Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Βάψιμο Βασίλισσας 2015

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Mactas
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 98

ΔημοσίευσηΘέμα: Βάψιμο Βασίλισσας 2015   Δευ Απρ 06, 2015 9:54 am

Χθες έβαψα την πρώτη μου Βασίλισσα. Ήταν η πρώτη που έβγαλα και φυσικά η πρώτη που έβαψα. Αν εξαιρέσεις ότι την έβαψα λίγο παραπάνω (έβαλα και λίγο χρώμα στα φτερά χα χα) νομίζω πως η πρώτη μου προσπάθεια στέφθηκε με επιτυχία. Η εμπειρία μου στη μελισσοκομία είναι μικρή, αλλά ο ενθουσιασμός μου και η αγάπη μου για τις μέλισσες μεγάλη. Όπως λέει για τους διάφορους μελισσοκομικούς χειρισμούς και ο φίλος μου ο Θρούμπι....."Δοκίμασε ρε φίλε, προσπάθησε το ρε φίλε.... δεν είναι τίποτα... αν μπορεί κάποιος άλλος τότε μπορείς κι εσύ..." (Σωστός ο Θρούμπι... εύγε)
Επειδή τις λεπτομέρειες και το βιντεάκι για το βάψιμο της βασίλισσας τα έχω ανεβάσει στο blog μου και για να μην τα ξανά ανεβάζω εδώ, σας παραθέτω το ανάλογο link για να μπορέσετε όσοι θέλετε να τα δείτε.
Μέλι Μαργαρίτα - Βάψιμο Βασίλισσας
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 742

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Βασίλισσας 2015   Δευ Απρ 06, 2015 10:24 am

Τάσο να το χαίρεσαι το μελανούρι!!
"Νόστιμο μικρό τρελό μου , μάγκικο μελαχρινό μου" που λέει και ο Μάρκος! (Βαμβακάρης).
Οι σοφοί αρχαίοι ημών πρόγονοι μας δίδαξαν..πως..
"Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός" Πυθαγόρας
"Αρχή γαρ του νικάν το θαρρείν" Πλούταρχος
(η αρχή της νίκης-επιτυχίας είναι η τόλμη - το θάρρος.)
και επειδή εδώ στο M.H.B.F έχουν γραφτεί κατά καιρούς πολλά ωραία και σοφά πράγματα να κλείσω με μια αγαπημένη φράση του Thodoris981...
"μη φοβάσαι χάρο!!! lol!
'Εύγε φίλε Τάσο εύχομαι πάντα μελισσοκομικές επιτυχίες, να βγάλεις πολλές και αξιόλογες Μάνες.

Καλές γιορτές και του χρόνου με υγεία!

Μιχάλης - θρούμπι
Mactas
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Βασίλισσας 2015   Δευ Απρ 06, 2015 11:36 am

Throubee έγραψε:
Τάσο να το χαίρεσαι το μελανούρι!!
"Νόστιμο μικρό τρελό μου , μάγκικο μελαχρινό μου" που λέει και ο Μάρκος! (Βαμβακάρης).
Οι σοφοί αρχαίοι ημών πρόγονοι μας δίδαξαν..πως..
"Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός"  Πυθαγόρας
"Αρχή γαρ του νικάν το θαρρείν"  Πλούταρχος
(η αρχή της νίκης-επιτυχίας είναι η τόλμη - το θάρρος.)
και επειδή εδώ στο M.H.B.F έχουν γραφτεί κατά καιρούς πολλά ωραία και σοφά πράγματα να κλείσω με μια αγαπημένη φράση του Thodoris981...
"μη φοβάσαι χάρο!!! lol!
'Εύγε φίλε Τάσο εύχομαι πάντα μελισσοκομικές επιτυχίες, να βγάλεις πολλές και αξιόλογες Μάνες.

Καλές γιορτές και του χρόνου με υγεία!

Μιχάλης - θρούμπι

Επίσης ο Πλούταρχος είχε πει "φυσάει πολύ απ' το σπασμένο μου το τζάμι..."  
lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! lol! :
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 742

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Βασίλισσας 2015   Δευ Απρ 06, 2015 12:17 pm

XAXAAXAXxaxax Ευτυχώς που ο Πλούταρχος (ο τραγουδιστής) το είπε τραγουδιστά γιατί αν το έγραφε ή το δίδασκε σε καμιά σχολή και περίμενε και εύσημα, αντί για γαρύφαλλα μάλλον θα του πέταγαν πατάτες!!!
Να σου πω εν καιρό κρίσης καλιά πατάτες παρά τα γαρύφαλλα, τουλάχιστον αυτές κάνουν ωραίο πιάτο είτε "οφτές" είτε τηγανιτές!!! ενώ τα γαρύφαλλα..
lol!
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1624

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Βασίλισσας 2015   Δευ Απρ 06, 2015 1:00 pm

Mactas έγραψε:
"Δοκίμασε ρε φίλε, προσπάθησε το ρε φίλε.... δεν είναι τίποτα... αν μπορεί κάποιος άλλος τότε μπορείς κι εσύ..."[/url]

Έχει τον τρόπο του cheers

Το νυφικό της κυρίας είναι ωραίο. Δεν πειράζει που της έπεσε λίγο μακρύ. Καλούς υγιείς απογόνους.
Adami Drone
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Βασίλισσας 2015   Δευ Απρ 06, 2015 7:28 pm

καταπληκτικός πολύ καλή δουλειά!!! Ήρεμος και σταθερός στις ενέργειες σου ...και χωρίς γάντια! Δεν πειράζει για τα φτερά!
ergon
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 52

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Βασίλισσας 2015   Σαβ Απρ 25, 2015 9:47 pm

Καλησπέρα παιδιά, ως νέος και εγώ παιδεύτηκα λίγο με το βάψιμο της βασίλισσας. Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται αν πέρα από λίγο χρωμα στα φτερά πέσει και λίγο χρωμα στο μισό κεφάλι? affraid Υπάρχει περίπτωση να την κόψουν τα κορίτσια? Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία και τι συνέβη μετά με την queen ? Βασικά έκανα το λάθος να πειραματιστώ χωρίς την συσκευή μαρκαρίσματος, απλά απευθείας με το μαρκαδόρο, οι 4 από τις 5 βάφτηκαν τέλεια cheers Αλλά η πέμπτη που ήταν πολύ κινητική έγινε σαν φόρεσε φανέλα του Ηρακλή με ρολό να την εβαφα τόσο χάλια δεν θα γινόταν. Θα την παρακολουθώ και βλέπουμε.
Mactas
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βάψιμο Βασίλισσας 2015   Κυρ Απρ 26, 2015 10:26 pm

ergon έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά, ως νέος και εγώ παιδεύτηκα λίγο με το βάψιμο της βασίλισσας. Θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται αν πέρα από λίγο χρωμα στα φτερά πέσει και λίγο χρωμα στο μισό κεφάλι? affraid Υπάρχει περίπτωση να την κόψουν τα κορίτσια? Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία και τι συνέβη μετά με την queen ? Βασικά έκανα το λάθος να πειραματιστώ χωρίς την συσκευή μαρκαρίσματος, απλά απευθείας με το μαρκαδόρο, οι 4 από τις 5 βάφτηκαν τέλεια cheers Αλλά η πέμπτη που ήταν πολύ κινητική έγινε σαν φόρεσε φανέλα του Ηρακλή με ρολό να την εβαφα τόσο χάλια δεν θα γινόταν. Θα την παρακολουθώ και βλέπουμε.

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς τη συσκευή (κατά την ταπεινή μου γνώμη) γιατί έχεις τη δυνατότητα αφού την βάψεις, να την αφήσεις 5-6 λεπτά μέσα στη συσκευή, για να στεγνώσει το χρώμα και να φύγει και η μυρωδιά του μαρκαδόρου και να ελαχιστοποιήσεις έτσι το ενδεχόμενο να σου την κόψουν.

Βάψιμο Βασίλισσας 2015
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Χάθηκε πιτ μπουλ!
» ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΑ BAZAAR
» Ζητείται γατάκι για υιοθεσία...
» Ζητω βοηθεια.....ειμαι σε απελπισια...
» ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΚΟΝΤΟΤΡΙΧΟ!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: