Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
giannistsi
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 1

ΔημοσίευσηΘέμα: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Πεμ Ιουλ 04, 2013 11:10 pm

Παιδιά καλησπέρα εδώ και περίπου 2 εβδομάδες έγινα κάτοχος 4 μελισσιών είμαι ακόμα στην αρχή και όπως καταλαβαίνετε όποια γνώση έχω(εάν έχω) την απέκτησα από βιβλία,σεμινάριο που έκανα και από συμβουλές από άλλους μελισσοκόμους.

Κάποιος λοιπόν από αυτούς τους μελισσοκόμους μου έδωσε την εξής συνταγή για σιρόπι 2 κιλά νερό, 4 κιλά ζάχαρη και 1 φλυτζάνι του καφέ χλωρίνη.Με κοροιδεύει ή είναι ιδέα μου, έχετε ξανακούσει κατί παρόμοιο;Ισχυρίστηκε πως η μέλισσα χρησιμοποιεί το χλώριο για απολύμανση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 378

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Πεμ Ιουλ 04, 2013 11:12 pm

Καποοι το βαζουν για ασκοσφαιρωση.. κτλ .. εγω δε θα το εβαζα σε υγιες μελισσι (ουτε καν σε αρρωστο)
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 848

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Παρ Ιουλ 05, 2013 12:44 am

Οι μέλισσες δεν θέλουν χλώριο για να απολυμάνουν την κυψέλη. Μακρυά από την χλωρίνη.
golas
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 159

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Παρ Ιουλ 05, 2013 1:41 am

τι επικίνδυνα πράγματα είναι αυτά..
μακριά από τις φήμες και τα μαντζούνια.Είναι δυνατόν χλωρίνη ρε παιδιά..
Mr.Panos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 45

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Παρ Ιουλ 05, 2013 9:15 am

Το έχω ακούσει κ εγώ,αλλά όχι για απολίμανση και όχι χωρίς λόγω,μόνο για θεραπεία απο κάποια αρρρώστια-ασκωσφαίρωση..
530
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 49

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Παρ Ιουλ 05, 2013 2:57 pm

γιατι το νερο που πινουμε εμεις δεν εχει?
golas
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Παρ Ιουλ 05, 2013 3:18 pm

επειδή προσωπικά το θεωρώ επικίνδυνο,
καλό είναι όποιος το πιστεύει να τεκμηριώνει κιόλας.
εγώ 2 βιβλία μελισσοκομίας έχω διαβάσει(μελισσοκομία χωρις δάσκαλο,πρακτική μελισσοκομία) και πουθενά δεν λέει κάτι για χλωρίνη.
μια άποψη που γράφετε εδώ από κάποιον που μπορεί να την άκουσε κάπου από κάποιον ο οποίος δεν σέβεται την φύση και την μέλισσα είναι κρίμα να πάρει στο λαιμό του νέους μελισσοκόμους.

είμαι πολύ νέος μελισσοκόμος αλλά όταν ακούω για τέτοιες χημείες σε ένα τόσο φυσικό και αγνό προιόν μου γυρνάνε τα μυαλά.

είχα ακούσει στο χωριό για κάποιον που πήρε πετρέλαιο και σφουγγάρι για να πετρελαιώσει την αγελάδα του..
του είπαν ότι αν την αλήψει με πετρέλαιο θα φύγουν τα παράσιτα..
η αγελάδα μέχρι το βράδυ πέθανε..
pointerst
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 685

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Παρ Ιουλ 05, 2013 3:55 pm

για την μόνη χρήση της χλωρίνης στην μελισσοκομία που έχω ακούσει είναι όταν θες να απολυμάνεις την κυψέλη.Τη χρησημοποιείς για να πλύνεις εργαλεία κτλ η διάλυμα αυτής όταν θες να ψεκάσεις.Μεσα στο σιρόπι μου φαίνεται πολύ περίεργο και επικίνδυνο.
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1643

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Παρ Ιουλ 05, 2013 4:43 pm

Συνάδελφοι καλό είναι να γράφονται τέτοιου είδους τοποθετήσεις στο forum. Ο θεσμός μιας τοποθέτησης δεν είναι πάντα να συμφωνήσουμε σε κάτι που ούτως ή αλλιώς συμφωνούμε με την ευρεία έννοια του αποδεκτού. Το βαθύτερο νόημα του forum όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι και το βιώνω εγώ είναι να δωθούν απαντήσεις τεκμηριωμένες είτε μέσω των επιστημονικών εργαλείων που διαθέτουμε (βιβλία, ανακοινώσεις σε συνέδρια, επιστ. Περιοδικά κλπ) από πρόσωπα είτε που διαθέτουν πείρα αλλά και από πρόσωπα από την επιστημονική κοινότητα.
Με αυτόν τον τρόπο αποσαφηνίζονται οι ερωτήσεις, τα κενά αλλά και όλα τα περίεργα που έχουμε ακούσει, έχουμε δοκιμάσει, σκεφτόμαστε να πειραματιστούμε.
Αυτό είναι και το πιο δημιουργικό κομμάτι της κοινωνίας αυτής, η αλληλεπίδραση. Συγχωρέστε μου το φιλοσοφικό ύφος, σε καμία περίπτωση δεν μου αρέσει να κάνω μάθημα... Απλά νομίζω πως είναι από τα πιο ευαίσθητα κομμάτια που αγγίζουμε στο χώρο αυτό.
Μιχάλης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 40

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Παρ Ιουλ 05, 2013 11:21 pm

απ οτι ξερω σε μια πισινα με νερο μπαίνει περιπου ενα ποτηρι χλωριο . πιστευω πως η ποσοτητα που αναφερεις ειναι πολυ μεγαλη και αφου δεν υπαρχει καποιο προβλημα στα κοριτσια σου δεν χρειαζεται να πειραματιζεσαι.
Κι εγω προσωπικά ειμαι κατα των χημικων αλλα αν βγει καποια ερευνα που να χρησιμοποιεί την χλωρινη η καποιο αλλο φαρμακο αναντιων καποιας ασθενειας χωρις να υπαρχει βιολογικος τροπος , τοτε πιστευω πως θα την χρησιμοποιησω . εγω ψηφιζω οχι . να μην το δικιμασεις .
karnet
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 342

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Παρ Ιουλ 05, 2013 11:42 pm

Η χλωρίνη έχει εφαρμογή και μάλιστα από ανθρώπους που έχουν πολύ υψηλή θέση στην μελισσοκομική κοινότητα. Αυτή τη στιγμή δεν έχω διάθεση για μεταφράσεις, αλλά αν κάποιος θέλει μπορεί να ρίξει μια ματιά στο :
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
όπου ο Randy Oliver, αρθογράφος στο American Bee Journal κάνει πειράματα με τρόπο επιστημονικό και μεθοδικό. Δοκίμασε τροφοδοσία με "χλωρίνη" μια από τις αφορμές ήταν ότι οι μέλισσες αν έχουν νερό " καθαρό" και μια χλωριωμένη πισίνα θα προτιμήσουν χωρίς σκέψη την πισίνα. Οι μέλισσες έχουν εντελώς διαφορετική αίσθηση για το τι είναι καθαρό και τι όχι, δεν είναι άνθρωποι αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάει κανείς. Επίσης πίνουν από διάφορα... βρωμονέρια γιατί εκεί βρίσκουν στοιχεία που το καθαρό νερό δεν έχει. Επίσης συλλέγουν για πρόπολη σκουριές, καυτή άσφαλτο και άλλα... που δεν έχουν λογική για τον άνθρωπο.

Όμως άλλο να το δοκιμάσει κάποιος επιστήμονας σε κατάλληλη μορφή, δεν πήρε την clinex να ρίξει ( είναι βιολόγος κατά βάση ) και άλλο να πάρει ένας από εμάς και να ρίξει κατά προσέγγιση. Έχει δοκιμαστεί για την καταπολέμηση ασθενειών όπως η Αμερικάνικη σηψηγονία χωρίς πρακτική εφαρμογή από τον απλό μελισσοκόμο.

Δεν νομίζω ποτέ να υπάρξει κάποια χρησιμότητα για μένα πάντως, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα...
golas
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Σαβ Ιουλ 06, 2013 3:09 am

ωραία η ενημέρωση..
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 450

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Κυρ Ιουλ 07, 2013 10:29 am

Αμάν βρε συνάδελφοι, και με τί θα σφουγγαρίσουν? lol! 
destihado
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 2

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Πεμ Ιουν 05, 2014 11:24 pm

Νομιζω οτι αυτο εννοει ο ποιητης   Very Happy 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Παρ Ιουν 06, 2014 12:08 am

Παιδια το χλωριο που μπαινει στο νερο και στις πισινες ειναι απ'οσο ξερω οξειδιο του χλωριου. Δεν ειμαι χημικος αλλα θυμαμαι πως τα οξειδια ειναι πιο αδρανες και κατα συνεπεια πιο ακακα. Η χλωρινη η κοινη που μαλιστα εχει και λευκαντικα προσθετα εχει ενοχοποιηθει για μορφες καρκινου. ΠΡΟΣΟΧΗ.
tony11020
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 56

ΔημοσίευσηΘέμα: banana chiquita   Παρ Ιουν 06, 2014 3:16 am

Γειά σας, έχω ακούσει για την καταπολέμηση την ασκοσφερεση καλο είναι η βανανα. Δεν το έχω χρησιμοποισει πότε αλλά σίγουρα θα το προτιμούσα από το χλώριο.
priamos1980
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 195

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!   Σαβ Ιουν 07, 2014 9:31 am

δεν δινουμε χλωρινη στα μελισσια αλλα χλώριο αυτο που βάζουν στο ποσιμο νερό, μεσα σε σιροπι 1/10, αν το ψαξετε λιγο στο ιντερνετ υπαρχουν καποιοι στο ιντερνετ που το προτεινουν για την κοιμωλιαση.

Σιρόπι με......χλωρίνη!!!!!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: