Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Καλως βρεθήκαμε.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Hellenic Goji Berry
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 4

ΔημοσίευσηΘέμα: Καλως βρεθήκαμε.   Κυρ Μαρ 06, 2016 11:35 pm

Καλησπερα ΚΑΙ απο εμένα.
Το όνομα μου ειναι Κωστας και μένω στα βόρεια της Αττικής.
Εχω ενα κτήμα στην Μαλακάσα Αττικής όπου έχω μια μικρή , προς στιγμην , καλλιεργεια Goji Berry και ηθελα για λόγους επικονίασης αρχικά αλλά και επειδη ψάχνω μια επαγγελματική διέξοδο απο την σημερινη μου δουλειά ( καταστημα τροφίμων με κρεοπωλειο ..... Σας ομιλεί ο χασάπης του μαγαζιου ) αποφασισα να παρακολουθήσω τα σεμιναρια αρχαρίων στο Ι.Γ.Ε και στην συνεχεια , αν τα καταφερω , να πορευτώ ως μελισσοκόμος.
Ειμαι πολύ πολύ νέος στην μελισσοκομία , μεσα Φεβρουαρίου τελειωσα τα σεμινάρια ερασιτεχνικής μελισσοκομίας στο Ι.Γ.Ε και προς στιγμην εχω μόλις 6 μελισσακια . Τα 4 ειναι 7ρακια και τα 2 , μόλις σήμερα (6/3/2016) εγιναν 9 πλαισιων .
Τα μελισσάκια τα πήρα τον Νοέμβριο απο δικο μου ανθρωπο καθως ηθελα , περαν των σεμιναρίων , να εχω και ιδίοις όμμασι και πιο προσωπικη σχέση με το "αντικείμενο" καθως πιστευα και συνεχίζω να πιστευω πως , " καλα τα βιβλία και τα θρανία " στα σεμινάρια αλλά αμα δεν μπορεις να ανοιγεις μόνος σου , να βλεπεις , να παρατηρεις / παρακολουθείς , να χαλάς ενα μελισσάκι δεν μαθαίνεις οπως πρεπει.
Δεν παρεμεινα μονο στα θρανια , τις σημειωσεις και τα βιβλία.
Επειδη " κολλησα " ασχημα με την μελισσοκομια απο την αρχη των σεμιναρίων και ασχημότερα , απο την στιγμη που αγορασα το πρωτο δικο μου μελισσακι , καθημερινα προσπαθω να ξεκλεβω χρονο και απο την δουλεια μου και γενικότερα απο τον υπολοιπο χρονο και ασχολιες μου , ωστε διαβαζοντας , ρωτώντας , συζητώντας να μαθαίνω για τις μελισσες ότι περισσότερο μπορω .
Σαν επίτευγμα μου εχω πω μονο πως εφτιαξα μια συσκευη για συρματωμα πλαισιων , οχι γιατι λυπηθηκα τα ταδε ευρω που κανει μια τετοια συσκευη που πετυχα σε μαγαζια με μελισσοκομικα εφοδια , αλλα επειδη λογω υψους , ειμαι 1,95 δεν βρηκα κατι που να μπορω να το λειτουργησω ευκολα χωρις να μου βγει η μεση ή να κρεμασουν τα χερια μου.
Ετσι λοιπον έχοντας δει και παρατηρησει την λειτουργεια μιας τετοιας συσκευης και απο κουβεντες που μαζευα δεξια και αριστερα , εφτιαξα μια τετοια συσκευη . Θα την παρουσιασω συντομα σε νεο μου post.
Επισης ειμαι καθ'οδων για την κατασκευη " παραφινιέρας " για το βαπτισμα κυψελων . Και εδω επισης , μα ενα βιντεο στο youtube με κατι αναλογο , μα μια κουβεντα που επεσε εδω και εκει , μα η αναγκη για κατι τετοιο , σχεδιασα μια τετοια μόντα και την εχω ηδη ξεκινησει να την φτιαχνω... Συντομα επισης θα υπαρξει παρουσιαση και αυτου του εργου
Το επομενο βημα μου ειναι να φτιαξω με απλα υλικα εναν μικρο μελιτοεξαγωγέα των 2-3 πλαισιων καθως θεωρω πως οταν μπορεις να φτιαξεις κατι απο μονος σου που να σε εξυπηρετει , ειναι κλάσεις ανωτερο απο το καλύτερο αγοραστό .
Συμπαθατε με αν οι αποψεις μας δεν συμβαδίζουν .
Τελος , τα θερμα συγχαρητηρια μου στους admin - moderators του Forum για την πολύ καλη δομη και λειτουργία
Ελπίζω να τα λεμε συχνα και ευηχομαι να βρω ανθρωπους γνωστες που να με βοηθησουν και οχι μονο εμενα , αλλα ολους οσους χρειαζονται βοηθεια στα πρωτα βηματα μας ή σε μια δυσκολη στιγμη.
Καλή συνεχεια ευχομαι σε ολους

Φιλικά
Κώστας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
psath
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1095

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως βρεθήκαμε.   Κυρ Μαρ 06, 2016 11:51 pm

Καλώς ήρθες Κώστα! Καλή σταδιοδρομία! Παραφινιέρα έχω φτιάξει και αξίζει να το κάνεις! Μελιτοεξαγωγέας δεν ξέρω πόσο θα σου κοστίσει ένα μικρός αυτοσχέδιος. Με 300€ αγοράζεις πολύ καλό.
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1862

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως βρεθήκαμε.   Δευ Μαρ 07, 2016 12:10 am

kalos irthes
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 336

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως βρεθήκαμε.   Δευ Μαρ 07, 2016 12:32 am

Καλως τον !!!

πολλες πατεντες ακουω και ... χαιρομαι !!!
αντε να τις δουμε με το καλο
olomelia
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 503

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως βρεθήκαμε.   Δευ Μαρ 07, 2016 7:35 am

καλώς όρισες Κώστα,

αν και η μέλισσα θεωρείται ζώο εκτροφής (απ' τον άνθρωπο), είναι κάτι πολύ μακράν αυτού. Θα το δεις καλύτερα στην πορεία... καμμιά σχέση με παϊδάκια και σπαλομπριζόλες - η σοφία της είναι επιβλητική.

Αν επίσης, η μελισσοκομία συνδυάζει το πάθος σου για κατασκευές, είσαι ευτυχισμένος άνθρωπος!

Καλώς ήρθες στον παράδεισο!
kir
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 573

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως βρεθήκαμε.   Δευ Μαρ 07, 2016 10:29 am

Καλώς ήρθες Κώστα! καλή αρχή !!! melissologia H.B.F.
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως βρεθήκαμε.   Δευ Μαρ 07, 2016 10:45 am

Καλως ηρθες και καλη μελετη. Πιστευω οτι η κατασκευη μελιτοεξαγωγεα ειναι αρκετα δυσκολη. Εγω βρηκα εναν καινουργιο χειροκινητο των 180 ευρω, που τον μετετρεψα σε ηλεκτρικο με ενα δραπανο. Καλη ευκολια σε οτι κι αν αποφασισεις.
Hellenic Goji Berry
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως βρεθήκαμε.   Δευ Μαρ 07, 2016 12:18 pm

Ευχαριστω για το καλωσορισμα αδέλφια .

spithoyras
: Εχω βρει απο εναν πολύ " πατέντα " τυπο , τρομερα αναλυτικό στην οδηγίες κατασκευής σε οτιδήποτε εχει φτιαξει , που ανεβαζει τις μελισσοκομικές κατασκευές του στο youtube , ( δεν ξερω αν επιτρεπεται στο Forum to Clopy paste το link , αλλιως θα σας το ειχα ανεβασει ) προσχέδιο απο εναν μελιτοεξαγωγέα που εχει φτιαξει αυτος , με εναν απλό καδο απορρυπατων 120lt απο Food Grade υλικο και δραπανο B n 'D για την κινηση των πλαισίων και οραματίζομαι την αλλαγη απλα του υλικου με ανοξειδωτο καζάνι .
Οχι πως μπορεί καποιος να δουλεψει επαγγελματικα με την συγκεκριμένη πατεντα αλλα με τις καταλληλες τροποποιήσεις , κανει καποιος
Ο τυπος ο απιθανος λοιπον , μιλαει για κόστος εως 50ε για την κατασκευη του με την προυποθεση φυσικα πως εχεις διαθεσιμο το δραπανο.Φυσικα με το ανοξειδωτο καζανιο που θελω να βαλω εγω το κοστολογιο θα ανεβει . Ξαναλεω , πολλες φορες δεν ειναι το κόστος ενος εργαλειου αλλα θεωρω πως εφοσον μπορεις να φτιαξεις κατι απο μονος σου ΟΠΩΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ακριβως και πολλες φορες μπορεις να επιλυσεις καποια προβληματα που τυχον εχεις εντοπισει , γιατι να μην το κανεις/ω ?
Οπότε συνεχίζουμε και αν φαμε ακυρο στο τελος , θα εχουμε να λεμε πως το φτιαξαμε και αυτο ΑΛΛΑ θελαμε μεγαλυτερο .... χαχαχαχα

olomelia : Οπως το ειπες . Αγαλιαζει η ψυχη μου καθε φορα ου φτιαχνω κατι για τις αναγκες της εκαστοτε απαιτησης σε οποιαδηποτε δουλεια , ειτε ειναι για το μαγαζι ειτε για το σπίτι , αλλα πραγματικα νιωθω μεγαλύτερη αγαλιαση τον τελευταιο καιρο που φτιαχνω πραγματακια για τα μελισσακια μου.
Περιμενω εντος των ημερων ενα νεο δισκοπριονο παγκου ωστε να " ολοκληρωθω " απο αποψη εργαλειων και σιγα σιγα θελω να ξεκινησω και να δοκιμασω την τυχη μου με κανα δυον κυψελες τυπου Top Bar .
Αληθεια , εχει ασχοληθει κανενας με την  συγκεκριμενη κυψελη να μας πει εντυπωσεις ?
Ειχα την τυχη να διδαχθω απο δυο πολυ καλους δασκαλους την βαση της μελισσοκομιας και ενα απο τα πολλα που μας εμαθαν και μας προετρεψαν ειναι ο πειραματισμος . Ειναι και το "σαρακι" μου αυτο οπότε λεω να το δοκιμασω και αυτο χωρίς βεβαια , ακομα τουλαχιστον , να εχω ακουσει εμπειρίες και αποψεις απο καποιους που τυχον δοκιμασαν την συγκεκριμένη κυψελη .

psath : Ωπα και σε πετυχα . Πες μου λοιπον σε παρακαλω αν θελεις την αποψη σου επι του θεματος .
Επειδη γνωστοί και φίλοι με αποτρεπουν απο το να δουλεψω τις κυψελες μου με παραφινη , θελεις να μου πεις την αποψη σου αφου εχεις παραφινιέρα και λογικα την χρησιμοποιείς ?
Ολοι λενε , βαλε λινελαιο , βαλε ασταρια , βαλε μπογιες , βαλε βαλε βαλε αλλά κανεις δεν καθεται να ακουσει γιατι θελω να δουλεψω παραφινη. Για καποιον λογο φοβαμαι τον κηροσκορο και επειδη εχω δει καταστροφη μεγαλη απο κηροσκορο θελω να προστατευτω απο αυτον με την παραφινη και οχι μονο γι'αυτο .
Πες λοιπον αν θελεις τις εντυπωσεις σου να μαθουμε και κατι ακομα χρησιμο .

Οπως και να εχει λοιπον , θα τα λεμε πλεον αφου σας πετυχα και με ευχαριστεί η " παρεα " .

Ευχομαι με την πολυλογια μου να μην σας κουρασα γιατι ..... στην πορεια θα γινω πιο "κουραστικος" .

καλή συνεχεια σε ολους .
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1862

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως βρεθήκαμε.   Δευ Μαρ 07, 2016 2:18 pm

Ανέβασε link άνετα. Δώσε τροφή για σκέψη και εργασία.
Hellenic Goji Berry
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως βρεθήκαμε.   Δευ Μαρ 07, 2016 4:13 pm

monarchis έγραψε:
Ανέβασε link άνετα. Δώσε τροφή για σκέψη και εργασία.

Εεεεε ..... Αφου ειναι ετσι ......
Παρτε τροφη για σκεψεις και σχεδια .....

https://www.youtube.com/watch?v=b1dk9_x9XQM

Φυσικα , να αναφερω ξανα , πως ο συγκεκριμένος μελιτοεξαγωγέας ειναι κατι προχειρο και φτηνο κατασκευαστικα , για τα δικα μου δεδομενα .
Οπως λεει και ο φιλος στην αρχη του Video , ειναι ενα προσχεδιο για δικες μας ιδεες για κατι παρομοιο ή κατι καλύτερο .

Παντα προς το καλυτερο λοιπον .
Μολις φτιαξω τον δικο μου , θα βαλω video αναλογο για συγκρίσεις .
olomelia
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 503

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως βρεθήκαμε.   Δευ Μαρ 07, 2016 8:13 pm

πάρε κι εσύ ένα λινκάκι: http://giorgosvlassis.blogspot.gr

δεν είναι τοπ μπαρ ακριβώς, μα στην ίδια λογική...
mpampis13
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1377

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλως βρεθήκαμε.   Τρι Μαρ 08, 2016 1:20 am

Καλώς ήρθες. Καλα διαβάσματα.
oraia

Καλως βρεθήκαμε.
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Καλώς ήρθατε :: Καλωσορίσατε !-
Μετάβαση σε: