Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
NikoT
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 54

ΔημοσίευσηΘέμα: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Τετ Σεπ 16, 2015 1:57 pm

Για να μην ακούσω την φράση που έγραψα στο θέμα,
ας κάνω μια ερώτηση "δημοτικού" και όποιος μπορεί, απαντά...
(και μάλιστα θα κάνω δυο ερωτήσεις "δημοτικού" για να μην
σας κουράζω ξανά)

1. Επιλογή κυψελών - Ξύλινες ή πλαστικές ? ή honey on tap ? (http://www.honeyflow.com)
Έχουν διαφορές στην απόδοση ? πχ η ξύλινη δίνει Χ κιλά μέλι το χρόνο και η πλαστική Ψ ?
Περισσότερες ασθένειες στην μια από την άλλη ? κοκ

2. Επιλογή μελισσών - Από που ? Πότε ? (Ποια εποχή) τι είδος ?
(κάπου διάβασα ότι κάποιο είδος είναι πιο επιθετικές απο κάποιο άλλο, ισχύει ?)Πιστοποιητικά ? Απαγορευτικό ? (πχ λέμε ότι : σκυλιά-γατιά μη ψωνίζεις ΠΟΤΕ από
pet shop! Ισχύει κάτι ανάλογο και εδώ ??)

Φαντάζομαι ότι θα είναι χιλιοειπομένες ερωτήσεις, αλλά εύχομαι να μην είναι τόσο βαρετές !

Ευχαριστώ εκ των προτέρων sostos

Ν.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NikTheGreek
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 312

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Τετ Σεπ 16, 2015 2:11 pm

Ερωτησεις Πανεπιστημιου ειναι...και οχι Δημοτικου..αλλα δυσκολα θα παρεις καθαρη απαντηση.
Τι εκανα εγω..που ξεκινησα ουσιαστικα περισυ.

1) Αγορασα 4 κυψελες πλαστικες Technoset και εβαλα μεσα μελισσακια και παραφυαδες.
Για να δωσω εστω μια πρωτη απαντηση θα πρεπει να κανουν τουλαχιστον ενα μελισσοκομικο κυκλο και να μετρησω αποτελεσματα..
Την ανοιξη θα εχουμε τα πρωτα δειγματα.

2)Ερωτηση μεταπτυχιακου..
Δεν ξερω δεν απαντω !!! lol!

Ας αναλαβουν οι πιο εμπειροι για περισσοτερα.
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 685

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Τετ Σεπ 16, 2015 2:21 pm

1)Η επιλογή των κυψελών είναι καθαρά δικό σου θέμα.Στη θέση αφού τώρα ξεκινάς,θα έπαιρνα λίγες από το κάθε είδος ώστε να δω από μόνο μου την διαφορά.Εγώ προσωπικά έχω και από τις και έτσι είδα κάποια πράγματα.

2)Να ένα μεγάλο θέμα που θα ακούσεις πολλά.....Άποψη μου είναι να πάρεις την άνοιξη,ώστε αν κάνεις λάθη να υπάρχει καιρός για να τα αναστρέψεις και φυσικά το χειμώνα διάβασμα..Από που?Από κάποιον που θα εμπιστευτείς.Κάποιον που πουλάει παραφυάδες.Στην επιλογή της ράτσας είμαι όμως κάθετος!Θα σου πω μια φράση που λέει ο λαός μας και θα καταλάβεις. Παπούτσι από τον τόπο σου και αν είναι μπαλομένο.Στη συγκεκριμένη περίπτωση θα προτιμήσεις ντόπιες φυλές.Οι λόγοι?Πολλοί και σοβαροί αν το δεις κομματάκι σοβαρα.
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 848

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Τετ Σεπ 16, 2015 2:30 pm

Ναι οι ερωτήσεις δεν είναι του δημοτικού και δύσκολα να σου δώσουμε μια απάντρηση τύπου "συνταγής" μια και όλα είναι σχετικά...  lol!
εγώ θα απαντούσα πάνω κάτω έτσι...

1. Κυψέλες ξύλινες, όχι βαφή αλλά εμβάπτιση σε παραφίνι. Ίσως για κινητούς πάτους κάνεις χρήση πλαστικούς μια και τελευταία είναι αρκετά καλής ποιότητας.
Στην απόδοση κλπ δεν μπορώ να υποστηριξω ότι η μία είναι καλύτερη από την άλλη... βλέπουμε τι είναι πιο σωστό για ένα μελίσσι (εγώ πιστεύω το ξύλο) και τα άλλα είναι αποτέλεσμα χειρισμών του μελισσοκόμου.

2. Μελίσσια θα ψάξεις να βρεις από έναν καλό άνθρωπο  στην περιοχή σου ageludi . Όταν τον βρεις  zitao pola ... αυτός θα σε κατατοπίσει για το πότε και θα σου διαλέξει τα σχετικά μελίσσια. Από ποσότητα 3 με 5 μελίσσια είναι ότι πρέπει για αρχή και για εμένα η καλύτερη εποχή είναι μέσα στην άνοιξη.

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις πολλά σχετικά θέματα με πολλές καλές συμβουλές/απόψεις/τοποθετήσεις από τα παιδιά του Melissologia...
καλή αρχή melissologia H.B.F.
NikoT
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Τετ Σεπ 16, 2015 2:38 pm

Ευχαριστώ και τους δυο για την άμεση απάντηση σας!!

Για την 1η ερώτηση μου: Χαίρομαι γιατί η άποψη μου, ταυτίζεται με την δική σας,
Έλεγα να δοκιμάσω τους τύπους και βλέπω τα αποτελέσματα..! Και αυτό θα κάνω αφού δεν μου αποκλείσατε κάποιο.

Για την 2η ερώτηση μου, κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο απλό θέμα ε ? και όπως λέει ο Νικόλας, μάλλον η ερώτηση δεν είναι δημοτικού...ας περιμένω και την τοποθέτηση και άλλων φίλων τοτε....

@pointerst, Συμφωνώ απόλυτα! Από Ελλάδα θα πάρω, αλλά και εδώ δεν υπάρχουν
πολλά είδη ? Τότε ποιο ?? scratch

Ν.
NikoT
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Τετ Σεπ 16, 2015 2:48 pm

lingistis έγραψε:
Ναι οι ερωτήσεις δεν είναι του δημοτικού και δύσκολα να σου δώσουμε μια απάντρηση τύπου "συνταγής" μια και όλα είναι σχετικά...  lol!
εγώ θα απαντούσα πάνω κάτω έτσι...

1. Κυψέλες ξύλινες, όχι βαφή αλλά εμβάπτιση σε παραφίνι. Ίσως για κινητούς πάτους κάνεις χρήση πλαστικούς μια και τελευταία είναι αρκετά καλής ποιότητας.
Στην απόδοση κλπ δεν μπορώ να υποστηριξω ότι η μία είναι καλύτερη από την άλλη... βλέπουμε τι είναι πιο σωστό για ένα μελίσσι (εγώ πιστεύω το ξύλο) και τα άλλα είναι αποτέλεσμα χειρισμών του μελισσοκόμου.

2. Μελίσσια θα ψάξεις να βρεις από έναν καλό άνθρωπο  στην περιοχή σου ageludi . Όταν τον βρεις  zitao pola ... αυτός θα σε κατατοπίσει για το πότε και θα σου διαλέξει τα σχετικά μελίσσια. Από ποσότητα 3 με 5 μελίσσια είναι ότι πρέπει για αρχή και για εμένα η καλύτερη εποχή είναι μέσα στην άνοιξη.

Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ, θα βρεις πολλά σχετικά θέματα με πολλές καλές συμβουλές/απόψεις/τοποθετήσεις από τα παιδιά του Melissologia...
καλή αρχή melissologia H.B.F.

@lingistis, σωστό και πρέπον κατά την γνώμη μου (και αυτό περιμένω) να γράφει ο καθένας τις εμπειρίες του και ουχί "συνταγές" τα συμπεράσματα ας τα βγαζει ο καθένας μόνος του! Σε ευχαριστώ λοιπόν που μοιράστηκες τις εμπειρίες σου.
Εδώ έβαλα απλά την ερώτηση, θεωρητικά ακόμα "δουλεύω" γιατι αναμένω την έναρξη των σεμιναρίων που έχω δηλώσει συμμετοχή και μετά όλα τ' αλλα στην πραξη. Οπότε και εκει θα βρεθούν, φανταζομαι και οι άνθρωποι και ειδικοί και αρχάριοι και επιστήμονες, που μπορώ να απευθύνω τα ίδια ερωτήματα. Ως τότε, διάβασμα εδώ λοιπόν. sostos
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 737

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Πεμ Σεπ 17, 2015 12:47 am

Ηoney on tap.. ασυζητητι!
melicostas
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 92

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Πεμ Σεπ 17, 2015 8:29 am

για την πρωτη ερωτηση το πιο σωστο ειναι να αγορασεις και απο τα 2 ειδη κυψελων και να διαπιστωσεις ο ιδιος τις οποιες διαφορες(αν υπαρχουν).τωρα για την δευτερη ερωτηση σου,οπως εγραψαν και οι προηγουμενοι, απο που,ναι απο καποιον <γνωστο σου>εμπιστοσυνης.για το ποτε ομως, ολα ειναι σχετικα, και εχουν να κανουν με το επιπεδο των γνωσεων σου και τον διαθεσιμο χρονο σου.τωρα για το ειδος,τι να σου πω το θεμα ειναι τεραστιο, σιγουρα ντοπιες φυλες και μην σε απασχολει η επιθετικοτητα,εξαλλου στην πορεια θα αποφασισεις τι θελεις να παραγεις κατα κυριο λογο(μελι,γυρη,β.πολτο)συνδιασμο καποιων οποτε το ξαναβλεπεις τοτε ποια φυλη σου ταιριαζει.οι παπουδες μας ελεγαν 1000 ανθρωποι 1000 λογια,θα ακουσεις και θα διαβασεις πολλα.καλη τυχη
NikoT
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Πεμ Σεπ 17, 2015 10:30 am

matteus έγραψε:
Ηoney on tap.. ασυζητητι!

Κι εγώ έτσι όπως το βλέπω, μοιάζει αδιαφιλονίκητο φαβορί, αλλά είμαι αρκετά
"πρωτάρης" για να πάρω τέτοια απόφαση, ιδίως όταν δεν το βλέπω στην Ελλάδα να χρησιμοποιείται.
Επίσης, δεν νομίζω ότι θα κοιμάσαι ήσυχος όταν το έχεις εκεί έξω, με τέτοιο κόστος αγοράς....! Θα ήταν ίσως καλή αυτή η επιλογή, εάν διατηρούσες μόνιμο μελισσοκομείο,
με καλά μέτρα ασφαλείας. htipieme

melicostas έγραψε:
για την πρωτη ερωτηση το πιο σωστο ειναι να αγορασεις και απο τα 2 ειδη κυψελων και να διαπιστωσεις ο ιδιος τις οποιες διαφορες(αν υπαρχουν).τωρα για την δευτερη ερωτηση σου,οπως εγραψαν και οι προηγουμενοι, απο που,ναι απο καποιον <γνωστο σου>εμπιστοσυνης.για το ποτε ομως, ολα ειναι σχετικα, και εχουν να κανουν με το επιπεδο των γνωσεων σου και τον διαθεσιμο χρονο σου.τωρα για το ειδος,τι να σου πω το θεμα ειναι τεραστιο, σιγουρα ντοπιες φυλες και μην σε απασχολει η επιθετικοτητα,εξαλλου στην πορεια θα αποφασισεις τι θελεις να παραγεις κατα κυριο λογο(μελι,γυρη,β.πολτο)συνδιασμο καποιων οποτε το ξαναβλεπεις τοτε ποια φυλη σου ταιριαζει.οι παπουδες μας ελεγαν 1000 ανθρωποι 1000 λογια,θα ακουσεις και θα διαβασεις πολλα.καλη τυχη

Ευχαριστώ Κώστα, στην τοποθέτηση σου κάποιες ερωτήσεις (βεβαίως μπορούν και άλλοι να απαντήσουν) Δεν πρέπει να έχεις κάποιο πιστοποιητικό ένα τελικά αργότερα ασχοληθείς επαγγελματικά ? Απόδειξη αγοράς για να βγάλεις βιβλιάριο χρειάζεται για την αγορά σμήνους ή των κυψελών ?
Efharisto
melicostas
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 92

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Πεμ Σεπ 17, 2015 7:21 pm

αποδειξη αγορας σμηνων,η με μικρη επιφυλαξη ομως,υπευθηνη δηλωση μεταβιβασης του κατοχου σε εσενα
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 848

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Παρ Σεπ 18, 2015 1:14 am

Ηoney on tap... υπάρχει σχετικό θέμα εδώ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
NikoT
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Παρ Σεπ 18, 2015 9:53 am

melicostas έγραψε:
αποδειξη  αγορας σμηνων,η με μικρη επιφυλαξη ομως,υπευθηνη δηλωση μεταβιβασης του κατοχου σε εσενα

Οκ το σίγουρο είναι για σμήνος και όχι για κυψέλες το άλλο κομμάτι το ξεκαθαρίζω.
Μου φαίνεται όμως λογικό, γιατί μια πολλή πιθανή λύση είναι να σου δώσει ένας φίλος, ε, που να βρεις δηλαδή απόδειξη ?...!

lingistis έγραψε:
Ηoney on tap... υπάρχει σχετικό θέμα εδώ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ευχαριστώ sostos
BillBee
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 52

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Παρ Σεπ 18, 2015 10:40 am

Καλημέρα και από εμένα

Εγώ θα σου απαντήσω θεωρητικά γιατί δεν έχω μεγάλη εμπειρία ακόμα στο θέμα...

1. Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα πάρε δύο ξύλινες και δύο πλαστικές και μία υβριδική. Δηλαδή μία κυψέλη που να συνδυάζετε από ξύλο και από πλαστικά μέρη κατά επιλογή δική σου.

2. Για την εποχή αγοράς μελισσών ίσως η καλύτερη εποχή να είναι λίγο πριν την άνοιξη, κάπου είχα δει στο φόρουμ ένα σχεδιάγραμμα που είχε τους μήνες του χρόνου και μία καμπύλη έδειχνε πως αυξάνετε και πως μειώνετε ο πληθυσμός της κυψέλης σε διάστημα ενός χρόνου.
NikoT
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?   Κυρ Σεπ 20, 2015 11:21 pm

BillBee έγραψε:
Καλημέρα και από εμένα

Εγώ θα σου απαντήσω θεωρητικά γιατί δεν έχω μεγάλη εμπειρία ακόμα στο θέμα...

1. Αν υπάρχει οικονομική δυνατότητα πάρε δύο ξύλινες και δύο πλαστικές και μία υβριδική. Δηλαδή μία κυψέλη που να συνδυάζετε από ξύλο και από πλαστικά μέρη κατά επιλογή δική σου.

2. Για την εποχή αγοράς μελισσών ίσως η καλύτερη εποχή να είναι λίγο πριν την άνοιξη, κάπου είχα δει στο φόρουμ ένα σχεδιάγραμμα που είχε τους μήνες του χρόνου και μία καμπύλη έδειχνε πως αυξάνετε και πως μειώνετε ο πληθυσμός της κυψέλης σε διάστημα ενός χρόνου.

Ευχαριστώ BillBee ! Καπως ετσι έλεγα και εγω να ξεκινήσω, Ξυλινες και πλαστικες, το υβριδικο δεν ξερω... μου ακούγεται λίγο πιο συνθετο για αρχη...
Οσο για την εποχικότητα, ακουω πολλα, κάποια βιβλια λενε τωρα το φθινόπωρο, για να εχω και χρόνο να μάθω... όπως και να έχει σε ευχαριστώ για την απαντηση σου!

Δεν ήξερες, δεν ρώταγες ?
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: