Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  
Share | 

μελισσοκομικο βιβλιαριο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down 
Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3  Next
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 472

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Πεμ Jun 02, 2011 4:02 pm

φίλε jimys
μήπως ξέρεις και τι λέει αυτός ο πίνακας?
Για 10 κυψέλες που έχω εγώ, και σκοπεύω να δηλώσω του χρόνου μελισσοκομικό εισόδημα, τι ποσό προβλέπεται ότι αποδίδουν αυτές?

φίλε japetus
και πώς γίνεται αυτό, αφού οι κυψέλες πυροσφραγίζονται. Πώς τις γυρνάς σε εκείνον που στις δάνεισε?
Επιστροφή στην κορυφή Go down
japetus
Melissologia H.B.F.
Melissologia H.B.F.

Αριθμός μηνυμάτων: 155

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Πεμ Jun 02, 2011 4:26 pm

Φίλε Milmo,
εγώ που δήλωσα πέρυσι 10 κυψέλες, είχα φέτος στο εκκαθαριστικό δηλωθέν εισόδημα από αυτές 144 ευρώ.. Δεν ξέρω αν είναι 14.4 ευρώ η μία, η πηγαίνει με βάση κάποιον πίνακα και ανάλογα με τον αριθμό κυψελών.
Σε ότι αφορά τους νέους "μελισσοκόμους" που αναφέρομαι στο προηγούμενο μήνυμα, δέκα άδεις κυψέλες μπορεί να αγοράσει ο καθένας, να τις βάψει και να τις πυροσφραγίζει.. Τα μελίσσια δανείζονται και επιστρέφουν..
Άσε που αν έχουν και κάποιον συγγενή μελισσοκόμο, δεν είναι τίποτα να στοκάρουν και κυψέλες και να τις πυροσφραγίσουν με άλλο νούμερο..
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 472

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Πεμ Jun 02, 2011 4:52 pm

Τώρα το κατάλαβα. Δανείζονται τα σμήνη. Έτσι ναι γίνεται.
Σε ευχαριστώ
jimys
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Πεμ Jun 02, 2011 5:05 pm

περιπου εκει ειναι στα 100 ευρω αλλα δεν σε επηρεάζει αυτο. την αδεια για αυτοκινητο θα την παρεις με τα σημερινα δεδομενα παντα lol! lol!
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 308

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Παρ Nov 04, 2011 1:22 pm

Πήγα να εκδώσω μελισσοκομικό βιβλιάριο με μια υπεύθυνη δήλωση που μου είχε κάνει ο πωλητής, στην οποία και αναγράφεται ότι μου πούλησε τόσα μελίσσια ,με κωδικό τάδε, έναντι του Χ ποσού.

Αυτό που πρέπει να γίνει τώρα είναι να προσκομίσει το μελισσοκομικό του βιβλιάριο ο πωλητής για να του αφαιρεθούν τα μελίσσια και να συνταχθεί ένα ειδικό έγγραφο (κάτι σαν ιδιωτικό συμφωνητικό) Χ2 το οποίο θα θεωρηθεί από τη ΔΟΥ της περιοχής μιας και αναγράφεται χρηματικλή συναλλαγή στην υπεύθυνη δήλωση που μου έδωσε...

Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι! Ο άνθρωπος ειναι 180 χιλιόμετρα μακρυά και δεν θέλω να τον τραβάω. Τα μελίσσια που μου έδωσε ήταν παραφυάδες και δεν ήταν δηλωμένα στο μελισσοκομικό του βιβλιάριο, τι να κάνω τώρα; confused
japetus
Melissologia H.B.F.
Melissologia H.B.F.

Αριθμός μηνυμάτων: 155

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Παρ Nov 04, 2011 1:42 pm

Ναι, έτσι γίνεται κανονικά, πρέπει να προσκομίσει και ο πωλητής το βιβλιάριο του για να του αφαιρεθούν από εκεί. Γι αυτό και οι περισσότεροι δεν θέλουν να μπλέξουν.
Αν πήρες μέχρι 10 μελίσσια (ή και περισσότερα αλλά μέχρι και δέκα μπορείς να δηλώσεις με αυτόν τον τρόπο), δε χρειάζεται να μπλέξεις τον πωλητή, ούτε και με παραστατικά, συμπληρώνεις απλά μια υπεύθυνη δήλωση στο αρμόδιο γραφείο ότι τα βρήκες από αφεσμούς. Την επόμενη χρονιά μπορείς να δηλώσεις κατά τον ίδιο τρόπο άλλα δύο (το 20% των κυψελών που είχες την προηγούμενη χρονιά γραμμένα).
gemininea
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 135

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Παρ Nov 04, 2011 6:41 pm

Εγώ θα πρότεινα , στο χαρτι που σου έδωσε ο πωλητής αντι για μελίσσια να γραψει "παραφυαδες χ πλαισίων"
Ετσι αφ ενος δεν θα του αφαιρεθει τιποτα και αφ ετέρου εσυ μετά απο λίγο καιρό (αναλογα την εποχη) θα μπορείς να πας να βγάλεις βιβλιάριο.

Αυτο με τους αφεσμούς δεν πιάνει πια !
dim
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 180

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Σαβ Nov 05, 2011 9:38 pm

Εγώ πάντως που τα είχα από τον πατέρα μου, και επειδή όλο αυτό ήταν πολύ μπέρδεμα, έκανα μια υπεύθυνη δήλωση ότι τα μάζεψα από την φύση και τα πολλαπλασίασα.. Wink
varsamis
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 157

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Κυρ Nov 06, 2011 12:56 pm

gemininea έγραψε:

Αυτο με τους αφεσμούς δεν πιάνει πια !

Πιανει ακομη he he he
myrtos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 224

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Κυρ Jan 29, 2012 4:57 pm

Εδω παντως που πηγα και ρωτησα ειναι πιο απλα τα πραγματα. Κανεις εγγραφη στο μελισσοκομικο συλλογο ο οποιος σου δινει χαρτι οτι κατεχεις χ μελισσια στο ταδε μερος καταθετεις και δυο φωτογραφιες και μια φωτοτυπια ταυτοτητας και περνεις κωδικο. πυροσφραγιζεις , ερχονται για ελεγχο τσεκαρουν και περνεις το βιβλιαριο.

Να αναφερω συμπληρωματικα οτι το μελισσοκομικο βιβλιαριο ειναι υποχρεωτικο για 10 και πανω μελισσια αλλα προεραιτικα μπορεις να το βγαλεις ακομα και με ενα μελισσι. Αυτο γιατι πολλοι οπως κι εγω πριν νομιζουν οτι με λιγοτερα απο 10 μελισσια δεν μπορουν να βγαλουν.
sotos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 1

ΔημοσίευσηΘέμα: Βιβλιαριο...   Παρ Feb 03, 2012 11:25 am

καλησπερα και απο μενα..
2 μηνες προτου φηγει το 2011 αποφασισα να αποκτησω μελισσοκομικο βιβλιαριο.
τα μελισια τα εχω στην ζωη μου απο πολυ μικρος μιας και ο πατερας μου τα διατιρει εδω και καμια 50αρια χρονακια.
οποτε μεγαλοσα μαζι με τα μελισια
αφου γραφτικα στον μελισσοκομικο συλλογο και πηρα την απαρετητη βεβαιοση ,εβγαλα τις 2 φωτογραφιες ,,η επομενη κινιση ηταν να παω στο γραφειο
αγροτικης αναπτηξης στον νομο μου,,εκει εγινε και η ετηση για να μου δοθει το βιβλιαριο.
Για να αποκτισω τα μελισια επρεπε λεει να μου τα μεταφερει απο το μελ/κο βιβλιαριο του πατερα μου στο δικο μου τον απαρετητο αριθμο,,εγω του εκανα την ερωτηση αν μπορουμε να μην τα λιγοστεψουμε απο τον πατερα μου και να γραψουμε οτι με καποιον τροπο τα βρηκα η τα αγορασα..
Και η απαντηση του υπευθηνου ..ηταν οτι αυτα δεν γινονται σε καμια περιπτωση.
οκ λεω κανενα προβλημα....
Χρονος αναμονης εγκρισης βιβλιαριου,,????????
2.5 ΜΗΝΕΣ. ο λογος οτι δεν μπορουσε να ερθει να ελενξει αν οντος τα εχω πηροσφραγισει διοτη τους εχουν κοψει τα μεταφορικα και οτι πρεπει να το συνδιασει με κατι παρομιο στην περιοχη μου.
Αφου τελικα ελενχθηκαν τα μελισια μετα απο 1 μηνα με πολλα τηλεφωνηματα ,,πιστευα οτι θα ηταν απλα τα πραγματα απο κει και μετα.ελα που δεν ηταν,,Γιατι επρεπε λεει να μπει και μια υπογραφη απο την αντιπειφεριαρχη και αυτη η υπογραφη μπηκε μετα απο 1 μηνα παλι,,,και με πολλα τηλεφωνηματα στον υπευθηνο.
Αυτα τα λιγα απο μενα...
Μετα σου λεει γινε νομιμος.

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ.
myrtos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 224

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Τρι Feb 28, 2012 8:42 pm

Την περασμενη Παρασκευη κατεθεσα την αιτηση για μελισσοκομικο βιβλιαριο. Οπως ελεγα κατεθεσα βεβαιωση του μελισσοκομικου συλλογου οτι εχω στην κατοχη μου 4 μελισσια μαζι με 2 φωτογραφιες, φωτοτυπια ταυτοτητας και φωτοαντιγραφο εκκαθαριστικου. Οποτε αν θελετε βιβλιαριο μην περιμενετε να γινουν 10 και παραπανω τα μελισσακια.Οταν τον ρωτησα για παραστατικα και οτι σε αλλες νομαρχιες δημιουργειται προβλημα αν δεν εχεις παραστατικα αποκτησης μελισσοσμηνων μου δηλωσε οτι δεν ειναι υποχρεωτικα. Βεβαια δεν ξερω τι γινεται αν πας να δηλωσεις απ' ευθειας 20-30 μελισσια.
Πηρα κωδικο και πυροσφραγισα με πυροσφραγιδα απο το συνεταιρισμο δανεικη και τωρα αναμενω τον ελεγχο. Οι περαιτερω διαδικασιες μαλλον θα καθυστερησουν γιατι περιμενουν ακομα εγκριση για εξοδα κινησης κτλ οποτε περιμενουμε...
gianhs8
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 123

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Τρι Feb 28, 2012 9:09 pm

και μενα ρε φιλε αυτο μου ειπαν (κατα συμπτωση και εγω την προηγουμενη παρασκευη εκανα αιτηση) πιγα σημερα να βρω τον γρωπονο για να κανονισουμε για την επιθεωρηση και μου απαντισε αυτο ακριβως οποτε περιμενουμε...........
Νικολαος
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 76

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Τρι Feb 28, 2012 9:45 pm

ωραια τοτε θα κινησω κι εγω διαδικασιες ξερει μημπως καποιος αν εχει ο πειραιας συλλογο και που ειναι ?
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 554

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: μελισσοκομικο βιβλιαριο   Τετ Feb 29, 2012 12:50 pm

[right] Καλημέρα παιδιά . Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής. Ξέροντας ότι το μελισσοκομικό βιβλιάριο είναι προαιρετικό πήγα με δύο φωτογραφίες και την υπέυθυνη δήλωση αγοράς από τον μελισσοκόμο που δήλωνε ότι μου πούλησε 5 παραφυάδες έναντι ενός ποσού . Στην δήλωση αναγραφόταν και ο αριθμός βιβλιαρίου. Ως εδώ καλά. Κατέθεσα τα χαρτια και περίμενα 3 εβδομάδες να με πάρουν τηλέφωνο για την έγκριση του βιβλιαρίου. Αφού περίμενα τελικά πήγα εγώ στην Νομαρχία για να μου πουν ότι δεν διαθέτουν αυτοκίνητο αλλά ούτε κάποιες δουλειές προς την περιοχή που έχω τα μελίσσια μου , οπότε το μόνο που θα έπρεπε να κάνω είναι υπομονή μέχρι να τα πολαπλασιάσω αλλά και να έχουν και αυτοί κάποια δουλειά προς την περιοχή τοποθέτησης ώστε να έρθουν να τα δούν και να μου εκδώσουν το βιβλιάριο. Με λίγα λόγια ζήσε Μάη μου να φας τριφύλι . Αυτά για να καταλάβουμε και γιατί έφτασε η Ελλάδα μέχρι εδώ αλλά και γιατί ορισμένοι οδηγούνται στην παρανομία έστω και αν θέλουν να λειτουργήσουν νόμιμα. Δεν τους ενδιαφέρει αν εγώ δεν έχω ασφάλιση που αυτή τη στιγμή θα μπορούσα να κάνω τα χαρτιά μου και να συνεισφέρω σε αυτό το κακόμοιρο το ασφαλιστικό αλλά πάνω από όλα με καθυστερούν από το να λειτουργήσω νόμιμα αλλά και να μπορώ να νοιώθω μια ασφάλεια ασφαλιζόμενος, αλλά και καθυστερώντας με από άλλες δουλειές που πρέπει να κάνω για να έχω την μελισσοκομία σαν κύριο επάγγελμα . Δεν βιάζομαι είμαι νέος και άπειρος μελισσοκόμος αλλά κανένας δεν μπορεί να μου καθυστερεί το δικαίωμα στην εργασία και στην προσωπική μου εξέλιξη και δυστυχώς αυτό κάνουν γιατί απλά δεν ενδιαφέρονται. Αυτοί έχουν τη δουλειά τους και φοβούνται να κάνουν μια απλή παράβλεψη . Εννοώ όταν του είπα ότι θα μπορούσα να τον πάω με το δικό μου αυτοκίνητο να δει τα μελίσσια αυτός μου είπε ότι κάτι τέτοιο είναι παράνομο και μπορεί να δημιουργήσει κακές εντυπώσεις στην Υπηρεσία του και να έχει πρόβλημα. Όταν όμως τα παίρνουν κάτω από το τραπέζι τότε όλα είναι εντάξει . Αυτά και καλή συνέχεια σε όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα

μελισσοκομικο βιβλιαριο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia ::  :: -