Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

SOS Αλλεργίες

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
stavkostakis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9

ΔημοσίευσηΘέμα: SOS Αλλεργίες   Τετ Νοε 05, 2014 4:47 pm

Καλησπέρα παιδιά.Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για να ανοίξω αυτό το θέμα αλλα δεν ήξερα που θα μπορούσα.

Δυστυχώς χθές ανακάλυψα με το χειρότερο τρόπο πως έχω αλλεργία στις μέλισσες!!!! Ένα τσίμπημα με έστειλε στο νοσοκομείο αλλά ευτυχώς η αλλεργική αντίδραση δεν ήταν βαριά... Ο αλλεργιολόγος που με είδε μου είπε πως κατά 99.9% είμαι αλλεργικός απλά περιμένουμε τις εξετάσεις να το επιβεβαιώσουν. Μου είπε πως καλό θα είναι να ξεχάσω τις μέλισσες αφού ασχολούμε ερασιτεχνικά αλλά μου έδωσε και την εναλλακτική της ανοσοθεραπείας...

Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με αλλεργία και πως το αντιμετώπισε;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1904

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αλλεργίες   Τετ Νοε 05, 2014 5:19 pm

Κρίμα, λυπάμαι. Θα σου πρότεινα να ψάξεις στο νησί σου αν υπάρχει κάποιος αλλεργιολόγος.αυτός θα σε καθοδηγήσει και θα σε κατατοπίσει για την επόμενη μέρα.
Η απευαισθητοποίηση είναι μια διαδικασία χρονοβόρα και κοστοβόρα αλλά αξίζει τον κόπο. Οι πρώτες συνεδρίες (μιλά φορά την εβδομάδα) γίνονται στην Αθήνα στο Λαϊκο αν δεν κάνω λάθος και μετά σε αναλαμβάνει κάποιος αλλεργιολόγος που έχει εξειδικευτεί στην απευαισθητοποίηση στην περιόχη σου.
Δυστυχώς πρέπει πρώτα να κάνουμε εξετάσεις για να δούμε αν είμαστε ευαίσθητοι και μετά να προχωράμε στην αγορά σμηνών. Στη διάθεση σου για περισσότερες πληροφορίες.
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 370

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αλλεργίες   Τετ Νοε 05, 2014 5:20 pm

Ωχ... αν εισαι αλλεργικος αλλα αγαπας τα κοριτσακια σου δοκιμασε την ανοσοθεραπεια.. μονο που αν εισαι φουλ αλλεργικος δε ξερω ποσο καιρο θα σου παρει.. θα σε τσιμπανε με το δηλητηριο της μελισσας μεχρι να σταματησει να αντιδραει τοσο εντονα ο οργανισμος σου.. συνηθως η θεραπεια αυτη διαρκει καμια 5ετια απ οτι εχω διαβασει κ μου εχουν πει φυσικα υπο ιατρικη παρακολουθηση αν συνεχισεις κ ασχολεισαι με τα κοριτσακια σου.. σου ευχομαι πρωτα απ ολα καλη αναρωση κ μετα να καταφερεις να το ξεπερασεις ευκολα αυτο το θεμα..
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αλλεργίες   Τετ Νοε 05, 2014 5:22 pm

Επισης εχε υποψιν πως ακομα κ αυτοι που δεν ειναι αλλεργικοι στις μελισσες καποια στιγμη μπορει να εμφανισουν συμπτωματα αλλεργιας.. οποτε τα ματια σου 14..

Εντιτ.. ουπς με προλαβαν.. Smile
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αλλεργίες   Τετ Νοε 05, 2014 5:26 pm

Νομίζω πως χρήσιμο θα ήταν να μας γράψεις την συμπτωματολογία σου.
stavkostakis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αλλεργίες   Τετ Νοε 05, 2014 6:47 pm

Απ όσα μου είπε ο αλλεργιολόγος, όλοι οι άνθρωποι θεωρούμαστε δυνητικά αλλεργικοί απλά εγώ εκδήλωσα την αλλεργία μετά από 10 τσιμπήματα ενώ σε άλλο μπορεί να πάρει 100.000 ή και ποτέ...Την ανοσοθεραπεία μάλλον δε θα την αποφύγω γιατί μου είπε πως και τυχαία μπορεί κάποτε να με ξανα τσιμπήσει μία μέλισσα αλλά πρέπει να περιμένω ένα μήνα που θα βγουν τα αποτελέσματα για να δούμε πόσο αλλεργικός είμαι. Επίσης γίνεται και εδώ αλλά σε σχέση με την Αθήνα και το Λα'ι'κό, που είναι οι καλύτεροι στο είδος , εδώ θα κάνω περισσότερο καιρό να αποκτήσω ανοσία. Περίπου 4-5 μήνες μου είπε συν άλλα 3-4 χρόνια που θα κάνω συντηρητική θεραπεία....

Αν κάνας φίλος έχει κάνει ανοσοθεραπεία θα ήθελα να μας πει πως πήγαν τα πράγματα μετά και κατά πόσο ξεπέρασε την αλλεργία στις μέλισσες...

Τέλος η συμπτωματολογία διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Εμένα μετά 20-25 λεπτά από το τσίμπημα ( στο πιγούνι μέσα από τη σίτα της μάσκας παρακαλώ!!!) μου έκανε πρήξιμο και κοκκινίλα τοπικά, φαγούρα σε όλο το σώμα, έντονη, και κοκκινίλες μαζί με φλύκταινες στο λαιμό, τα χέρια, τις μασχάλες, τη βουβωνική χώρα και λίγο στο στήθος. Ακόμη μου έκανε λίγο καταρροή από τη μύτη και λίγα δάκρυα. Για τα τελευταία εγώ επέμενα πως φταίει η αμμωνία που έβαλα αλλα ο γιατρός μου είπε πως ψάχνω δικαιολογίες.....χαχαχαχα!!!
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αλλεργίες   Τετ Νοε 05, 2014 7:25 pm

Πολυ παλια με ειχε τσιμπησει μελισσα.. πρηστηκε ελαχιστα αλλα μου ειπανε να παρω ντεπον η ασπιρινη για να μην ποναει το πρηξιμο.. γεμισα ολοκληρη κοκκινιλες.. κανεις δεν ηξερε πως ο συνδυασμος δηλητηριου μελισσας με ασπαρταμη (κοινως ντεπον) η ακετυλοσαλικιλικου οξεως (κοινως απιρινη) δημιουργει εντονες αλλεργικες αντιδρασεις.. ευτυχως το ξεπερασα με αντιισταμικικα χαπακια (δε θυμαμαι ονομασια κ κορτιζονουχα απαγορευοντουσαν καθως ημουν πολυ μικρη)..

Εχε κ αυτο στα υποψιν σου κ αν πηρες τιποτα τετοιο καλο ειναι να το πεις στο γιατρο.. επισης κ καποιες τροφες εχω ακουσει κ διαβασει πως δημιουργουν αλλεργικη αντιδραση αλλα δε μπορω να αναφερω καθως δεν εχουν τεκμηριωθει επιστημονικα.. καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα..

Εγω πχ γινομαι τουμπανο αν με τσιμπησει σφηκα κ θα πρεπει να κανω ενεση επιτοπου η να παρω κανα κορτιζονουχο σκευασμα για να αντιμετωπιστει εγκαιρα η αλλεργικη αντιδραση.. με τις μελισσες εκτος απο λιγος πονος στην αρχη κ μετα λιγο πρηξιμο τοπικα (την επομενη μερα θα εχω εντονη φαγουρα στο σημειο κ το αντιμετωπιζω με ξυδι εκει - η φαγουρα σημαινει πως ξεπριζεται η περιοχη).. αυτο σημαινει ιατρικως πως εχω νορμαλ αντιδραση στα τσιμπηματα των κοριτσιων κ δε χρειαζεται καποια αγωγη (εγω περιμενα κανα 15ημερο με 20ημερο για τα αποτελεσματα - στη συρο εκανα την εν λογω εξεταση)
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αλλεργίες   Τετ Νοε 05, 2014 7:57 pm

Δραστική ουσία του DEPON είναι η παρακεταμόλη όχι η ασπαρτάμη tziz
stavkostakis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αλλεργίες   Τετ Νοε 05, 2014 8:27 pm

Μακάρι queen να είναι έτσι. Δυστυχώς δε νομίζω να υπήρχε συνδυασμός...
queen
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: SOS Αλλεργίες   Τετ Νοε 05, 2014 11:34 pm

monarchis έγραψε:
Δραστική ουσία του DEPON είναι η παρακεταμόλη όχι η ασπαρτάμη tziz

ουπς... ο δαιμων του πληκτρολογιου ξαναχτυπησε... Embarassed

μακαρι φιλε κωστα (??) να ειναι ετσι.. να ετυχε κ να μην εχεις ξανα θεμα.. καλα αποτελεσματα!!
dammel63
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 13

ΔημοσίευσηΘέμα: φιλε Κωστα   Σαβ Νοε 08, 2014 8:00 am

Φιλε μου ειμαι παθων σε σχεση με την αλλεργια. Θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο μπορω.
Φιλε πας σε αλλεργιολογο και ιδιωτη ακομα,οπως εγω σε καποιον στην Θεσσ/νικη.Σου κανει ενα τεστ για να δει σε ποιον βαθμο εισαι αλλεργικος, και σε ποια εντομα (εγω π.χ δεν εχω προβλημα στις σφηκες και μετα την δευτερη μελισσα αρχιζει το προβλημα).Σου γραφει το φαρμακο που η αξια του ειναι περιπου 100ευρ. και αρχιζεις την θεραπεια. Τον πρωτο μηνα εγω πηγαινα μια φορα την βδομαδα με δυο εμβολια καθε φορα και συνεχως αυξανομενη δοση.Αφου κατα τον γιατρο εφθασα στην μεγαλυτερη ποσοτητα δοσης, τωρα πηγαινω μια φορα την μηνα. Κθε επισκεψη 20ευρ.Τωρα δηλαδη Φιλε μου ειμαι στο σταδιο της συντηρησης,μετα περιπου 6 μηνες.Και εμενα μου ελεγαν να τα παρατησω. Πολυ ευστοχα καποιος συν. ειπε πως η μελισσα ειναι καψουρα,ετσι μπηκα σε αυτην την διαδικασια. Αυτο ομως Φιλε μου που με καλυψε αυτους τους 6 μηνες ειναι, η φορμα που μου εφερε καποιος φιλος απο την Αμερικη και σωθηκα.Παντως να ξερεις πως δεν εισαι ο μονος ,συναντησα στον γιατρο αρκετους μελισσοκομους με το ιδιο προβλημα. ΚΟΥΡΑΓΙΟ μας λοιπον.

SOS Αλλεργίες
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομικό περιβάλλον :: Οι μέλισσες-
Μετάβαση σε: