Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Πως να τα δυναμωσω...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 1267

ΔημοσίευσηΘέμα: Πως να τα δυναμωσω...   Δευ Σεπ 15, 2014 7:48 pm

Καλησπερα φιλοι μου.
Χτες εκανα επιθεωρηση και βρηκα σχετικα αδυναμα τα 3 μελισσακια που μου εμειναν επειτα απο το βαροα και τα τελικο χτυπημα απο τα σερσενια.Ηταν τοσος ο αριθμος τους (σερσενια)που πιστευω οτι για καμια βδομαδα δεν εβγαιναν καθολου απο την κυψελη οι μελισσες.
Για να καταλαβετε αν και εχω πορτακια σιδερενια εχω κλεισει και στην μεση το ανοιγμα και παλι βρηκα σε ΟΛΑ τα μελισσακια 7-8 σερσενια σκοτωμενα.
Πλεον απο το περασμενο Σ/Κ (6-7/9) και μετα τα δολωματα που εβαλα , υπαρχουν εξω και πετανε κοντα τους 1 το πολυ 3 σερσενια.Την αλλη βδομαδα θα παρουν και αυτα δολωματα για να τελειωνουμε επιτελους.
Τα μελισσακια δυστυχως εχουν πεσει πολυ σε πλυθησμο.Στα 2 απο τα τρια βρηκα γεννα ημερας σε ικανοποιητικο αριθμο στο τριτο βρηκα μια σχετικα καλη γεννα ημερας.Γονος κλειστος ελαχιστος και στα τρια.
Τον περασμενο Σ/Κ ειχα βαλει γυρη αλεσμενη σε πιατακι που δυστυχως δεν την πηραν ολη...η ισως επειδη ειχα βαλει αρκετη και με την υγρασια που ειχε να εγινε καπως συμπαγης και δεν μπορουσαν να την παρουν...αυτη την φορα τους εβαλα πολυ λιγοτερη γυρη ετσι ωστε απλα να καλυπτει το πατο του σκευους.
Ρωταω ...σκεφτομουν να φτιαξω γυρεοπιτα(γυρη εχω) αλλα δεν ξερω....Την αλεσμενη γυρη την περνουν και την αποθηκευουν,την γυρεοπιτα πως την διαχειριζονται?Παντα ελεγα οτι το να τους δινω κανονικη γυρη ειναι καλυτερο απο την πιτα που δεν ειναι σκετη γυρη,ομως δεν μου την πηραν οπως περιμενα.τι προτεινετε?
Τι αλλο να κανω ωστε να τα δυναμωσω?
Ευχαριστω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 685

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Δευ Σεπ 15, 2014 8:15 pm

Η λέξη δυναμώνω είναι σχετική.Τις κυψέλες με λίγα πλαίσια πληθυσμό καλό θα είναι να τις ενώσεις.Σε γενικές γραμμές όσο και να ταίσεις,αν δεν υπάρχει ο κατάλληλος πληθυσμός,γόνος δεν θα γίνει.
mpampis13
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Δευ Σεπ 15, 2014 8:43 pm

αυτη την στιγμη ειναι με πλυθησμο 4-5 πλαισιων τα 2 και το τριτο 5-6 πλαισιων...ειναι με φετινες μανες και τα 3....να ενωσω να τα κανω τι 1,5 μελισσι?
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Δευ Σεπ 15, 2014 9:15 pm

με αυτά τα πλαίσια μπορείς να βγάλεις χειμώνα.επειδή όμως έχεις καιρό,αν δεν θέλεις να τα ενώσεις μπορεί μόνο με λίγη τροφοδοσία.Εκτός και αν έχεις άλλα μεγάλα και μπορείς να τα ενισχύσεις με γόνο
mpampis13
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Δευ Σεπ 15, 2014 9:24 pm

φιλαρακι αυτα μου εμειναν,για αυτο και ρωταω τι και ποσο να τροφοδοτησω...γυρη σκετη εδωσα κ δεν την πηραν...τουλαχιστον ολη...δουλευει η γυρεοπιτα??? μελια εχουν μπολικα δικα τους
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Δευ Σεπ 15, 2014 9:31 pm

γύρη και σιρόπι ή μάλλον γύρη στο σιρόπι.
mpampis13
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Δευ Σεπ 15, 2014 10:12 pm

θα ηθελες να τα αναυσεις λιγο παραπανω..δηλαδη πως και ποσο?
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Δευ Σεπ 15, 2014 10:47 pm

γύρη σπασμένη στο μπλέντερ,με λίγο σιρόπι(ελάχιστο) και όλο αυτό ανακάτεμα με το σιρόπι.Αναλογία είναι περίπου 100-150 γρ γύρη στο λίτρο σιρόπι.Δοκιμασμένο με άριστα αποτελέσματα.
mpampis13
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Δευ Σεπ 15, 2014 11:32 pm

xmm καλο,θα δοκιμαστει αμεσα...θεωρεις οτι ειναι καλυτερο απο την γυρεοπιτα?
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Δευ Σεπ 15, 2014 11:41 pm

θεωρώ ότι είναι αρκετά καλό.δεν έχω συγκρίνει αυτά τα δύο προιόντα.
ethnic69
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 658

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Τρι Σεπ 16, 2014 5:25 pm

Μπαμπη δεν εχει εκει κοντα σου καποια περιοχη με ξουρα ? Αν τα πας εκει θα δυναμωσουν χωρις καμια τροφοδοσια
mpampis13
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Τρι Σεπ 16, 2014 7:36 pm

ξουρα..???? τι να σου πω φιλαρακι ..ουτε εγω δεν την ξερω αλλα απο οτι ειδα θαμνωδες φυτο ειναι ε?
σε τι εδαφη την βρισκουμε συνηθως?
Milve
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 116

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Τρι Σεπ 16, 2014 7:54 pm

Σουσούρα ή ξούρα λέμε αλλιώς το ρείκι. Πολύ καλό μελισσοκομικό φυτό. Δίνει γύρη και νέκταρ.
mpampis13
BeeForce
BeeForce

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Τρι Σεπ 16, 2014 8:07 pm

ααααα εγω μονο ρεικι τι ηξερα...
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 605

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως να τα δυναμωσω...   Τρι Σεπ 16, 2014 8:16 pm

Φθινοπωρινο ρεικι η αλλιως σουσουρα ,ξουρα,ερικας ,κλαδι,πυρενι,χαμορεικο. Προτιμα οξινα εδαφη αλλα ανεχεται σχετικα και τα καπως ασβεστωδη σε αντιθεση με το ανοιξιατικο ή δενδρωδες ρεικι(erica arborea) που θελει πυριτικα χωματα και ph γυρω στο 5.5.
Δεν ανεχεται ευκολα την μεταφυτευση ,αλλα νεαρα φυταρια αν τα βγαλουμε μετα απο βροχη με χωμα στη ριζα και τα φυτεψουμε σε μειγμα με τυρφη μπορει να ευδοκιμησουν.Το ανοιξιατικο ρεικι φτιαχνει χοντρη ξυλωδη ριζα που εχει αρκετα ματια ,και αν την τεμαχισουμε και την στρωματωσουμε μπορουμε να εχουμε αρκετα νεα φυτα.Νομιζω ομως οτι ειναι προστατευμενο ειδος και απαγορευεται η εκριζωση του.

Πως να τα δυναμωσω...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: