Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Καλησπέρα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giannis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 9

ΔημοσίευσηΘέμα: Καλησπέρα   Σαβ Αυγ 10, 2013 10:00 pm

Καλησπέρα, ανοιξα καινουριο θεμα για το λογο οτι εχω ξεκινησει εντατικη μελετη και σε λιγες μερες και πρακτικη..!

πριν απο λιγες μερες πηρα στα χερια μου το βιβλιο "Μελισσοκομία χωρίς δάσκαλο". (να σημειοσω οτι ποτε μου δεν διαβασα βιβλιο εκτως των σχολικων)

την πρωτα μερα 75 σελιδες την δευτερη τελειωσε το πρωτο χερι,
πολυ καλο βιβλιο για υγειεις βασεις οπως γραφει, δε μου αφησε αποριες, με εβαλε στον κοσμο των μελισσων με πολύ ωραιο τροπο, sostos 

τωρα συνεχιζω τις επαναληψεις, σημειωνοντας αποριες κ.α.

θελω να μου πειτε πιο να ειναι το δευτερο βιβλιο μου, το συγκεκριμενο προτεινει ''Μελισσοκομια συγχρονες μεθοδοι εντατικης εκμεταλευσης

εχω πολυ ωρεξη για μαθηση δε θα με πειραζε οσα βιβλια και να διαβασω.

Επειτα εχω μηλησει με δυο μελισσοκομους οι οποιοι ειναι προθυμοι να δουλεψω γιαυτους σα μαθητευομενος,

ο ενας μου προτεινε να αγορασω μερικες κυψελες απο εκει που αγοραζει και αυτος (εχει περι τις 15 και θα παρει αλλες πεντε) μου ειπε οσα ειχα διαβασει στο βιβλιο, οτι ο προμηθευτης του (στην ουσια μελισσοκομος που τα πουλαει λογο ηληκιας) τα δεινει πολυ καλη τιμη 55-60ε το ενα υπερκομπλε χωρις αρρωστιες και με καλες βασσιλισες,

μαλιστα μου προτεινε να τα βαλουμε και στο ιδιο μερος αυτο τον καιρο.

θελω την γνωμη σας για τα παραπανω
και να μου πειτε καποιο δοκιμασμενο σεμιναριο στην Θεσσαλονικη, (το απθ το ξεχναω βγαινει πανω απο 1000ε)

με αυτο το ρυθμο θελω να ξεκινησω σιγα σιγα αλλα σταθερα και την επομενη χρονια που θα εχω και τα χρηματα καλως εχοντων των πραγματων να το δουμε επαγγελματικα. sostos 
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
fidemporas
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 104

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλησπέρα   Κυρ Αυγ 11, 2013 4:18 am

Ξεκινάς λανθασμένα. Μην σκέφτεσαι καθόλου την επαγγελματική απασχόληση.Αυτό θα έρθει, αν έρθει μετά από 3-4-5 χρόνια. Και αφού δεν έχεις πιάσει ακόμα δικά σου μελίσσια στα χέρια σου, ξεκίνα από κει. Βρες έναν άνθρωπο. Πάρει στην αρχή 2-3 μελίσσια. Όχι παραπάνω. Διάβασε όσα βιβλία βρεις και μπορείς να αγοράσεις ( όλα καλά είναι). Φάε τα κεντρίσματα σου, φάε τον ήλιο, φάε και λίγο ίσως μέλι και προχώρα βήμα-βήμα.
Η μελέτη θα σε βοηθήσει. Κράτα χαμηλό προφίλ. Κανείς δεν τα ξέρει όλα,, ειδικά στα μελίσσια...
γκουτ λάκ...

ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 450

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλησπέρα   Δευ Αυγ 12, 2013 12:29 am

Εγώ πάντως διαφωνώ με τον φιδέμπορα. Το να το δεις επαγγελματικά δεν σημαίνει ότι έγινες και επαγγελματίας.
Πρέπει όμως να έχεις στόχο κι όραμα. Και το να γίνεις επαγγελματίας είναι ένας θεμιτός και εφικτός στόχος. Και όσο περισσότερο δουλεύεις - διαβάζεις - εξελίσσεσαι, τόσο καλύτερος θα γίνεις.
fidemporas
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 104

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλησπέρα   Δευ Αυγ 12, 2013 12:33 pm

Καλημέρα. Το να είσαι επαγγελματίας σημαίνει να ζεις απ΄αυτό που κάνεις ή έστω να προσπαθείς. Για να γίνει αυτό στη μελισσοκομία όλοι ξέρουμε ότι χρειάζεται γνώση, κόπος και πολλά πολλά μελίσσια.. ας πούμε 150-200. Ο Γιάννης δεν έχει πιάσει ακόμα μελίσσι με τα χέρια του.
Συμφωνώ να έχει κανείς στόχο και όραμα και ελπίδα ότι μια μέρα με τα κατάλληλα εφόδια μπορεί και να τα καταφέρει.. αλλά ας μην παίζουμε με τις λέξεις...Η μελισσοκομία θέλει στην αρχή χαμηλό προφίλ, κλειστό στόμα και ανοιχτά μάτια και στην Ελλάδα οι ¨επαγγελματίες¨τα ξέρουν όλα.
Άποψη μου βέβαια...

flower 
giannis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλησπέρα   Δευ Αυγ 19, 2013 1:14 pm

Χαιρετω,

αρχικα δε ειπα ποτε οτι βιαζομαι, εχω μπροστα μου πολυ καιρο, το παν ειναι να εχουμε σωστες βασεις επειτα ενα αριθμο μελισσιων ο οποιος θα μας δειξει αν και κατα ποσο θα μπορεσουμε να το δουμε επαγγελματικα,

το σιγουρο ειναι οτι μαρεσει σαν ιδεα οποτε ξεκινω ερασιτεχνικα και βλεπουμε.

ψαχνω καποιον σωστο δασκαλο κατι εχω βρει θα δουμε, και την ανοιξη (λογικα) θα παρω δικα μου.

παντως αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι και οι εμπειροι πρεπει να διαβαζουν και να ενημερωνονται Smile

*μηλησα με καποιον που ασχολειται, ο οποιος δεν ξερει τι ειναι παραφυαδες, καπως ετσι.
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 450

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλησπέρα   Δευ Αυγ 19, 2013 1:27 pm

giannis έγραψε:

παντως αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι και οι εμπειροι πρεπει να διαβαζουν και να ενημερωνονται Smile

*μηλησα με καποιον που ασχολειται, ο οποιος δεν ξερει τι ειναι παραφυαδες, καπως ετσι.
Αυτό είναι πολύ δύσκολο...
giannis
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καλησπέρα   Δευ Αυγ 19, 2013 2:17 pm

ε τι ψεματα; βεβαια αυτος μηλαει σπαστα ελληνικα, του ειπα τι περιπου εννοω κατι εγινε.

Καλησπέρα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: