Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

NEOS MELISSOKOMOS

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ1981
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 11

ΔημοσίευσηΘέμα: NEOS MELISSOKOMOS   Σαβ Μαρ 09, 2013 5:58 pm

KALISPERA SAS THA ITHELA NA ME BOHTHISETE DIOTH THELO NA GINO MELISSOKOMOS
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sourlis1
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 93

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Σαβ Μαρ 09, 2013 6:08 pm

Καλισπερα ξεκινα να διβαζις study καπια βιβλια για αρχι να παρις μια ειδεα και ειπαρχουν αρκετοι φιλοι εδω που θα σε βοιθισουν σε αποριες καλα θα ειταν να μην γραφις γκρικλισις και κεφαλεα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ1981
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Σαβ Μαρ 09, 2013 6:22 pm

απο που μπορω να προμηθευτο αυτα τα βιβλια.και με ποιο να αρχισω.ευχαριστω
BaNi
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 129

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Σαβ Μαρ 09, 2013 8:52 pm

Καλωσήλθες Δημήτρη, και καλή αρχή στην προσπάθεία σου. Τα βιβλία θα τα βρεις σε καταστήματα μελισσοκομικών ειδών. Μπορείς να τα παραγείλεις και μέσω διαδικτυου.
ΔΗΜΗΤΡΗΣ1981
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Δευ Μαρ 11, 2013 7:07 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΝΑ ΞΕΚΗΝΗΣΩ ΜΕ 50 ΜΕΛΙΣΣΙΑ
Φώτης
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 158

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Δευ Μαρ 11, 2013 8:56 am

Καλημέρα Δημήτρη. Καλως ήρθες στο φόρουμ. Κι εγώ αρχάριος είμαι. Ξεκίνησα πέρσι με 10 μελίσσια και με λάθος χειρισμούς έχασα τα 7. Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με λιγότερα για να εξοικειωθείς. Η μελισσοκομία είναι επιστήμη και χρειάζονται πολλές γνώσεις για να ανταπεξέλθεις. Εκτός κι αν έχεις κάποιο φίλο παλιό μελισσοκόμο ο οποίος θα είναι διαθέσιμος κάθε φορά που θα τα επισκέπτεσαι. Σου εύχομαι να έχεις καλή αρχή και καλά μέλια ότι κι αν αποφασίσεις. oraia
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 378

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Δευ Μαρ 11, 2013 10:56 am

Δημητρη 10 το πολυ και με πολυ διαβασμα...και παλι θα πελαγωσεις. Παρε την ανοιξη παραφυαδες ωστε να εξοικειωθεις.Αυτη ειναι η γνωμη μου. Προσωπικα με σεμιναρια και πολυ διαβασμα τωρα θα παρω 30 (ενα χρονο σχεδον μετα) και παλι το σκεφτομαι ..
ΔΗΜΗΤΡΗΣ1981
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Δευ Μαρ 11, 2013 7:40 pm

εφχαριστω πολυ για της απαντησεις σας.βασηκα ο πατερας μου ειναι μελισσοκομος.αλλα.ηθελα να κανω κατι μονος μου.
gmakhs
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 431

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Δευ Μαρ 11, 2013 8:00 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ1981 έγραψε:
εφχαριστω πολυ για της απαντησεις σας.βασηκα ο πατερας μου ειναι μελισσοκομος.αλλα.ηθελα να κανω κατι μονος μου.
αν ο πατέρας σου είναι μελισσοκόμος τότε το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να τον βοηθάς στα "μελισσια" του και "ναμαθεις" την τέχνη. Έτσι και αλλιώς τα δικά του "μελισσια" είναι και δικά σου . Τώρα αν θες μετά να έχεις κάποιον αριθμό ώστε να πειραματίζεσαι μπορείς απλά να του ζήτησης να σου δώσε μερικές παραφυάδες η κάποια "μελισσια" να τα διαχειρίζεσαι εσύ χωρίς να επεμβαίνει αυτός δεν νομίζω ότι θα πει όχι....
ΔΗΜΗΤΡΗΣ1981
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Δευ Μαρ 11, 2013 8:21 pm

συμφωνω σε αυτα που λετε αλλα οπως ξερουμε ολοι πατερας με γιο δεν κανει κ οταν ειμαστε κ τρια αδερφια αλλα του ζητησα 10 κ μου ειπε οχι γιατι θα εχει χασιμο αυτος!!!!
BaNi
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 129

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Δευ Μαρ 11, 2013 9:09 pm

Εγώ θα έλεγα προσφέρσου να τον βοηθάς, και πάρε 3- 5 δικά σου για ξεκίνημα. ¨οσο θα το βοηθάς θα μαθαίνεις, ενώ με το διάβασμα και το internet θα παίρνεις και πιο σύγχρονη γνώση. Προσοχή όμως να μην επιμένεις πολύ γιατί ο παλιός είναι αλλιώς!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ1981
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Πεμ Μαρ 14, 2013 6:41 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΕΛΛΙΣΙΑ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΕΙ ΘΕΛΕΙΣ ΤΡΙΑΡΙΑ ΠΕΝΤΑΡΙΑ Η ΔΕΚΑΡΙΑ.ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 450

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Πεμ Μαρ 14, 2013 8:32 pm

Δημήτρη εννοεί 3ων- 5 ή 10 πλαισίων.
Ομως επίτρεψέ μου. Η ερώτηση αυτή είναι πολύ βασική για να ρωτάς. Αν τα έπαιρνες αύριο τι θα τα έκανες? Που θα έβαζες? Πως θα τα έλεγχες? Αυτά είναι πολύ βασικά και νομίζω ότι πρέπει να είναι απαντημένα πριν πάρεις τα μελίσσια στα χέρια σου. Μακάρι να είναι κάποιος πρόθυμος κοντά σου να σε βοηθήσει.

Υ.Γ. Τα κεφαλαία σημαίνουν οτι φωνάζεις...
Φώτης
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 158

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Πεμ Μαρ 14, 2013 8:34 pm

Εννοεί με πόσα πλαίσια. Τα 10άρια θα σου δώσουν μέλι άμεσα. Εξαρτάται πόσο δυναμικά θέλεις να ξεκινήσεις και πόσα χρήματα θα διαθέσεις. Επειδή είσαι αρχάριος η γνώμη μου είναι να πάρεις μερικά με 5 πλαίσια για φέτος και του χρόνου βλέπεις πως θέλεις να κινηθείς. Απλά πρόσεξε αν πάρεις 5άρια να έχουν 5 πλαίσια πληθυσμό και όχι 3 πληθυσμό και 2 κενά. Το κάνουν πολλοί. Κόβουν παραφυάδες με 3 και βάζουν και 2 κενά.
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 483

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Πεμ Μαρ 14, 2013 10:43 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ1981 έγραψε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΙΛΗΣΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΕΛΛΙΣΙΑ.ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΕΙ ΘΕΛΕΙΣ ΤΡΙΑΡΙΑ ΠΕΝΤΑΡΙΑ Η ΔΕΚΑΡΙΑ.ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ

βρε Δημήτρη μου, αν δεν ξέρεις τίποτα μα τίποτα από μελίσσια, που πας?

Διάβασε πρώτα λίγο και μετά αγοράζεις.
Αν τα πάρεις είτε 3άρια, είτε 10άρια, την επόμενη μέρα τι θα τα κάνεις?

Έτσι εντελώς στο κουτουρού?
Τα λεφτά σου δεν τα λυπάσαι?

KENTRI
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 291

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Πεμ Μαρ 14, 2013 11:39 pm

ΔΗΜΗΤΡΗΣ1981 έγραψε:
συμφωνω σε αυτα που λετε αλλα οπως ξερουμε ολοι πατερας με γιο δεν κανει κ οταν ειμαστε κ τρια αδερφια αλλα του ζητησα 10 κ μου ειπε οχι γιατι θα εχει χασιμο αυτος!!!!

Ε, αν εισαι και εντελως απειρος πως θα σου δωσει 10 μελισσια παραγωγικα ? Θα τα χαλασεις, θα σου σμηνουργησουν.
Να πηγαινεις μαζι του να τον βοηθας και να βλεπεις και σαν ανταλλαγμα να σου δωσει καμια παραφυαδα.
Γιατι χρειαζεται και βοηθεις, μονο τα πατωματα να κουβαλησεις, ή να βαλεις ενα χερακι στο φωρτομα, ειναι σημαντικη βοηθεια.
Δεν υπαρχει καλυτερος τροπος να μαθεις αν ειναι ο Πατερας σου μελισοκομος, που για εμενα θα επρεπε οχι να μαθεις ,αλλα να ηξερες.
Ζητησε του να κανεις εσυ μια επιθεωρηση σε ενα μικρο μελισι.
Τουλαχιστον αν αγορασεις αγορασε απο τον πατερα σου, ρωτησε τον αν πουλαει.
yiorgos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 204

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: NEOS MELISSOKOMOS   Παρ Μαρ 15, 2013 8:56 am

Αφου προκιτε για τον πατερα σου....... και δεν τα πατε καλα απ'οτι καταλαβα......
Να πηγενεις οταν δεν ειναι ο πατερας σου εκει (δεν εννοω κρυφα) και να προσπαθησης να πιασης κανεναν αφεσμο!!!! αφου αγορασης κυψελη, την ετημασης κλπ κλπ.....
πληροφοριες για το πως θα τα κανης ολα αυτα θα βρης σε διαφορα βιβλια, στο φορουμ, στο διαδυκτιο.
θα σου τονισο μονο οτι στο διαδυκτιο θα βρης και πολυ σαβουρα πληροφορια.... εχε το νου σου!!!
επισης θα σου προτινα το "Μελισοκομια Συνχρονες Μεθοδοι Εντατικης Εκμεταλευσης" του Νικολαϊδη. πολυ καλο.
καλη συνεχια.

φιλικα γιωργος

NEOS MELISSOKOMOS
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: