Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  
Share | 

Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down 
Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
KENTRI
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 292

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...   Σαβ Feb 23, 2013 11:09 pm

gmakhs και Sakhs G Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, εδω αλλα και σε αλλα θεματα στο φορουμ ειναι πολλυ ευστοχες.
Για εναν αρχαριο που πρωτη φορα παιρνει στα χερια του μελισσια και τα διαχειριζεται καλυτερα θα ηταν να ειναι παραφυαδες των 5 πλαισιων και οχι μελισσια ετοιμα να παρουν πατωμα.
Σε κουβεντα που ειχα με τον μελισοκομο που αγορασα τα μελισσια προσφατα , του εθεσα το θεμα αυτο, και εμαθα μετα απο ενα χρονο οτι δεν κανει βασιλοτροφια με καποια μεθοδο αλλα χρισιμοποιει βασιλισες απο σμηνουργια " Μην ακους τι λενε, αμα προσεχεις δεν φευγουν" μου ειπε ...
Μα μου εφυγαν μελισσια με πατωμα, του ειπα "αν δεν φυγουν πως θα μαθεις .. " απαντησε
Πρεπει να πω οτι τα μελισσια ηταν δεκαρια φουλ οταν τα πηρα πολλυ δυνατα, μου εδωσε ο ανθροπος τα δυνατοτερα απο το μελισοκομειο του και τον ευχαριστω.
Μαλλον θα πρεπει να ανθεωρησω την προτιμηση μου σε βασιλισες σμυνουργιας, και θα δοσω εμφαση στην εγκαιρη και σωστη προσθηκη οροφου.
Εχω αλλες δυο αποριες, οσα μελισσια εφυγαν περυσι, εμεινε πισω βασιλοκελι σμυνουργιας, αρα η βασιλισα εχει και αυτη την ταση να "φυγει" φετος πλεον σωστα ? Πρεπει αυτα να προσεχθουν περισοτερο απο τα αλλα ?
Και, εαν δοσουμε πατωμα προωρα (στα 6 πλαισια γονου) ειναι σωστο να κλεισουμε τους αεραγογους εξαερισμου για να διατηρηθει η κυψελη πιο ζεστη, μια και θα ειναι πλεον πιο ευρηχωρη με αρκετο χωρο κενο ?
Επιστροφή στην κορυφή Go down
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 480

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...   Κυρ Feb 24, 2013 12:18 am

Γεια σου Κεντρί!
Την εποχή της σμηνουργίας έτσι κι αλλιώς οι επιθεωρήσεις πρέπει να είναι συχνές.
Στην περίπτωσή σου, που αν κατάλαβα καλά έχεις μικρό αριθμό κυψελών, αν είναι εύκολο είναι και καλό να κοιτάς τα μελίσσια σου ΟΛΑ κάθε εβδομάδα ωστε να προλάβεις τα πιθανά σφραγίσματα βασιλοκελιών.
Απο την άλλη δεν πάει να πεί οτι ένα μελίσσι που έχει αυξυμένη τάση για σμηνουργία ντε και καλα θα σμηνουργεί κάθε χρόνο.Προσωπικά θεωρώ περισσότερο πιθανό να φύγει κάποιο μελίσσι απο λάθος χειρισμούς π.χ. <<ασφυξία>>κι ας μην έχει βασίλισσα φυσικής σμηνουργίας.
Σε εμένα πέρσι συνέβη το ρεκόρ να μου σμηνουργήσουν και τα 3 μελίσσια που είχα με χρονιάρες βασίλισσες απο επαγγελματία μελισσοκόμο.
Φυσικά απο ΠΟΛΛΑ λαθη.
Καλού κακού βάλε και καμια παγίδα αργότερα στο μελσσοκομείο σου.
Τα δικά μου με τις παγίδες έγιναν έξι.
Για την θερμομόνωση η θεωρία που ακολουθώ είναι αυτή που λεει οτι συμπληρώνουμε τα κενά με πλαίσια.Εγώ βάζω άχτιστα και δεν είχα προβλήματα.
Όσο δε για τις σίτες εξαερισμού αφού θα κατοικείται ο όροφος θα το φροντίζουν οι μέλισσες για να τις ανοίγουν και να τις κλείνουν.
Καλή συνέχεια.
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 538

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...   Κυρ Feb 24, 2013 1:33 am

Η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι οι βασιλισσες σμηνουργιας ειναι καλες βασιλισσες.Δεν συμφωνω με την αποψη οτι απο βασιλισσα σμηνουργιας προκειπτει βασιλισσα με ηυξημενη ταση σμηνουργιας.Η ταση αυτη ειναι γενετικο γνωρισμα των φυλων πολυ περισσοτερο απο οτι μεμονομενων ατομων.Ολα τα μελισσια σμηνουργουν.Αυτη ειναι η φυση τους.Αλλες ρατσες περισσοτερο και αλλες λιγοτερο.Γνωριζω οτι πολλοι ,ισως και οι περισσοτεροι,εχουν διαφορετικη αποψη πανω σε αυτο το ζητημα.Σπανια ομως θα υποστηριξει κανεις οτι οι βασιλισσες σμηνουργιας δεν ειναι παραγωγικες και καλες βασιλισσες.
Με αυτο δεν θελω να υποστηριξω οτι πρεπει κανεις να προτιμα τετοιες βασιλισσες αντι των βασιλισσων εκτροφης.Ακριβως το αντιθετο μαλιστα.Γιατι εκτος απο την δυναμικοτητα λογω καλης διατροφης , υπεισερχονται και αλλοι παραγοντες στην εκλογη της βασιλισσας εκτροφης.Παραγοντες που δεν μπορεις να ελεγξεις στα μελισσια που σμηνουργουν.Οπως ειναι η ηπιοτητα ,η αντισταση στις αρρωστειες η παραγωγικοτητα κλπ.Αν ομως βρω ενα μελισσι ,που διαθετει τα αναλογα χαρακτηριστικα, να βρισκεται σε φαση σμηνουργιας ,δεν εχω κανεναν ενδιασμο στο να χρησιμοποιησω αυτα τα κελια.
Τωρα οσον αφορα το 2ο ερωτημα σου φιλε ΚΕΝΤΡΙ μιας και ηδη το πρωτο το απαντησα εμμεσα. .Πατωμα βαζουμε οταν το μελισσι παταει ηδη καλα το 9ο πλαισιο και εχει 6-7 πλαισια γονου.(Για την μακεδονικη φυλη ισως λιγο νωριτερα).Επειδη ομως την εποχη της σμηνουργιες οι ρυθμοι αναπτυξης ειναι ταχυτατοι χρειαζεται προσοχη.Εκει που σημερα το βλεπεις στα 9 πλαισια την επομενη βδομαδα το βλεπεις να ξεχειλίζει απο μελισσες που σχηματιζουν γενι στο καπακι.Δεν χρειαζεται να κλεισεις τους αεραγωγους.
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 538

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...   Κυρ Feb 24, 2013 1:41 am

Και κατι αλλο που θελω να σου επισημανω.Μη νομισεις οτι ενα μελισσι σμηνουργει μονο οταν καλυψει ολο τον διαθεσιμο σε αυτο χωρο.Πολυ μεγαλυτερη σημασια εχει το να εχει η βασιλισσα χωρο για την γενα της.Μια μπλοκαρισμενη γονοφωλια οδηγει σε σμηνουργια.Χρειαζεται λοιπον να ελεγχεις την κατασταση και να δινεις τον αναλογο χωρο εκει ακριβως που τον χρειαζεται.
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 994

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...   Κυρ Feb 24, 2013 3:56 am

Sakis G έγραψε:
Και κατι αλλο που θελω να σου επισημανω.Μη νομισεις οτι ενα μελισσι σμηνουργει μονο οταν καλυψει ολο τον διαθεσιμο σε αυτο χωρο.Πολυ μεγαλυτερη σημασια εχει το να εχει η βασιλισσα χωρο για την γενα της.Μια μπλοκαρισμενη γονοφωλια οδηγει σε σμηνουργια.Χρειαζεται λοιπον να ελεγχεις την κατασταση και να δινεις τον αναλογο χωρο εκει ακριβως που τον χρειαζεται.

προσωπικά θεωρώ ότι είναι απο τους σημαντικότερους λόγους σμηνουργίας.
Κι θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή που αναφέρει ότι πολλά συμβαίνουν απο τα δικά μας λάθη, ή πειραματισμούς.
Εγώ έχω κάνει αρκετά και απο τα δύο. Φέτος γέμισα 2 σελίδες απο δαύτα

Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσουμε να τα καταγράφουμε.
Θα είναι πολύ εποικοδομητικό για όλους
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 480

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...   Κυρ Feb 24, 2013 8:56 am

NINAS έγραψε
Παράθεση :
Νομίζω ότι πρέπει να αρχίσουμε να τα καταγράφουμε.
Θα είναι πολύ εποικοδομητικό για όλους

sostos
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 447

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...   Δευ Feb 25, 2013 7:58 pm

Sakis G έγραψε:
...Δεν συμφωνω με την αποψη οτι απο βασιλισσα σμηνουργιας προκειπτει βασιλισσα με ηυξημενη ταση σμηνουργιας....

Υπάρχουν ζητήματα που απαντά η επιστήμη και η επιστήμη (ΓΠΑ, ΑΠΘ) λέει ότι η προδιάθεση για σμηνουργία κληρονομείται. Και μάλιστα είναι λόγος για να αποφύγεις τέτοια συμπεριφορά όταν κάνεις βασιλοτροφία. Κατά τα άλλα είναι πολύ καλές βασίλισσες, παραγωγικές και δραστήριες.

Τώρα για την αποφυγή σμηνουργίας και παράλληλα καλή παραγωγή, εγώ θα έκοβα το μελίσσι όταν θα το έκρινα ύποπτο για σμηνουργία και θα το ξαναένωνα λίγο πριν την ανθοφορία.
melissokomos.m
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 21

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...   Δευ Feb 25, 2013 8:54 pm

Γνώμη μου είναι ότι, αν κάνουμε εξισορρόπηση στα μελίσσια μας, παίρνοντας σφραγισμένο γόνο η και πληθυσμό όπου χρειάζεται και δίνοντας τον απαραίτητο χώρο για γέννα στην βασίλισσα, μειώνουμε κατά πολύ την τάση για σμηνουργία.
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 378

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...   Τρι Feb 26, 2013 5:49 am

ΚΑΝΑΡΗΣ έγραψε:
Τώρα για την αποφυγή σμηνουργίας και παράλληλα καλή παραγωγή, εγώ θα έκοβα το μελίσσι όταν θα το έκρινα ύποπτο για σμηνουργία και θα το ξαναένωνα λίγο πριν την ανθοφορία.

Καναρη και με ποιον τροπο θα το εκοβες? Δηλαδη πως το σκεφτεσαι ? Θα εκανες πρωτα βασιλοτροφια? demaree με δυο βασιλισσες? Απλη παραφυαδα και θα περιμενες να βγαλει βασιλισσα?
Ρωταω γιατι αν τελικα δε κοψεις απλες παραφυαδες μαλλον μπαινεις σε μια διαδικασια περισσοτερο περιπλοκη απο καθε αλλη εργασια αποφυγης σμηνουργιας, ενω αν κοψεις και περιμενεις να φτιαξουν βασιλισσα θα χασεις ενα μηνα και θεωρω οτι σε παει πισω.

Προσωπικα θα προσανατολιζομουν σε καποια μεθοδο με 2 βασιλισσες ωστε να κοψω παραφυαδες οποτε θελω πριν ή μετα την εκκολαψη τους ωστε να κερδισω σε χρονο και πληθυσμο. Εχει καποιος καποια δοκιμασμενη μεθοδο να προτεινει ωστε να τη συζητησουμε?
ΚΑΝΑΡΗΣ
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 447

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...   Τρι Feb 26, 2013 7:55 am

Κοίτα ανάλογα με τον προγραμματισμό σου, (πορτοκάλι, άνθη, θυμάρι, έλατο κλπ), ή κόβεις στη μέση ένα δυνατό που το φοβάσαι affraid και το αφήνεις να βγάλει δική του μάνα, ή αν μπορείς του δίνεις queen έτοιμη, είτε δική σου είτε ξένη.
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 378

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...   Τρι Feb 26, 2013 8:01 am

Ερωτηση ... Αν του παρεις τη μανα (οχι να το κοψεις στη μεση) και το αφησεις να κανει νεα .. υπαρχει περιπτωση να σμηνουργησει η πρωτη αδερφη που θα βγει εξω (σαν δευτεροπουλι)? Και γενικα αν το μελισσι μπει σε διαδικασια σμηνουργιας και του αφαιρεσεις τη μανα ή την βαλεις σε πλαισιοδιαφραγμα (εστω 3ων πλαισιων ή στον πανω οροφο με διαφραγμα) υπαρχει περιπτωση να φυγει η νεα αγονημοποιητη?

Βασιλισες απο σμυνουργια, ερωτηση ...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia ::  :: -