Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

μια εξηγηση - καιγομαι!!!

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 370

ΔημοσίευσηΘέμα: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Δευ Μαρ 21, 2016 10:01 pm

καλησπεριζω την παρεα!!! πως πανε τα κοριτσακια σας?? εδω εμεις κανουμε επι καθημερινης βασης τις τσιτες του ταρζαν στα πιο απιθανα σημεια... να μαζευουμε σμαρια...

το κουλο στην υποθεση ηρθε σημερα σ ενα μελισσοκομειο μου... με παιρνουν τηλεφωνο σπιτι κ μου λενε τρεχα τα μελισσια σου ειναι ετοιμα να σμηνουργησουν!! κοκκαλο εγω... καθως ουτε τρεις μερες δεν ειναι που ειχα παει να "κοψω κινηση"... με το που φτανω βλεπω το υπερθεαμα... κοκκαλο εγω... λεω οκ προλαβαινω να παω να φερω κυψελες να ξεκινησω να " παιρνω κεφαλια" (ακα κοψω παραφυαδες)... μετρησα 6 κυψελες που ηταν ετοιμες... και το μελισσοκομειο εχει μπρος απο 10 κυψελες... πηγαινω τις βουταω και δρομο για το μελισσοκομειο... ναι καλα... και τωρα το αποκορυφωμα...

τα μελισσια ξεκινησαν τη σμηνουργια πριν μια ωρα... ολα... εγω να μη ξερω τι να κανω... προσπαθουσα με καπνο κλπ να κανω δουλεια... δεν... γιατι?? γιατι μας πηραν στο κατωπι ασχημα!! μιλαμε το κεντρι του αιωνα!! και τι εκανα?? βαλα κυψελες με ελκυστικη μυρωδια εντος και τις αφησα ως ειχαν καθως δε γινοταν να γινει απολυτως καμια δουλεια... απ οτι ειδα (οσο μ αφησαν να δω) στο πανω πατωμα ειχαν ηδη ανεβει κ ξεκινησει τις εργασιες... δλδ δεν υπηρχε καποιο μπλοκαρισμα στη γονοφωλια...

ρε παιδια... σμηνουργια βραδυατικα και να χτυπανε... και γενικως να χτυπανε το βραδυ... δεν το χω ξαναδει... οπως κ κανεις αλλος... και γινεται της σμηνουργιας το αποκορυφωμα!!! σκεφτεσαι να ανοιξεις ακομα κ παραθυρο... τι τους συμβαινει?? και τι να κανω (εγω συγκεκριμενα καθως οι αλλοι δε μιλανε κ πολυ λογω πολλων τσιμπιων!!) που δε μπορω να κανω πλεον τιποτα?? δεν ειναι οτι αργησα να τα σπασω.. καθως πολλοι πολυ πιο εμπειροι απο μενα κανανε την ιδια κινηση με εμενα... σηκωμα πατωματος και σπασιμο αργοτερα... το ιδιο ειχα κανει κ περυσι... και θεμα ουδεν...

ολοι εδω εχουν το θεμα που σας περιγραφω... σμηνουργιες οτι ωρα κ να ναι και επιθεση θεοτρελη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1160

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Δευ Μαρ 21, 2016 10:13 pm

Για να ανοσιουργήσει το μελίσσι έχει σφραγίσει βασιλοκέλια. Μια διαδικασία που διαρκεί πολλές μέρες. Τέτοια εποχή πρέπει να επιθεωρούμε κάθε βδομάδα. Πώς και δεν είδες τίποτα;
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Δευ Μαρ 21, 2016 10:30 pm

ασε... τα χαλαω εγω τα ξαναφτιαχνουν αυτες.. και φυσικα υπαρχουν κελια ακομα και στα πιο κουλα σημεια: σε γωνιες της κυψελης κρεμαμενα στους αεραγωγους στα πλαινα των πλαισιων... ειναι ανατομικα ανεφικτο να τα βρισκω ολα και να τα καταστρεφω με την επιθεση που τρωω καθε φορα... αλλα σμηνουργια το βραδυ?? και επιθεση τρελη?? τα χουμε παιξει κανονικα ολοι εδω... κ εγω εχω λιγα... και σκεφτομαι οσους εχουν 100+ σε διαφορα μερη το τι τρελα παιζει... να πηγαινεις να κατεβαζεις το σμαρι απ το δεντρο... μολις που εχεις κατεβει... και στα καπακια να ρχεται ενα αλλο και να θες να ξαναανεβαινεις για να κατεβασεις το αλλο... και γενικως να σε πιανει φρικη καθως ολα τα μελισσια σου σμηνουργουν...

με βλεπω να στηνω αντισκηνο κοντα στο μελισσοκομειο και να πηγαινω να κηνυγαω ντυμενη αλα αρμστρονγκ τα σμαρια 2.00 η ωρα περασμενα μεσανυχτα... τι κουλο ειναι παλι αυτο... πολλοι συναδελφοι εδω αυτο που σας γραφω το κανουν ηδη...
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1904

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Δευ Μαρ 21, 2016 10:37 pm

Queen αν σε ενα μελισσάκι βρεις βασιλοκέλια το πιο σωστό είναι να το τεμαχίσεις, να του πάρεις το κεφάλι όπως λές παραπάνω και όχι να του ανεβάσεις όροφο αν έχω καταλάβει σωστά...
Αν μπει στο μυαλό των κοριτσιών να σμηνουργήσουν και στο μυαλό του Μελισσοκόμου όποτε δει βασιλοκελιά να τα χαλάει καταντάει σαν την Λερναία Ύδρα. Ένα βασιλοκέλι χαλάς δύο εμφανίζονται. Τουτέστιν μια τρύπα στο νερό.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την monarchis στις Τρι Μαρ 22, 2016 12:09 am, 1 φορά
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 140

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Δευ Μαρ 21, 2016 10:48 pm

Δουλειά του σωστού μελισσοκόμου είναι να αποτρέπει και να καταστέλει τη σμηνουργία και όχι να κυνηγάει τα γονίδια. Τώρα, αν έχεις τέτοια φαινόμενα και μόνο με 10 μελίσσια, τότε κάτι δεν κάνεις καθόλου καλά. Το σωστό είναι, όχι να πηγαίνεις και να κόβεις απλά κίνηση αλλά να πηγαίνεις και να κόβεις κελιά κάθε εβδομάδα. Και να τα κόβεις ΟΛΑ,όχι μόνο όσα φαίνονται...
olomelia
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 540

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Δευ Μαρ 21, 2016 10:51 pm

τουλάχιστον υπάρχει κι ένα καλό...
στην Σέριφο δεν έχει κ πολλά δένδρα τριγύρω να ψάχνεις!!!

Πάντως το ποστ σου προ εικοσαημέρου, προϊδέαζε ακριβώς για το σημερινό...

Καλά ξεμπερδέματα  lol!
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Δευ Μαρ 21, 2016 11:19 pm

ναι η αληθεια ειναι οτι προιδεαζε καπως... αλλα οχι κ σ αυτο το βαθμο... εχω φρικαρει με τοση επιθεση... με το καλημερα.. με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω τον ελεγχο οπως πρεπει...

για πειτε μου πλιζ πως θα ειναι καλα τα ξεμπερδεματα αντι να με "κηνυγατε" κ εσεις...

klama

ολοι εχουμε το ιδιο θεμα εδω... να ναι η μανα?? αντε βρες τη... κ να τη βρεις θα ναι αλλες 20 εντος... πως κοβω σ αυτη την χαλια κατασταση?? και οχι το κολπο που δοκιμασε ο μπαμπης... δεν πιανει στα δικα μου... μεχρι ξυδι αραιωμενο σε νερο τους εχω ριξει για να σπασει η φερορμονη... ναι καλα..

κατεληξα να κανω το εξης... κυψελες με δυο τρια αχτιστα... με αρωμα (καθως το γνωστο σπρευ αφεσμων δεν τις ελκυουν - απλα ημαρτον!!) διασπαρτες στο μελισσοκομειο... και ο θεος βοηθος... επισης.. ο καιρος χαλασε κ εβαλε αερα... αλλο ενα αγχος στο κεφαλι μου και φυσικα καποιος να μου πει αν κανει να παω αυριο να δω τι γινεται... η αν θα με φανε...

htipieme

Έχει επεξεργασθεί από τον/την queen στις Δευ Μαρ 21, 2016 11:30 pm, 2 φορές συνολικά
psath
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1160

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Δευ Μαρ 21, 2016 11:24 pm

Αφού δεν μπορείς να επιθεωρήσεις και να χαλάσεις βασιλοκέλια κόψε στη μέση τα πιο δυνατά και γενικά τα εμφανίζοντα τάση σμηνουργίας. Τι μα πω. Στην έσχατη ανάγκη άσε τριγύρω άδειες κυψέλες με άρωμα να μπαίνουν απευθείας...
mpampis13
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1392

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Τρι Μαρ 22, 2016 12:16 am

Μια απορία μονο.
Έκανες σε ένα μελισσακι σου μια δοκιμή να δεις αν δουλευει το ολο σκηνικό ;
stratos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 126

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Τρι Μαρ 22, 2016 12:20 am

Λογικά  έχουν μεγάλη προδιάθεση για σμηνουργία , σου προτείνω εφόσον έχεις λίγες κυψέλες κόψε τα δυνατά μελισσάκια αγόρασε 5 βασίλισσες ( ή κάνε βασιλοτροφία σε κάποιο που δεν κοιτά να σμηνουγήσει) για να αποβάλλεις σε ένα βαθμό την κληρονομικότητα τους .
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 828

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Τρι Μαρ 22, 2016 12:43 am

monarchis έγραψε:
Αν μπει στο μυαλό των κοριτσιών να σμηνουργήσουν και στο μυαλό του Μελισσοκόμου όποτε δει βασιλοκελιά να τα χαλάει καταντάει σαν την Λερναία Ύδρα. Ένα βασιλοκέλι χαλάς δύο εμφανίζονται. Τουτέστιν μια τρύπα στο νερό.

Σωστος αλλα αμα θες να παρεις μελι και δεν εχεις πολλα παραγωγικα μελισσια αναγκαστικα παιζεις το παιχνιδι τους. Περυσι πηγαινα καθε 5-6 μερες και κοιτουσα 35 τριοροφα μελισσια γιατι καποια απο αυτα εφτιαχναν βκ και φυσικα τα χαλουσα. Στο τελος πηρα αρκετο μελι και δεν μου εφυγε ουτε ενα. Παντως για να σμηνουργησει ενα μελισσι ειτε οι μανες ειναι σμηνουργιας, ειτε λαθως χειρισμους εχει κανει ο μελισσοκομος, ειτε η ανοιξη ειναι πολυ δυνατη και οτι και να κανεις καποια θα στην κανουν την στραβη.

Queen οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω θα πρεπει να χαλας τα βκ η να τα χωρισεις να ξελαφρωσουν. Το ξερω ειναι επιπονη διαδικασια αλλα ειναι ο μονος τροπος να διατηρησεις τα μελισσια σου με μεγαλους πληθυσμους αν θες να παρεις μελι.

Διαβαζω περι επιθετικοτητας και αναρωτιεμαι γιατι τα μελισσια σας συμπεριφερονται ετσι. Μου εχει τυχει και εμενα καποιες μερες να μην γινεται να επιθεωρησω η να εχω μερικα μεσα στο κοπαδι που ειναι πιο οξυθυμα. Ποτε ομως δεν ετυχε να μην μπορω να κανω την δουλεια μου στο τελος.
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 650

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Τρι Μαρ 22, 2016 5:38 am

Σήμερα πάω στα κορίτσια. Εύχομαι να μην έχουν προχωρήσει σε ενέργειες αυτονόμησης... Πάντως queen θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι: α) αλλάζεις τις βασίλισσες με καινούργιες και από εγγυημένο βασιλοτρόφο. β) κομματιάζεις τα δυνατά (π.χ. μέθοδος βεντάλιας), γ) όταν έρθει η ανθοφορία ενώνεις με τις καινούργιες βασίλισσες και τέλος κάτι δεν πάει καλά με όσα γράφεις για επιθετικότητα... αφρικανικές είναι;;
parigoria
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Τρι Μαρ 22, 2016 7:49 am

βενταλια κανω βρε παιδια... κλασσικα... αλλα δεν υπαρχει το φετινο... με την καμια... δεν ειναι ενα και δυο μελισσακια... ειναι ολα τα μελισσια και δτα δυο μελισσοκομεια που εχω... εχω φρικαρει τοσο πολυ ρε παιδια που εχω ερθει στο ακραιο σημειο να τα βροντηξω κατω... μα το θεο δλδ... δεν υπαρχει!!! απ την αλλη τι να κανω που καθε φορα που το σκεφτομαι το μετανιωνω που το σκεφτηκα... τα χω αγαπησει τα ατιμα!!

δε νοειται να γινεται οτι εγινε... εκανα επιθεωρησεις... και ετυχε να λειψω για δυο εβδομαδες καθως αναζητω εργασια... τουτεστην δεν ημουν στο νησι... εε... το κακο προφανεστατα κ συνεβη εντος αυτων των δυο εβδομαδων... καθως βαλανε νιτρο και απεκτησαν ολα απιστευτη επιθετικοτητα... πηγα να κοψω... οπως ημουν τα ποδια στους ωμους κ εντος του αμαξιου... και να χτυπανε ακομα... αφησα μια μερα κενο... παω ξανα εφοδιασμενη με καπνο μπολικο και διλιτρη εβαπορετα με ξυδι αραιωμενο σε νερο... ξανα το ιδιο σκηνικο με τη μονη διαφορα οτι τα πηρα ασχημα... περιμενα... το βραδυ... πηγα και σηκωσα πατωματα... δε γινοταν αλλιως... με τοσο στριμωξιδι εκει μεσα... εν τελει χαλαρωσανε ολα... και κρατησε λιγο... καθως αρχισε ο καιρος τα δικα του και τα κοβε συνεχως... και κατεληξα να θελω να κοπαναω κυψελες... μπας και καταφερω να επιθεωρησω... μωρε οχι μισο λεπτο... εναμισι λεπτο κοπαναγα... και καπνα... ε με το που ανοιξα εισοδο... κανανε μια σβουρα εξω... λεω μπραβο γιωργη!! ανοιγω καπακι... ησυχια... ξεκιναω να βλεπω το πατωμα... με κοιτουσαν τα κοριτσια... τα κοιτουσα κ εγω... λεω οκ... μπραβο γιωργη!! κατεβαζω πατωμα... βαζω καπακι... ε αυτο ηταν... οπως ηταν το πατωμα με το καπακι απανω στη γονοφωλια.. τα ποδια στους ωμους και τροχαδι... και φωναζα.. γιατι ρε γιωργη?? γιατι?? κλαμα... ολο το μελισσοκομειο ορθιο!! και οι κινησεις μου?? πιο χειρουργικες δε γινοταν... να σκεφτειτε ουτε κρακ δεν ακουστηκε με το που σηκωσα το πατωμα...

οποτε μπαμπη... η ηταν καθαρα τυχαιο γεγονος σε σενα... η κατι δεν παει καλα με τα μελισσια μου... επισης σκεφτομαι παρα πολυ εντονα τα κοριτσα που απεκτησα περυσι να ειχαν μαναδες σμηνουργιας... με αποτελεσμα να κανουν κηφηνακια με το εν λογω γονιδιο.. γονιμοποιησανε λοιπον και τα δυο μελισσοκομεια... που να ξερα... αντε τωρα βρες μανα αλλη... και τωρα γινεται της σμηνουργιας... που ξερω εγω οτι η μανα αυτη δλδ δε θα χει χειροτερα η ιδια κουφα??

επισης διαφωνω καθετως και διαγωνιως στο επιθετικα = παραγωγικα... περυσι ειχα 3 μελισσια σαν τα τωρινα... και πηρα τριχες κατσαρες... και ειχανε 3 πατωματα (με τη γονοφωλια)... κοιταζω κ φετος και τεινουμε ξανα στα ιδια με περυσι... τριχες δλδ... αν κ ειναι νωρις ακομα αλλα τεσπα...

οπως διαφωνω και στο οτι δεν παθαινουν ευκολα κατι... εχω χασει διοροφο του σκασμου μελισσι απο νοζεμιαση.. και τι δεν του χα κανει?? χρυσο το χα κανει... το χασα... εντος δυο ημερων... με τον ιδιο τροπο εχασα και αλλα 4 θεοσφιχτα 10αρια... χρυσα τα χα κανει... και ηθελα να κρατησω και "σπορο" απο κεινα... αμα σε παει γκαντεμια... οτι και να κανεις... οποιον και να καλεσεις για βοηθεια... το κακο γινεται.. δυστυχως...

μακαρι να μην εχουν τετοιο γονιδιο (αφρικανικες)... μακαρι γιατι θα πρεπει να τα διαλυσω τελειως... εχουμε καμια φωτο τετοιων μελισσων?? καθως εχουμε πολλους ξενους οι οποιοι φερνουν μελισσια εδω... χωρις την αναλογη αδεια απο κανενα φυσικα...
Themis
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 271

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Τρι Μαρ 22, 2016 9:38 am

monarchis έγραψε:
Queen αν σε ενα μελισσάκι βρεις βασιλοκέλια το πιο σωστό είναι να το τεμαχίσεις, να του πάρεις το κεφάλι όπως λές παραπάνω και όχι να του ανεβάσεις όροφο αν έχω καταλάβει σωστά...

Συμφωνώ και επαυξάνω. Βέβαια κατόπιν εορτής αφού εμένα μου σμηνούργησε.
Για το θέμα της επιθετικότητας, υπάρχει περίπτωση οι σφήκες να είναι πολύ ενοχλητικές από νωρίς φέτος με συνέπεια να αναστατώνονται τα μελίσσια ;;;
Φαντάζομαι πως θα ισχύει και γι αυτές η πρόωρη ανάπτυξη.
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Πεμ Μαρ 31, 2016 5:45 am

μη με λες τετοια πραματα πρωι πρωι... αυτο κανεις δε το ξερει... θα δειξει... μακαρι οχι...

οσο για τη σμηνουργια... ενα μου την εκανε κ εκρεμασθη στο πιο κουλο σημειο που μπορει να βαλει ανθρωπινος νους (κολονα της δεη)... το κηνυγουσα δε ξερω κ εγω ποση ωρα... τι αρωματα τι πλαισια με γονο... μεχρι κ καφε ειπα πως θα το κερασω... δεν... εκει να κρεμαστει... με πιασανε τα διαολια μου κ συνεχισα να ψαχουλευω... 7 "ξεγεννησα"... και σε περιπου δυο εβδομαδες αναμενεται να " ξεγεννησω" κ τα υπολοιπα... ουτε μαμη τετοια περιποιηση...

εκεινα που δεν προλαβα κ μου χανε κανει δικα τους πλαισια... με μπολικο καπνο (μ επιασε το στομαχι μου να σκεφτειτε κ δυνατος πονος στο στηθος... δε ξερω τι σοι κουλο ειναι αυτο..) καταφερα και τους τα αφαιρεσα... και μετα καθομουν κ τα κοιταζα... με κοιταζανε... λεω ωχ... κεντρακι μυριζομαι... μπααα... μου χαρισανε τις πιτες χωρις κεντρακι.. καποιες απο αυτες ειχαν κ σχεδιο: κηφηνογονος σε κολονες δορικου ρυθμου επανω... ομιτζι...

ερωτηση... παιζει μεσα απριλη να θελω παλι να κοβω?? γινεται ενας κακος χαμος εξω απο ανθοφοριες σμηνουργιες και φυσικα εμας που τις κηνυγαμε απο πισω... κ οσο προχωραει η ανοιξη αλλο τοσο τα κοριτσα βγαζουν τον οιστρο τους στο χτισιμο...

εδω παντως ξεκινησε ο τρυγος... για να δω αν θα μου κανουν καμια εκπληξουλα... μπας κ "βουλωσουμε καμια τρυπα" (ξερετε... ενφια ογα κλπ ωραια χαρατσοειδη καθως μας εχουν βαλει τη χατζαρα στο λαιμο παλι Sad )
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Παρ Απρ 01, 2016 8:59 pm

Το πρόβλημα της επιθετικότητας το έχω σε μελίσσι που έχει βασίλισσα από συγκεκριμμένο βασιλοτρόφο.
Αν λοιπόν ο βασιλοτρόφος που προμηθεύεται βασίλισσες κανείς είναι ένας, και άν από το συγκεκριμμένο υλικό φτιάχνεις βασίλισσες, είναι φυσικό πράγμα νάχουν κληρονομήσει την επιθετικότητα (εκτός αν άλλοι παράγοντες είναι κοντά υψηλές τάσεις, κεραίες κινητής τηλεφωνίας, κλπ).
Ο τρόπος απαλλαγής είναι σταδιακή αντικατάσταση των βασιλισσών...
olomelia
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Παρ Απρ 01, 2016 9:24 pm

queen έγραψε:

μακαρι να μην εχουν τετοιο γονιδιο (αφρικανικες)... μακαρι γιατι θα πρεπει να τα διαλυσω τελειως... εχουμε καμια φωτο τετοιων μελισσων?? καθως εχουμε πολλους ξενους οι οποιοι φερνουν μελισσια εδω... χωρις την αναλογη αδεια απο κανενα φυσικα...

Μόλις χτες το εργαστήριο Μελισσοκομίας του πανεπιστημίου έδωσε την παρακάτω φωτογραφία:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

λάβετε τα μέτρα σας!
vassilis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Παρ Απρ 01, 2016 11:48 pm

lol! lol! lol!
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Σαβ Απρ 02, 2016 3:55 pm

affraid affraid  mamamia!!!

επισης... αυτο δεν εστι μελισσα... αλλα μυγα τσε τσε lol!

πειραχτηρια!!! αφηστε μ εχουν πιασει τα διαολια μου... χθες μου την εκανε κ 2ο... γκρρρ... τι εκανα?? εχω βαλει σχεδον περιμετρικα στο μελισσοκομειο (σχεδον καθως σε καποια σημεια ητο αδυνατο να βαλω... μεχρι κ σε δεντρα επανω ανεβηκα το ατομο κ εβαζα παγιδες... αντι να κανω φαρσες σε κατι πειραχτηρια συναδελφους... κλαψ) παγιδες... ολο κ καποιο ατιμο θα μπει... τι στο καλο??
Pater_Familias
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Σαβ Απρ 02, 2016 6:07 pm

Κάνε κάτι ἁπλό. Σε ὄποιο μελίσσι ἔχεις δεῖ βασιλοκελιά ἄσε σέ αὐτό μόνο ἕνα δύο πλαίσια με γόνο ἡμέρας καί ψημένο καί ἕνα δύο βασιλικά κελιά χωρίς τή βασίλισσα καί τα ὑπόλοιπα βάλε τα σε ἄλλη κυψέλη στό μισό μέτρο ἀπόσταση, ἀλλά με την εἴσοδο 180 μοῖρες στροφή. Ἡ βασίλισσα θά χαλάσει τα κελιά καί θά σταματήσει τή διαδικασία της σμηνουργίας ἀφοῦ θά χάσει τις συλλέκτριες. Ἀπό ἐκεῖ καί πέρα ἀνάλογα κινεῖσαι εἴτε μετά δυό ἑβδομάδες συνενώνεις το μελίσσι. εἴτε τό ἀφήνεις ὅπως εἶναι.
olomelia
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μια εξηγηση - καιγομαι!!!   Δευ Απρ 04, 2016 12:29 am

Pater_Familias έγραψε:
Ἡ  βασίλισσα θά χαλάσει τα κελιά καί θά σταματήσει τή διαδικασία της σμηνουργίας ἀφοῦ θά χάσει τις συλλέκτριες.

Πάτερ,

Δουλεύει πάντα έτσι αυτή η διαίρεση; (με μισή περιστροφή)
Πόσο πιθανό είναι το μητρικό να κρατήσει τα κελιά και να σμηνουργήσει;

μια εξηγηση - καιγομαι!!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: