Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Tι να προσέξω αγοράζοντας κυψέλες;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
karmagos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 10

ΔημοσίευσηΘέμα: Tι να προσέξω αγοράζοντας κυψέλες;   Παρ Ιουν 07, 2013 7:58 am

Υπάρχει κάποιο οδηγός που να λέει πως να επιλέξουμε τις κυψέλες απο το κατάστημα; Χτυπήματα αποστάσεις κτλπ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Johnniebee
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 300

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tι να προσέξω αγοράζοντας κυψέλες;   Παρ Ιουν 07, 2013 2:53 pm

Τι εννοείς οδηγός;;;;

Εμπειρικά μόνο μπορώ να σου πω οτι οι διαστάσεις ειναι στάνταρ μπορείς εύκολα να τις μάθεις κάνοντας μια αναζήτηση στο google γράφωντας ''διαστάσεις χ κυψέλης'', όπου χ ο τύπος κυψέλης που θέλεις να αγοράσεις. Οι κυψέλες 10 πλαισίων Hoffman (Standard) είναι οι πιο διαδεδομένες στην Ελλάδα, είναι αυτές που λέμε τύπου ''Langstroth''. Για τον συγκεκριμένο τύπο δες και εδώ : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (το καπάκι μόνο έχει αλλάξει και στον πάτο μπορείς να δείς παραλλαγές στις εισόδους και στις σανίδες πτήσεις).

Θα έχεις ακούσει οτι πολύ κατασκευαστές δημιουργούν εσκεμένα μικρές διαφορές στις διαστάσεις αυτές για να μην υπάρχει πλήρης συμβατότητα μεταξύ των προϊόντων τους και προϊόντων αλλων κατασκευσατών. Έχω κυψέλες από 2 κατασκευαστές που έχουν τέτοιες μικροδιαφορές, δεν μπορώ να πώ όμως οτι αντιμετοπίζω πρόβλήματα στο να τις συνδιάσω.

Σε ότι αφορά χτυπήματα, σίγουρα αν είναι κάτι σοβαρό και έχει ξεφτύσει η επιφάνεια ή κοντεύει να ξεφτίσει, εγώ δεν θα την παραλάμβανα και θα ζητούσα αντικατάσταση. Δεν μου έχει τύχει όμως. Μικρό ψεγάδια τα θεωρώ αποδεκτά (για την τιμή που τις αγοράζω) και απλά ξοδεύω κάποιο χρόνο για στοκαρήσματα που έτσι κι αλλιώς χρειάζοντα στα σημεία που καρφώνεται η κυψέλη.

Πέρα από αυτά, εγώ όταν διαλέγω προσπαθώ να μην έχουν πάρα πολλούς ρόζους και να είναι καλά πλανησμένες όλες οι πλευρές και ιδιαίτερη προσοχή δίνω στις ακμές που αν είναι ασχημα πλανισμένες ή εχουν ελατόμματα, δύσκολα στοκάρωνται με επιτυχεία και διάρκεια.

Αυτά προσέχω εγώ. Δεν μπαίνω καθόλου στο θέμα της πρώτης ύλης (του ξύλου) που χρησημοποιήται καθώς είναι μεγάλη συζήτηση και αν κατάλαβα έχεις καταλήξει σε πωλητή και απλώς θέλεις να ξέρεις τα κριτίρια επιλογής κυψελών έχοντας ως δεδομένο αυτό τον παράγωντα.

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ και σε οτι αφορά την ποιότητα στο ορθογώνιασμα των κυψελών, σε όσους πολιτές έχω ψάξει, δεν εντόπισα τέτοιο θέμα ΟΜΩΣ σε μερικές κυψέλες δημιούργησα εγώ ο ιδιος πρόβλημα από κακή αποθήκευση (μερικές κυψέλες τις είχα 1 χρόνο να μην πατάνε σε καλό επίπεδο) που είχε ώς αποτέλεσμα να πάρουν μια μικρή μέντα και να μην εφαρμόζουν άψογα όταν χρειάστηκε να τις χρησημοποιήσω. Γι' αυτό προσοχή και στην αποθήκευση αν δεν πρόκειτε να χρησημοπηθούν άμεσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Tι να προσέξω αγοράζοντας κυψέλες;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Τα εργαλεία της δουλειάς-
Μετάβαση σε: