι
η επίσκεψη σε αλλεργιολόγο θα έλεγα ότι πρέπει να γίνει προν αποφασίσεις να ασχοληθεις με τα μελίσσια
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 828

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Τρι Μαρ 22, 2016 7:55 pm

Εσεις τι κανετε με τα τσιμπηματα? Μπορει να μην τσιμπηθειτε για αρκετο καιρο η το επιδιωκεται να φατε και απο καμια??

Ειχα δει εναν αμερικανο μελισσοκομο στο youtube ο οποιος ελεγε οτι ολοι οι μελισσοκομοι και τα ατομα της οικογενιας του πρεπει να τσιμπιουνται μια φορα το μηνα. Υποστηριζε οτι τα μελη της οικογενειας του μελισσοκομου τις περισσοτερες φορες γινονται αλλεργικοι γιατι ερχονται σε επαφη με το δηλητηριο της μελισσας π.χ με τα ρουχα του αλλα δεν τσιμπιουνται. Δεν ξερω αν ισχυουν ολα αυτα, αλλα γνωριζω αρκετα τετοια περιστατικα. Δηλαδη παιδια μελισσοκομων τα οποια ειναι αλλεργικα.
kir
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 590

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Τρι Μαρ 22, 2016 9:06 pm

έχω την εντύπωση ότι με λίγα τακτικά τσιμπήματα έχεις περισσότερες πιθανότητες για ανοσία ενώ με πολλά σε μεγάλα διαστίματα περισσότερες για αλλεργικό σοκ οπότε επιδιώκω να φάω και κανένα τσιμπηματάκι ανα 1-2 επιθεωρήσεις !
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 828

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Τρι Μαρ 22, 2016 10:04 pm

kirkinis έγραψε:
έχω την εντύπωση ότι με λίγα τακτικά τσιμπήματα έχεις περισσότερες πιθανότητες για ανοσία ενώ με πολλά σε μεγάλα διαστίματα περισσότερες για αλλεργικό σοκ οπότε επιδιώκω να φάω και κανένα τσιμπηματάκι ανα 1-2 επιθεωρήσεις !

Δεν ξερω οι υπολοιποι τι λετε? Παντως γνωστος μου παλιος μελισσοκομος που τον τσιμπουσαν 20 μελισσες σε καθε επιθεωρηση απεκτησε κατι σαν αλλεργια. Στα σημεια που τον τσιμπουσαν εμεναν σημαδια με το καιρο, κατι σαν πληγες με ξεραμενη επιδερμιδα. Εμενα εχουν να με τσιμπησουν απο τον Οκτωμβρη. Προχτες εφαγα αρκετες στα γαντια αλλα ειναι ο μισος πονος και τσιμπημα.
kostasid
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 114

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Τετ Μαρ 23, 2016 12:09 am

Πλέον δεν χρησιμοποιώ γάντια κ έχω στα σύν ότι θα φάω ένα τσίμπιμα.Έτσι δεν σοκάρεται ο οργανισμός κ σε 5 λεπτά έχω ξεχάσει που ακριβώς με τσίμπισε.
george kis
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 72

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Τετ Μαρ 23, 2016 7:51 pm

καλησπέρα παρέα. εγώ πέρυσι τον Ιούνιο δέχτηκα δύο τσιμπήματα με διαφορά 14 μέρες, το ένα κάτω από το μάτι και το άλλο πάνω στο φρύδι. Και τα δύο συνέβησαν 5 το απόγευμα με την στιγμή της αποκορύφωσης τους την άλλη μέρα στις 9 το πρωί όπου και έκλεινε το μάτι, από τις 10-11 η ώρα ξεκινούσε η εξασθένηση και τα πράγματα πλέον επανερχόντουσαν στην αρχική τους κατάσταση σε κατι λιγότερο απο 40 ώρες. Στα πιο σκληρά σημεία του σώματος όπως τα δάχτυλα ή τα γόνατα κτλ. ο κύκλος είναι ο ίδιος χώρις όμως πολλές φορές να μπορεί να πρηστεί το σημείο. Γνωστός μου με τα ίδια συμπτώματα πήγε νοσοκομείο μετά μέτα απο 4 ώρες και δέχτηκε 2 φιάλες ορού ( προσωπικα δεν το θεωρούσα απαραίτητο ).Στη συνέχεια όμως διάβασα όσο περισσότερα μπορουσα και αποφάσισα να έχω μαζί μου ΑΝΑΠΕΝ. Ντύνομαι όσο πιο καλά μπορώ και σταματάω την επιθεώρηση αν δεν μου το επιτρέπει το μελίσσι. Φυσικά μιλάμε για 11 μήνες εμπειρία με 10 μελισσάκια και 25αρια τσιμπήματα. Ειναι ένα  post  όπου αναφέρεται τσίμπημα στο σβέρκο νομίζω πως μιλούσε για το καλοκαίρι 2015 και ο φίλος μας ο συμφορουμιτης έλεγε πως δεν θα θελε να ξέρει τι θα του συνεβαινε αν δεν υπήρχε σε κοντινή απόσταση νοσοκομείο αλλά δεν μπορώ να το βρω. Διάβασε όσο μπορείς άλλωστε η γνώση είναι όπλο.... 'οπως το κεντρί για την μέλισσα. Να κάνεις αναζήτηση- σύνθετη αναζήτηση με διάφορες λεξεις κλειδια και θα σε οδηγήσει μέσω google σε πάρα πολλά topic-post του φόρουμ μας.

melissologia.great-forum.com/t1892-topic
melissologia.great-forum.com/t3259-topic
melissologia.great-forum.com/t1742-topic
melissologia.great-forum.com/t4426-topic
melissologia.great-forum.com/t1096-topic
melissologia.great-forum.com/t3484-topic
melissologia.great-forum.com/t1451-topic
melissologia.great-forum.com/t1281-topic
melissologia.great-forum.com/t4630-topic
melissologia.great-forum.com/t2229-topic
melissologia.great-forum.com/t366-topic
melissologia.great-forum.com/t2431-topic
barberis2
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Σαβ Μαρ 26, 2016 10:44 am

Καλημέρα σ'όλους...

Φίλε george kis εκτός απο πρηξίματα νιώθεις κ τίποτα περίεργο όπως ζαλάδες φούντωμα ή τίποτα άλλο;
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 370

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 5:59 am

καλημερα... εμενα παντως στην αρχη το σημειο που με τσιμπαγε τουμπανιαζε... την αλλη μερα ειχα απιστευτη φαγουρα... και με τον καιρο και τα τσιμπηματα αρχισε να υποχωρει αυτο το φαινομενο... φτανει να μη τσιμπησει σε ευασθητο σημειο.... πχ πισω απ το γονατο... αυτο που περιγραφεις ειναι σοβαρο και πρεπει να επισκευθεις αλλεργιολογο πριν ξεκινησεις τη συνεργασια με τα κοριτσια... εγω εχω αλλεργια στις σφηκες... και εχω παντα κορτιζονουχα αλοιφη την περιοδο που ξεκινανε τις βολτες τους... βγαζω καντηλες δλδ παντου και τουμπανιαζει ολο το μελος σχεδον που με τσιμπησε.. χωρια του οτι βραχνιαζω... πλεον οταν με τσιμπανε οι μελισσες... νιωθω ελαχιστα το τσιμπημα (πειτε με μαζοχα καθως οφειλω να ομολογησω οτι εχει αρχισει κ μ αρεσει το στιγμιαιο τσουξιμο του κεντριου)... πριν απο κανα μηνα περιπου.. με ειχε φερει βολτα ολο το μελισσοκομειο απο βλακεια... πηγα νυχτα και δε φοραγα το κατω μερος της φορμας... μαυρο το παντελονι... εφαγα πανω απο 10 κεντρια...

σου ευχομαι να πανε ολα καλα... και συντομα να αποκτησεις τα δικα σου κοριτσακια... Smile
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 6:04 am

επισης αλλεργικη αντιδραση στο δερμα σου μπορει να παρατηρησεις κ απ τη στολη σου... κεντρια γυρες ο καπνος απ το καπνιστηρι που παγιδυεται κλπ... τα οποια προκαλουν φαγουρα στο σημειο... οποτε καλο ειναι να πλενεται η στολη μια φορα το μηνα τουλαχιστον..

χωρια του οτι αυτο μυριζει στα κοριτσια... και τις κανει επιθετικες..
barberis2
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 9:58 am

Δεν ξέρω τι γίνετε αλλα ενας φίλος μου είπε οτι καλό είναι να μην πλένω την φόρμα γιατί παίρνει μυρωδιά απο τ'απορυπαντικά κ αυτό τις κάνει ποιο επιθετικές..τι λέτε οι ποιο έμπειροι;

Πάντως ετοιμάζω ήδη τις 2 πρώτες μου κυψέλες κ αύριο μεθαύριο θα σας τις δείξω να μου πείτε γνώμες!

Αλλεργιολόγο αποφάσισα να επισκεφτώ την επόμενη φορά που θα το πάθω κ ως τότε θα έχω μαζί μου αντισταμινικα χάπια
Ακούγετε βλακεία το ξέρω αλλα θα επιμείνω λίγο ακόμα γιατί νομίζω οτι θα μου το απαγορέψει αν πάω για εξετάσεις...

queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 11:34 am

οσο για τη φορμα.. αν την πλυνεις με ηπιο απορρυπαντικο κ χωρις να βαλεις μαλακτικα (για να μη μεινει αρωμα.. εγω για καλου κ για κακου βαζω ηπιο απορρυπαντικο στους 50 και τη μασκα που πλενεται στο χερι μονο με πρασινο σαπουνι) να εισαι σιγουρος πως δεν παιζει να γινει επιθεση.. η μυρωδια θα φυγει με το που τη βαλεις... εγω την αφηνω ακομα κ στεγνη να ναι απλωμενη ωστε να φυγουν οι πολλες μυρωδιες με τον αερα.. τα γαντια τα πλενεις στο χερι με πρασινο σαπουνι... κ αυτο γιατι τα γαντια ερχονται σε αμμεση επαφη με τα κοριτσια και το πρασινο σαπουνι δεν αφηνει καμια απολυτως μυρωδια..

οσο για την εξεταση... αυτο που πας να κανεις ειναι σαχλαμαρα μεγαλη... ειναι σα να μου λες... θα παρω το αγροτικο... και θα το στουκαρω στον τοιχο για να δω αν θ ανοιξουν οι αεροσακοι... θα το κανες ποτε?? οχι... εσυ γιατι πας να παρεις μελισσια ενω ξες πως εισαι αλλεργικος?? γιατι να μην προγραμματισεις να κανεις εξετασεις?? τα φαρμακα δεν ειναι να τα παιρνουμε ετσι... συμβουλευτηκες καποιον ειδικο?? να ξες ενα πραγμα... δεν κανουν ολα τα φαρμακα για ολους τους οργανισμους... ξες εσυ πχ αν σε τσιμπησει σου κανει τα ιδια κ παρεις το φαρμακο αν θα ναι ολα οκ?? μην παιζεις με τη φωτια... ρισκαρεις την υγεια σου (κ κατ επεκτασιν τη ζωη σου) λογω του οτι φοβασαι για το τι θα πει ο γιατρος?? διαβαζω σωστα?? ουτε κατα διανυα μην κανεις κατι τετοιο... ειναι πολυ μεγαλο λαθος... πρωτα κοιταζουμε εμεις να μαστε καλυμμενοι κ μετα προχωραμε σ οτιδηποτε...

φιλικα παντα..
queen
nikos37
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 280

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 12:00 pm

ειναι επιπολαιοτητα να μην ξερεις αν εισαι αλλεργικος και να μην κανεις εξετασεις για να μην σου το απαγορεψουν.ειναι βλακεια και χαζομαρα.παντως και εγω το ιδιο εκαναlol! lol! δεν θα αντεχα να μου πουνoxi oxi
η αληθεια ειναι βεβαια οτι δεν ειχα ποτε μου τετοια ασχημη αντιδραση στο κεντρισμα.Κανε τις εξετασεις γιατι αν προκυψει κατι μετα που θα τις εχεις παρει και αναγκαστεις να τις εγκαταλειψεις ,θα απογοητευτεις διπλα.
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 2:42 pm

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Θα σε συμβούλευα επίσης το εξής:

Αν είσαι αλλεργικός και δεχτείς κέντρισμα, ίσως να μην υπάρξει επόμενη φορά.
doctor11
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 3:03 pm

Ο γιατρός και να σου βρει κάποια αναφυλακτική αντίδραση στον οργανισμό σου δεν πάει να πει ότι θα σου απαγορεύσει να πηγαίνεις στα κορίτσια, αλλά θα σου δώσει συγκεκριμένες οδηγίες.

Οι αναφυλακτικές αντιδράσεις έχουν διάφορες βαθμίδες.

Στην τελική με μεγάλες αναφυλακτικές αντιδράσεις μπορείς να κάνεις και απευαισθητοποίηση.

ΥΓ εάν τελικά συνεχίσεις να πηγαίνεις στα κορίτσια και όχι στον γιατρό μετά απο νυγμό οι γιατροί λένε:
2 medrol
2 zirtek ή xozal
doctor11
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 3:27 pm

και κάτι ακόμα, αυτό που περιγράφεις είναι αναφυλακτική αντίδραση,
εάν πας στην επόμενη φάση θα κλείσει και ο λαιμός και τότε θα είναι αργά....
Εάν θες να παίξεις με την ζωή σου είναι δικό σου θέμα.
psath
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1160

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 3:42 pm

Όλοι μιλήσανε σωστά. Εμένα πιο πολύ με προβλημάτισε αυτό:

monarchis έγραψε:

:
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 10:03 pm

doctor11 έγραψε:
και κάτι ακόμα, αυτό που περιγράφεις είναι αναφυλακτική αντίδραση,
εάν πας στην επόμενη φάση θα κλείσει και ο λαιμός και τότε θα είναι αργά....
Εάν θες να παίξεις με την ζωή σου είναι δικό σου θέμα.

Συμφωνώ απόλυτα.

psath έγραψε:

monarchis έγραψε:

:

psath τι σε προβληματίζει; Ο άνθρωπος παρουσιάζει κλασσικά αναφυλακτικά συμπτώματα. Ιατρός δεν είμαι. Όμως έχω μια σχετική εμπειρία για τα αναφυλακτικά επεισόδια και όντας εργαζόμενος στο χώρο της υγείας.
Ο φίλος μας Πέρνει αψήφιστα το γεγονός πως θα του παρουσιαστούν τα ίδια συμπτώματα και την επόμενη φορά που θα τον τσιμπήσουν μέλισσες. Υπάρχει κάποιο συμβόλαιο που να καταδεικνύει πως όντως θα επαναληφθούν τα ίδια συμπτώματα; Όχι.
Φίλε μου δεν ξέρω ποιος σε έχει συμβουλέυσει για τα φάρμακα, για την μη επίσκεψη σε ιατρό. Καταλαβαίνω τη δίψα σου για τις μέλισσες αλλά προέχει η ανθρώπινη ζωή.
Τα φάρμακα δεν είναι καραμέλες για το λαιμό και τα πέρνουμε όποτε μας πονάει κάτι. Αν δεν θέλεις να επισκεφτείς κάποιον ιατρό πήγαινε σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο και κάνε μια εξέταση για αλλεργία σε Υμενόπτερα. Σε λίγες ώρες ή και την επόμενη μέρα θα έχεις τις απαντήσεις.
psath
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1160

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 10:40 pm

monarchis έγραψε:

psath έγραψε:

monarchis έγραψε:

:

psath τι σε προβληματίζει; Ο άνθρωπος παρουσιάζει κλασσικά αναφυλακτικά συμπτώματα. Ιατρός δεν είμαι. Όμως έχω μια σχετική εμπειρία για τα αναφυλακτικά επεισόδια και όντας εργαζόμενος στο χώρο της υγείας.
Ο φίλος μας Πέρνει αψήφιστα το γεγονός πως θα του παρουσιαστούν τα ίδια συμπτώματα και την επόμενη φορά που θα τον τσιμπήσουν μέλισσες. Υπάρχει κάποιο συμβόλαιο που να καταδεικνύει πως όντως θα επαναληφθούν τα ίδια συμπτώματα; Όχι.
Φίλε μου δεν ξέρω ποιος σε έχει συμβουλέυσει για τα φάρμακα, για την μη επίσκεψη σε ιατρό. Καταλαβαίνω τη δίψα σου για τις μέλισσες αλλά προέχει η ανθρώπινη ζωή.
Τα φάρμακα δεν είναι καραμέλες για το λαιμό και τα πέρνουμε όποτε μας πονάει κάτι. Αν δεν θέλεις να επισκεφτείς κάποιον ιατρό πήγαινε σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο και κάνε μια εξέταση για αλλεργία σε Υμενόπτερα. Σε λίγες ώρες ή και την επόμενη μέρα θα έχεις τις απαντήσεις.

Όταν γράφω "με προβλημάτισε" εννοώ ότι με άγγιξε, με βρήκε σύμφωνο περισσότερο από όλες τις απαντήσεις, με τις οποίες συμφωνώ, όπως κι εσύ.
Όλοι μιλήσανε σωστά εμένα με προβλημάτισε πιο πολύ...
Συμφωνώ, δεν αμφιβάλλω... oraia
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Πεμ Μαρ 31, 2016 11:04 pm

@ psath king
giota
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 325

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Παρ Απρ 01, 2016 9:32 am

Προσοχή όλοι μπορεί να γινουμε αλλεργικοί, μετά από ενα τσιμπημα!
προσοχή στα συμπτώματα, δεν τα παραβλέπουμε ποτέ
barberis2
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Δευ Απρ 04, 2016 11:16 am

Παίδες καλημέρα

Το ξέρω οτι είναι επιπολεότητα κ βλακεία αυτό που σκέφτομαι απλά το βλέπω έτσι γιατί σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα οτι κυνδίνεψε η ζωή μου απο αυτό που έπαθα!ποιο πολύ η φαγούρα μου έκανε εντύπωση γιαυτό κ άνοιξα το θέμα.
Πάντως με φρενάρατε κ δέν ξέρω τι θα κάνω τελικά!
Όπως κ να'χει ευχαριστώ για το ενδιαφέρων
barberis2
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;   Δευ Απρ 04, 2016 12:21 pm

Τελικά με ψήσατε!Μόλις γύρισα απο μικροβιολόγο tziz !!!

Την πέμπτη θα ξέρω...

Πως αντιδράει ο οργανισμός σας στα τσιμπίματα;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: