Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Ο κύβος ερίφθει για εμένα

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pnikolas
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 186

ΔημοσίευσηΘέμα: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Κυρ Μαρ 29, 2015 9:05 pm

Παιδιά τέλος! Θα σας τα πω εν συντομία: επίσκεψη σήμερα, 4/5 κυψέλες μέσα είχαν μουχλιάσει!!! προνύμφες νεκρές, νερό μαζεμένο, γόνος 0, αποδυνάμωση, βασίλισσες άφαντες... αυτάάάάά.

Εγώ τα αποδίδω όλα στην αυξημένη υγρασία που συσσωρεύτηκε μέσα και σε δικούς μου κακούς χειρισμούς (δεν είχα δώσει αρκετή κλίση στις κυψέλες).
Για να τελειώνω με αυτή την ιστορία και γιατί πιστεύω ότι είμαι στο χείλος του γκρεμού λίγο πριν τα χάσω όλα, αποφασίζω τώρα να γυρίσω σε πλαστικές.

Δεν ξέρω τι σχόλια θα ακολουθήσουν από κάτω (τα περιμένω όλα) αλλά για να πάρω αυτήν την απόφαση ρόλο έπαιζε και ο κόπος που χρειάζονται οι ξύλινες κυψέλες. Αρκετά κοστοβόρα αλλαγή αλλά πιστεύω αξίζει.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Κυρ Μαρ 29, 2015 9:25 pm

κάτσε να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά και στη θέση που τους αρμόζει...η υγρασία η μούχλα και οι κακοί χειρισμοί θα παραμείνουν ακόμα και σε πλαστική αν θεν κάνεις σωστά τα πράγματα...ίσως αυτό που θες είναι να βελτιώσεις τους χειρισμούς σου και να βάλεις διάτρητους πάτους.
Mactas
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 98

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Κυρ Μαρ 29, 2015 9:39 pm

Πρωτα απο όλα θα ήθελα να εκφράσω τη λύπη μου για αυτο που επαθες. Προσωπικά δεν εχω εμπειρία απο ξύλινες, αλλα αυτο που προτείνω ειναι διάτρητος πάτος ανεξάρτητα απο το υλικό της Κυψέλης. Σιγουρα δεν κρατάει νερό μεσα αλλα και γίνεται καλυτερος αερισμός στο εσωτερικό της κυψέλης. Τώρα σχετικά με το δίλημμα πλαστικη ή ξυλινη, εγω ψηφίζω πλαστικη.
Υ.Γ. Ειμαι νέος μελισσοκομος και εκφράζω καθαρά την προσωπική μου εκτίμηση και άποψη χωρις απαραίτητα να σημαινει πως ειναι και η σωστή ή η κοινά αποδεκτή.
pnikolas
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Κυρ Μαρ 29, 2015 10:06 pm

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, pointerst έχεις απόλυτο δίκιο και ίσως δεν το διατύπωσα εγώ σωστά. Δεν πιστεύω πως αν αλλάξω σε πλαστικές θα λυθούν όλα ως δια μαγείας αλλά γλυτώνω και τα εργασιακά για κάθε κυψέλη αλλά και πιθανότητα της όποιας μούχλας.

Έχεις απόλυτο δίκιο για τους διάτρητους πάτους, δεν το είχα προβλέψει εγώ!

nikolasfrag
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 26

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Δευ Μαρ 30, 2015 12:06 am

5 στους 5 ξυλινους πατους που εχω εχουν σκεβρωσει προς τα ανω.(η σανιδα πτησης) αν δν δωσω αρκετη κλιση εχω σοβαρο θεμα και εγω. σκεφτομαι να τους κανω τρυπες στις πισω γωνιες και σε αλλα σημεια, για αποστραγγιση..
pnikolas
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Δευ Μαρ 30, 2015 1:06 am

Νομίζεις δεν το σκέφτηκα?? Θα σου μπαίνουν ανεξέλεγκτα έντομα... Δημιουργείς και άλλες πύλες για φρούρηση.
mpampis13
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1392

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Δευ Μαρ 30, 2015 2:11 am

Ο φετινός χειμώνας ήταν πολύ υγρός...παρα πολύ.πιστεψε με δεν έχουν σχέση οι κυψέλες σου με την υγρασία.εσυ έκανες κάποια πραγματάκια λάθος.μια μικρή υγρασία και μια μικρή μούχλα είχα και εγώ φετος...μικρη όμως...καμια σχέση με το να μου επηρεάσουν τον πλυθησμο.ψαξε τι έκανες εσύ λάθος και μετά ρίξε και το οποίο ανάθεμα στο υλικό.ας πούμε έχω φίλο,συνφορουμιτης,που ξεκινησρ με πλαστικές και δεν τις ξαναεβαλε λόγο τρελής υγρασίας που δεν είχε με τις ξύλινες....τωρα το ότι έχουν λιγότερη εργασία..οκ έχουν.
thoma.sbees
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 298

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Δευ Μαρ 30, 2015 9:25 am

καλημέρα. όντως η φετινή χρονιά είχε και συνεχίζει να έχει πολλή υγρασία και στα μικρά κυρίως μελίσσια είναι πιο εμφανές. Οι πλαστικές κυψέλες την όποια υγρασία πιάσουν στα τοιχώματα την αποβάλλουν από κάτω γιατί σέρνεται στα τοιχώματα. Οι ξύλινες που εμβαπτίζονται στην παραφίνη ή στο λινέλαιο γίνονται σαν τις πλαστικές αδιαπέραστες από την υγρασία αλλά αν δεν έχουν διάτρητο πάτο η υγρασία μένει μέσα.
Εγώ είμαι υπέρ της πλαστικής για λόγους χρόνου και συντήρησης. Διευκρινίζω όμως ότι δεν συστήνω ξύλινες ή πλαστικές. Ο καθένας δοκιμάζει και κάνει την επιλογή του.
pnikolas
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Δευ Μαρ 30, 2015 1:51 pm

Μπάμπη και Θωμά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Μπάμπη έχει απόλυτο δίκιο ρε, το ξέρω ότι εγώ έκανα κάποια φάουλ δεν υπεκφεύγω, μαθαίνω. Έπρεπε να είχα βάλει διάτρητο πάτο και δεν θα είχα θέματα.

Παίδες αυτό που θέλω να πω είναι ότι το συμβάν αυτό είναι η σταγόνα που απλά ξεχείλισε το ποτήρι. Ήμουν έτοιμος να φτιάξω παραφινιέρα για να γλιτώσω τα εργατικά και γίνετε αυτό που λέει ο Θωμάς. Όταν όμως κάνουμε σχέδια λέει ο θεός γελάει.

Μουαχαχαχα
mpampis13
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Δευ Μαρ 30, 2015 2:29 pm

Προς θεου ποτέ δεν είπα ότι υπεκφευγεις.
Απλά ποτέ μην κανείς βιαστηκες κινησεις και μην περνεις αποφάσεις εν θερμώ.
Σκέψου λίγο όλους τους παράγοντες.
Αν εχεις μεγάλη ευθύνη εσύ,λέμε τώρα,τότε το υλικό σου φταίει πολύ λιγοτερο.αν ας πούμε εσύ είχες κλείσει τα πάντα και δεν επερνρ αερα η κυψέλη δεν φταει το ξύλο...και το πλαστικό το ιδιο και χειρότερο είναι(παράδειγμα το πιο πάνω).
Άρα κάτσε ηρέμησε και τσέκαρε τα λάθη που έκανες.δες τι κεφαλαιο εχεις αγορασμένο και δουλεμενο και στο τέλος βγάλε ένα αποτέλεσμα που να έχει σχέση με όλα αυτά.αν ηρεμος και μετρημένος καταλήγεις στην αλλαγή κυψέλης προχωρά το....
mpampis13
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Δευ Μαρ 30, 2015 2:34 pm

nikolasfrag έγραψε:
5 στους 5 ξυλινους πατους που εχω εχουν σκεβρωσει προς τα ανω.(η σανιδα πτησης) αν δν δωσω αρκετη κλιση εχω σοβαρο θεμα και εγω. σκεφτομαι να τους κανω τρυπες στις πισω γωνιες και σε αλλα σημεια, για αποστραγγιση..

Πολύ παράξενο....
Και εγώ ξύλινες έχω αλλά δεν έχω παρατηρήσει κανένα πρόβλημα στο σώμα της κυψέλης.
Μήπως κάτι δεν κανείς καλα στην προετοιμασία τους;
psath
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1160

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Δευ Μαρ 30, 2015 3:12 pm

Νομίζω ότι δε φταίνε οι κυψέλες. Κάνε μια αυτοκριτική για να δεις τι λάθη έκανες. Το πρώτο πράγμα που θα ελεγχα είναι η θεραπεία βαρρόα.
BEAGLE
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 27

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Δευ Μαρ 30, 2015 11:09 pm

ισως να εχεις κανει και λαθος χειρισμους, αλα μηπως επαιξε ρολο και η θεση του μελισσοκομειου σου?? το λεω αυτο γιατι ειναι περιοχες που ακομη κα το καλοκαιρι εχουν πολυ υγρασια, φαντασου τωρα χειμωνα σαν τον φετινο. φιλος μου 5 μελισσια τα ειχε γυρω στο ενα χιλ απο την θαλλασα πηρε τα 4 και το ενα το αφησε για δοκιμη δεκεμβριο μεχρι αρχες ιανουαριου οταν πηγε να το δει οι κηρηθρες εσταζαν κυριολεκτικα νερο με το ζορι ενα πλαισιο πλυθησμος, και το ειχε φαει η μουχλα. δεν ειχε παρει απο καπου νερο μεσα, ηταν καθαρα απο την υγρασια της περιοχης ομιχλη κτλ.
BEAGLE
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Δευ Μαρ 30, 2015 11:15 pm

nikolasfrag έγραψε:

μηπως ειναι κοντρα πλακε θαλασσης?? συνηθως αυτο κανει κατι τετεια κολπα.
beel
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 90

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Τρι Μαρ 31, 2015 8:06 pm

κατ'αρχας λυπαμαι πολυ για τα μελισσακια σου,εγω εμπειρια δεν εχω αλλα,οπως εχω πει,αποφασισα οι πρωτες μου κυψελες να ειναι πλαστικες με διατρυτο πατο (δε λεω ποιας εταιριας εκτος και αν μου δωσουν λεφτα για διαφημιση lol )
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 47

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Τρι Μαρ 31, 2015 9:57 pm

Καλησπερα, λυπαμαι πολυ για τα μελισσακια σου.,.

Βασικα ειχα και εγω κατι μουχλες στις γωνιες απο δυο κυψελες αλλα αποτι ειδα δεν επιρεασαν τα μελισσακια.
Ηθελα να ρωτησω, πως φευγει η μουχλα αυτη απο τις γωνιες του ξυλου?
psath
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Τρι Μαρ 31, 2015 10:07 pm

Όσο είναι οι μέλισσες μέσα δε νομίζω ότι μπορείς να επέμβεις. Πάντως πιστεύω ότι η μούχλα τώρα που ανεβαίνει η θερμοκρασία θα φύγει μόνη της. Επίσης αν κάψεις εσωτερικά την κυψέλη με το φλόγιστρο κάνεις γενική απολύμανση και μπορείς αμέσως να την επαναχρησιμοποιήσεις.
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Τρι Μαρ 31, 2015 10:48 pm

Οκ σευχαριστω και εγω αυτο σκεφτηκα. Γρηγορο καψιμο και επανατοποθετηση των πλαισιων.
pnikolas
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Τετ Απρ 01, 2015 12:42 pm

Για να μην κουβαλάς ολόκληρη την φιάλη υπάρχουν και τα φλόγιστρα map/gas τσεκαρέτα είναι πολύ εύχρηστα και πάνω απ όλα φορητά. Είναι αυτά που χρησιμοποιούν και οι ψυκτικοί.
PIT
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Τετ Απρ 01, 2015 3:19 pm

Ναι τετοιο εχω. Το χρησιμοποιω και για το πυροσφραγισμα.
nikolasfrag
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 26

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Παρ Απρ 03, 2015 9:08 pm

BEAGLE έγραψε:
μηπως ειναι κοντρα πλακε θαλασσης?? συνηθως αυτο κανει κατι τετεια κολπα.
Ναι τετοιοι ειναι, ενω καποιοι αλλοι ξυλο πευκου μαλλον και αυτοι στραβωσαν χωρις να φουσκωσουν-ξεφλουδισουν. Υπαρχει θεμα οσο λινελαιο και να περαστουν και λιγο χρωμα επειτα στην σανιδα πτησης.
BEAGLE
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Σαβ Απρ 04, 2015 2:29 am

καλο το λινελαιο πρεπει να του βαλεις στεγνωτικο και παλι πρεπει να περιμενεις να στεγνωσει καλα, και υπομονη μηδεν skeftome και ετσι το καταργησα htipieme 2 χερια ασταρι νερου και 2 λαδομπογια νερου και kalinihta τελος.προσωπικα εγω 4 χρονια τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα, αρκει τα ξυλα βεβαια να μην εχουν υγρασια απο την μανα τους.
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 828

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Σαβ Απρ 04, 2015 10:16 am

BEAGLE έγραψε:
καλο το λινελαιο πρεπει να του βαλεις στεγνωτικο και παλι πρεπει να περιμενεις να στεγνωσει καλα, και υπομονη μηδεν skeftome και ετσι το καταργησα htipieme 2 χερια ασταρι νερου και 2 λαδομπογια νερου και kalinihta τελος.προσωπικα εγω 4 χρονια τωρα δεν ειχα καποιο προβλημα, αρκει τα ξυλα βεβαια να μην εχουν υγρασια απο την μανα τους.

Καλημερα και εγω δουλευα λινελαιο και μετα ασταρι νερου και λαδομπογια νερου αλλα πολλα εξοδα και χρονος ..... Φετος δοκιμασα ενα βερνικι νερου συντηρητικο για ξυλα. Το οποιο επαναβαφεται μεσα σε μια ωρα cheers και εχει πολη καλη προσφυση στο ξυλο. Φανταστειτε ειχα τις κυψελες την μια πανω στην αλλη και εγιναν ενα σωμα δεν ξεκολουσαν με τιποτα. Ο χρονος θα το δειξει αμα κραταει ...
psath
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Σαβ Απρ 04, 2015 3:25 pm

Όσον αφορά το λινέλαιο, αν κάνεις εμβάπτιση, η διαφορά στην προστασία είναι τεράστια σε σχέση με το πινέλο.
pnikolas
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ο κύβος ερίφθει για εμένα   Κυρ Απρ 05, 2015 3:03 pm

Λοιπόν μόλις γύρισα από τα μελίσσια μου.
Τα νεότερα έχουν ως εξής:
Τα μελισσάκια ανέκαμψαν πολύ καλά. Είχα δώσει κλίση την προηγούμενη φορά και όλο το νερό βγήκε. Οι πάτοι ήταν στεγνοί και καθαροί από ψόφια έντομα. Ο πληθυσμός ήταν σαφώς πιο ζωηρός σε όλα. 1/2 είχαν κάτι θέματα με κηφήνες και απώλεια βασίλισσας αλλά οκ αυτό είναι ελεγχόμενο.

Χαίρομαι που πέρασα αυτήν την περιπέτεια και έμαθα. Για όσους συμβεί που το απεύχομαι:
Συσπείρωση του γόνου για να μπορεί να θερμαίνεται ο υπάρχον γόνος, τροφοδοσία με ζαχαρόνερο για να πάρουν τα πάνω τους. Αυξημένη κλίση στα μελίσσια για να φύγει το νερό. Χρόνο για να καθαρίσουν οι μέλισσες την ζημιά και στην επόμενη επίσκεψη ξύσιμο του πάτου και κάψιμο.

Έτσι λοιπόν επανήλθαμε στην κανονική ροή της παραγωγικής διαδικασίας. 2 πήραν και όροφο έκοψα και 2 μελίσσια και την επόμενη θα σηκώσω και άλλους ορόφους.

Βέβαια η αλήθεια είναι πως δεν μετανιώνω και σκέφτομαι σταδιακά να αλλάξω της κυψέλες μου. Κρίμα, ήμουν πολύ πιστός στο ξύλο αλλά μας τα κανε ρόιδο!

Καλό μεσημέρι καλή όρεξη.

Ο κύβος ερίφθει για εμένα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τι νέα από τα μελίσσια σας;-
Μετάβαση σε: