Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Τα μυστικά του σιροπιού.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
woolf
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 55

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Κυρ Απρ 26, 2015 3:39 pm

Αυτήν την εποχή 1-1 και αν θέλεις να χτίσεις κεριά 1 ζάχαρη 1.5 νερό
και λίγο λεμονί
με τις θερμοκρασίες που έχουμε τώρα 2 μέρες το σιρόπι κρατάει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 764

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Κυρ Απρ 26, 2015 6:45 pm

captain έγραψε:
υπαρχει σχετικο αρθρο στο τωρινο τευχος της μελλισσοκομικης επιθεωρισης
για το αυγο.
πρωσοπικη μου αποψη σκετη ζαχαρη και νερο

sostos

αυτή την εποχή 1/1, σκέτη ζάχαρη με νερό ,το λεμόνι δεν χρειάζεται.
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Κυρ Απρ 26, 2015 7:14 pm

BillBee έγραψε:
Στο Βιβλίο του Νικολαΐδη είδα ότι η αναλογία ζάχαρη και νερό είναι 2 προς 1 (όπως έγραψε και ο φίλος ποιο πάνω).

Το μαγαζί που αγοράζω τα μελίσσια μου είπε νερό ζάχαρη 1 προς 1...

Τώρα που είναι καλοκαίρι πόσο χρόνο μπορούμε να το αφήσουμε το σιρόπι στην ταΐστρα και ποια αναλογία για εσάς νερό, ζάχαρη (χωρίς ασπράδι η λεμόνι) είναι η ιδανική;

Αν θες να χτισει το μελισσι οσο πιο πυκνο ειναι το σιροπι τοσο καλυτερα ειναι, ενταξει αμα εχεις 2 μελισσακια το βαζεις πυκνο 2ζ 1ν αμα εχεις 100 δεν το βασταει η τσεπη.  Αν πας απλα για διεγερση γονου και η ανοιξη με τις ζεστες της εχει φτασει οπως τωρα, 1ζ 2ν ειναι καλα γιατι και το βασταει η τσεπη αλλα βοηθαει και η φυση με την αυτοτροφοδοσια της ακομα και στο χτισιμο. Ελπιζω να σ' εβαλα στο πνευμα. Τωρα για το ποσο κραταει το σιροπι ειναι σχετικο με το αν τα μελισσια σου ειναι στον ηλιο η την σκια, αν εχεις θυμολη η το ποια εποχη και τι θερμοκρασιες παιζουν. Να φανταστεις εγω διατηρω υπο σκια και μεσο ορο θερμοκρασιας τους 15 βαθμους εδω και 20 μερες σιροπι με θυμολη χωρις προβλημα. Στο σιροπι για το αν εχει ξυνισει εμπιστευομαι την οσφρηση και την ακρη της γλωσσας μου. Αν κατι μυριζει η εχει παραξενη γευση για μενα δεν κανει ουτε στις μελισσες. Ελπιζω να σ' εβαλα στο πνευμα και εδω. Το λεμονι στο σιροπι ανεβαζει την HMF η οποια περα απο καποιο οριο ειναι τοξικη στις μελισσες.
xristosalfisti
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 131

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Κυρ Απρ 26, 2015 9:10 pm

Ούτε λεμόνι,ούτε αυγά,ούτε παντεσπάνι! Στο τέλος θα φτιάξουμε παστίτσιο. Σιροπάκι 1-1 σε μπουκαλάκι 1,5 λίτρο και αλλαγή κάθε 5-6 μέρες.
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Κυρ Απρ 26, 2015 9:50 pm

xristosalfisti έγραψε:
Ούτε λεμόνι,ούτε αυγά,ούτε παντεσπάνι! Στο τέλος θα φτιάξουμε παστίτσιο. Σιροπάκι 1-1 σε μπουκαλάκι 1,5 λίτρο και αλλαγή κάθε 5-6 μέρες.

lol!
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 810

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Δευ Μαϊος 11, 2015 6:00 pm

Καλησπερα, δεν ανοιγω αλλο θεμα θα ρωτησω εδω. Basketball

Το σιροπι μπορουμε να το καταψυξουμε και να το χρησιμοποιησουμε αργοτερα ?
thymus
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 26

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Δευ Μαϊος 11, 2015 9:46 pm

Καλησπέρα μπορείς (σταματάει η ζύμωση) όμως γιατί να το κάνεις; Καλύτερα να φτιαχνεις μονο οσο χρειάζεσαι την ημέρα, άντε το πολύ για δυο ημέρες.
melissakri
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 42

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Τρι Μαϊος 12, 2015 12:05 am

Γεια!!!
Και αν κανω τα λεγομενα 15 λιτρα σιροπι με ενα γραμμαριο Θυμολη,
με τα εννεα μελισσακια που εχω, θα μου παρει περιπου εναν μηνα να το
ρουφηξουν ολο!!! Κραταει τοσο καιρο εστω και με Θυμολη???
Εκτως και αν κανω 7,5 λιτρα με μισο γραμμαριο........
ή.....3,75 λιτρα με 1/4 γραμμαριο..........
ωωωωωωχ Παναγια μου!!!!!!!! htipieme
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 692

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Τρι Μαϊος 12, 2015 7:53 am

Δεν χρειάζεται να κάνεις τόσο σιρόπι αν έχεις λιγα μελίσσια.Παίρνεις 1,5 λίτρο σιρόπι και ρίχνεις θυμόλη.Φτιάχνεις 900ml σιρόπι και ανακατεύεις με 100ml από το σιρόπι με την θυμόλη.Το κάνεις αυτό για όσο χρειάζεσαι,το υπόλοιπο το πετάς....
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Τρι Μαϊος 12, 2015 3:40 pm

Σιροπι με θυμολη το κρατησα 20 μερες σπιτι μου εκτος ψυγειου και δεν επαθε τιποτα. Γεμισα αυτα τα νεα παγουρακια Απρηλιατικα και τα βαλα στις κυψελες. Επειδη ομως χαλασε ο καιρος τους τα εβγαλα και λυπηθηκα να πεταξω τοσο σιροπι. Σιγουρα το φρεσκο ειναι οτι καλυτερο και δεν θα εκανα το ιδιο αν ειχα τις ζεστες του καλοκαιριου. Αλλα για 2-3 η και 5 μερες σε δροσερο μερος (οχι εντος κυψελης) δεν μασαει το σιροπι
περης
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 130

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Τρι Μαϊος 12, 2015 6:31 pm

σίγουρα με θυμόλη δεν ξινίζει αλλά δεν ξέρω για πόσο (μια βδδομάδα σίγουρα πάντως), αλλά όταν φτιάχνουμε το διάλυμα θυμόλη με οινόπνευμα δε χρειάζεται να το ρίξουμε όλο, πέρνουμε απ΄το βαζάκι τόσα ml όσα χρειάζοντε ανάλογα με την ποσότητα του σιροπιού
ergon
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 58

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Δευ Ιουν 08, 2015 10:01 pm

Καλησπέρα σε όλους, κάπου έτυχε να διαβάσω μια συνταγή για ιμερτοποιημένο σιρόπι. Συγκεκριμένα η συνταγη ανέφερε αναλογίες Ζ:Ν = 1:1 και 10ml χυμό λεμονιού στα δύο λίτρα νερού, στη συνέχεια εβραζε το νερό και με το που έπαιρνε βράση έριχνε όλα τα υλικά (ζάχαρη και λεμόνι) και συνέχιζε το βρασμό σε χαμηλή φωτιά για 20 λεπτά. Ο συντάκτης υποστηρίζει οτι σε αυτό το χρονικό διάστημα βρασμού γίνεται η ιμβερτοποίηση και τα επίπεδα του HMF παραμένουν σε ανεκτά επίπεδα τοξικότητας για τις μέλισσες και οτι 'ετσι μπορεί να συντηρήσει το σιρόπι μέχρι και 6 μήνες χωρίς αυτό να χαλάσει-ξυνίσει.

Να σας πώ την αμαρτία μου, δοκίμασα αυτή την συνταγή τον απρίλιο και δέν είδα νεκρές μέλισσες έξω απο την κυψέλη λόγω πιθανής τοξικότητας. Η ερώτηση μου είναι: όταν οι μέλισσες πεθαίνουν λόγω δηλητηρίασης απο ανεβασμένα επίπεδα HMF 1) θα δούμε πολλές απο αυτές μπροστά στην κυψέλη ή 2) συμβαίνει μακρυά απο την κυψέλη οπότε δεν βλέπουμε τίποτα? skeftome
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Δευ Ιουν 08, 2015 10:24 pm

Φίλε το μόνο σίγουρο (αποδεδειγμένο επιστημονικά) είναι ότι με την ιμβερτοποίηση με οξέα μειώνεις την διάρκεια ζωής της μέλισσας. Καλύτερα δίνε ένα απλό διάλυμα σουκρόζης (ζαχαρόνερο). Υπάρχουν κάποιοι τρόποι να καθυστερήσεις την ζύμωση του σιροπιού όπως με την προσθήκη θυμόλης, την αφαίρεση του αέρα από το δοχείο και την διατήρηση του διαλύματος σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες (ψυγείο), για κάποιες μέρες όμως και όχι για 6 μήνες.
ergon
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 58

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Δευ Ιουν 08, 2015 10:46 pm

Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι γι' αυτό και το σταμάτησα και φτιάχνω όταν χρειάζεται απλό σιροπάκι. Μου μένει όμως η απορεία, οι βιοτεχίες που φτιάχνουν Βανίλια διάβασα ότι θερμαίνουν το μίγμα ζάχαρη, νερό και λεμόνι στους 114 oC και μετά περνάει απο την βανιλιέρα οπου και ψύχεται βίαια με ταυτόχρονη ανάδευση. Η βανίλια λοιπόν τί επίπεδα HMF έχει? Το έψαξε περισσότερο κανείς?
Throubee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Δευ Ιουν 08, 2015 11:33 pm

Τσέκαρε μια μελέτη από το Α.Π.Θ
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
gio
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 101

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Σαβ Ιουλ 04, 2015 12:47 pm

Εχω μερικες παραφυαδες.
1. Ποτε θα ξερω αν φερνουν τροφη μονες τους ωστε να μην χρειαζεται να τις ταισω εγω με σιροπι?
2. Για 5-7 πλαισια στις παραφυαδες βαζω 1λιτρο σιπορι(1:1) για 3-4 μερες. κανω κατι λαθος?
3. Βαζω το σιροπι σε πιατακια του 1 λιτρου και σε 2 μερες το εχουν τελειωσει...!! Μηπως απο την ζεστη...εξατμιζεται!!!
taxideytis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 12

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Σαβ Ιαν 30, 2016 11:11 am

Πάντως ο Θρασύβουλος το λέει καθαρά.
σκέτο νερό και ζάχαρη.
Ολα τα άλλα προκαλούν δυσεντερίες και θανάτους.
sd21gr
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 50

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Παρ Μαϊος 26, 2017 8:51 pm

Καλησπέρα!

Αν θυμάμαι καλά, κάπου είχε αναφερθεί ότι δεν ταίζουμε σιρόπι όταν υπάρχει πρόγνωση για βροχή, τι ισχύει ακριβώς;
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1809

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Παρ Μαϊος 26, 2017 9:38 pm

sd21gr έγραψε:
Καλησπέρα!

Αν θυμάμαι καλά, κάπου είχε αναφερθεί ότι δεν ταίζουμε σιρόπι όταν υπάρχει πρόγνωση για βροχή, τι ισχύει ακριβώς;

Δεν ταΐζουμε γιατί διεγείρονται και την επόμενη μερα (αν ταΐζεις βραδι) βγαίνουν έξω για βοσκή ΚΙ ας έχει βροχή.
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Παρ Μαϊος 26, 2017 9:46 pm

monarchis έγραψε:
sd21gr έγραψε:
Καλησπέρα!

Δεν ταΐζουμε γιατί διεγείρονται και την επόμενη μερα (αν ταΐζεις βραδι) βγαίνουν έξω για βοσκή ΚΙ ας έχει βροχή.

Μολις τα ταισα λολ...

Ε και τι θα παθουν θα βγουν και θα ξαναμπουν.. στο κατω κατω ας μαθουν να δουλευουν και στην βροχη χαχα
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1809

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Παρ Μαϊος 26, 2017 9:47 pm

matteus έγραψε:
monarchis έγραψε:
sd21gr έγραψε:
Καλησπέρα!

Μολις τα ταισα λολ...

Ε και τι θα παθουν θα βγουν και θα ξαναμπουν.. στο κατω κατω ας μαθουν να δουλευουν και στην βροχη χαχα

Ρε φίλε εσύ είσαι ικανός να τις κάνεις waterproof lol! lol! lol!
sd21gr
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 50

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Παρ Μαϊος 26, 2017 10:25 pm

monarchis έγραψε:
sd21gr έγραψε:
Καλησπέρα!

Δεν ταΐζουμε γιατί διεγείρονται και την επόμενη μερα (αν ταΐζεις βραδι)
βγαίνουν έξω για βοσκή ΚΙ ας έχει βροχή.

Efharisto Efharisto
άρα από Δευτέρα πάλι και αν..
matteus
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα μυστικά του σιροπιού.    Σαβ Μαϊος 27, 2017 12:36 am

monarchis έγραψε:
matteus έγραψε:
monarchis έγραψε:
sd21gr έγραψε:
Καλησπέρα!

Μολις τα ταισα λολ...

Ρε φίλε εσύ είσαι ικανός να τις κάνεις waterproof lol! lol! lol!

Razz και νυχτερινη οραση μαζι για μεγαλυτερες αποδοσεις.

Τα μυστικά του σιροπιού.
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Μελισσοκομική τεχνική :: Τροφοδοσία μελισσών-
Μετάβαση σε: