Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

αρωμα καπνού

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thanasis
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 137

ΔημοσίευσηΘέμα: αρωμα καπνού   Πεμ Φεβ 21, 2013 4:43 pm

υπάρχει κάποιο φυτό η κάτι τέλος πάντων μου μπορείς να βάλεις μέσα στο καπνιστήρι για να ενοχλείς όσο τον δυνατόν λιγότερο τα μελίσσια σου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Πεμ Φεβ 21, 2013 4:51 pm

Θανάση,
α) Tο μελισσοκομείο που δείχνει η φωτογραφία του προφίλ σου είναι το δικό σου;;;

β) Και μόνο που ανοίγουμε το καπάκι ενοχλούνται τα μελίσσια. Θα μπορούσαμε εσύ, εγώ, και πολλοί άλλοι εδω μέσα να αναφερθούμε σε πολλές περιπτώσεις που τα μελίσσια ενοχλούνται απο τις επεμβάσεις του μελισσοκόμου.

Προσωπικά θα σου έλεγα όχι, δεν υπάρχει κάτι, απο όσο ξερω.
thanasis
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Πεμ Φεβ 21, 2013 4:56 pm

το μελισσοκομείο είναι δικό μου ναι!!

είμαι παρέα με έναν πολύ έμπειρο μελισσοκόμο που είναι στο επάγγελμα 30 χρονια και..

κάνω ότι μου λέει!!έχω μάθει αρκετά και έχω πολλά να μάθω ακόμα!!

μέσο του forum προσπαθώ να μάθω ακόμα περισσότερα!!
όχι ότι αν θα τον ρωτήσω δεν θα μου πει!αλλα κάνω παράλληλα και την δικια μου ερευνα!!άσχετος ότι μάθω από εδώ από μονος μου δεν κάνω τίποτα πριν τον ρωτήσω!!
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1653

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Πεμ Φεβ 21, 2013 4:59 pm

Να τα ενοχλείς λιγότερο... skeftome Εξαιρούνται οι πευκοβελονες; Δεν νομιζω ba pote η ίσκα και τα αγελάδινα περιττωματα κάνουν την ίδια δουλεια. Καλύτερα μην πηγαίνεις στο μελισσοκομειο σου μεσημέρι για επιθεωρηση. Τέτοιες ώρες επιστρέφουν οι εργάτριες για ξεκούραση. Εσένα θα σου άρεσε μετά τη δουλειά όντας κουρασμένος να έρχεται κάποιος στο δωμάτιο που κοιμάσαι και να σκαλί ζει τα πράγματα σου;
thanasis
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Πεμ Φεβ 21, 2013 5:09 pm

πευκοβελόνες βάζω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Πεμ Φεβ 21, 2013 5:11 pm

monarchis έγραψε:
Να τα ενοχλείς λιγότερο... skeftome Εξαιρούνται οι πευκοβελονες; Δεν νομιζω ba pote η ίσκα και τα αγελάδινα περιττωματα κάνουν την ίδια δουλεια. Καλύτερα μην πηγαίνεις στο μελισσοκομειο σου μεσημέρι για επιθεωρηση. Τέτοιες ώρες επιστρέφουν οι εργάτριες για ξεκούραση. Εσένα θα σου άρεσε μετά τη δουλειά όντας κουρασμένος να έρχεται κάποιος στο δωμάτιο που κοιμάσαι και να σκαλί ζει τα πράγματα σου;

Δεν εξαιρούνται οι πευκοβελόνες. Μάλιστα εδώ τις μαζεύουμε απο το έδαφος στους πευκώνες ειδικά για το καπνιστήρι. Απο ότι πρόσεξα της κουκουναριάς οι βελόνες δεν ανάβουν καλά.

Δεν συμφωνώ σχετικά με το όχι επιθεώρηση το μεσημέρι.
Εξαρτάται απο την εποχή. Αυτή την εποχή μόνο μεσημέρι μπορούν να ανοιχθούν.
Το καλοκαίρι με 40ο το πρωϊ ή το απομεσήμερο.
monarchis
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1653

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Πεμ Φεβ 21, 2013 7:20 pm

Νινα στην Αίγινα μπορεί, στην Κρήτη με 14 εώς 21 από το πρωί συλλέγοντας ακαταπαυστα δεν νομίζω....
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 332

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Πεμ Φεβ 28, 2013 6:59 pm

thanasis έγραψε:
υπάρχει κάποιο φυτό η κάτι τέλος πάντων μου μπορείς να βάλεις μέσα στο καπνιστήρι για να ενοχλείς όσο τον δυνατόν λιγότερο τα μελίσσια σου?

Φίλε μου θα σου πάω εγώ μια λύση η οποία ειναι δοκιμασμένη από εμένα κ πολύ καλή.δεν ξέρω αν ενοχλείς λιγότερο τα μελισσια αλλά ενοχλείς λιγότερο τα δικά σου πνευμονια γιατί νομίζω ότι μετράει κ αυτό.κανεις το αρχικό σου άναμμα με χαρτί κ μόλις κάτσει λίγο προσθέσεις κυπαρίσσι το οποίο βγάζει μια όμορφη μυρωδιά σε σχέση με την βρώμα του χαρτιού.
Kastoras21
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 57

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Παρ Μαρ 01, 2013 12:43 am

Vasilis. έγραψε:
thanasis έγραψε:

Φίλε μου θα σου πάω εγώ μια λύση η οποία ειναι δοκιμασμένη από εμένα κ πολύ καλή.δεν ξέρω αν ενοχλείς λιγότερο τα μελισσια αλλά ενοχλείς λιγότερο τα δικά σου πνευμονια γιατί νομίζω ότι μετράει κ αυτό.κανεις το αρχικό σου άναμμα με χαρτί κ μόλις κάτσει λίγο προσθέσεις κυπαρίσσι το οποίο βγάζει μια όμορφη μυρωδιά σε σχέση με την βρώμα του χαρτιού.

θα συμφωνήσω με τον Βασίλη για το κυπαρίσσι και να προσθέσω οτι κάνει καλό και για την αντιμετώπιση της βαρρόα παρακαλώ!Συνάντησα τέτοια περίπτωση από έναν επαγγελματία μελισσοκόμο που έτυχε να μου αποκαλύψει μερικά από τα μυστικά του!
kosmas
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 378

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Παρ Μαρ 01, 2013 10:11 am

Και εγω χρησιμοιποιω το κυπαρισσι αλλα σαν φιλτρο πανω απο τα ξερα. Οπως θα εχετε παρατηρησει απο το καπνηστιρι βγαινουν και σπιθες που μπορει να προκαλεσουν το μοιραιο. Ενα ματσακι χλωρο κυπαρισσι απο πανω δουλευει αφενος σαν φιλτρο αφετερου δινει πιο ωραια μυρωδια.
sourlis1
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 93

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Παρ Μαρ 01, 2013 8:05 pm

Καλησπερα οταν λες κυπαρισσι χλωρο η ξερω study
ntriant
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 81

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Παρ Μαρ 01, 2013 8:12 pm

sourlis1 έγραψε:

τι ξερεις και δεν το λες; oraia
beteranos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 195

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Κυρ Μαρ 03, 2013 11:25 pm

ntriant έγραψε:
sourlis1 έγραψε:

τι ξερεις και δεν το λες; oraia
poli cool poli cool poli cool
beteranos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 195

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Κυρ Μαρ 03, 2013 11:26 pm

kosmas έγραψε:
Και εγω χρησιμοιποιω το κυπαρισσι αλλα σαν φιλτρο πανω απο τα ξερα. Οπως θα εχετε παρατηρησει απο το καπνηστιρι βγαινουν και σπιθες που μπορει να προκαλεσουν το μοιραιο. Ενα ματσακι χλωρο κυπαρισσι απο πανω δουλευει αφενος σαν φιλτρο αφετερου δινει πιο ωραια μυρωδια.
sostos sostos sostos
Vasilis.
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 332

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Κυρ Μαρ 03, 2013 11:37 pm

sourlis1 έγραψε:

Χλωρο φίλε
thanasis
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: αρωμα καπνού   Τρι Μαρ 05, 2013 1:24 pm

επισης και πευκο χλωρο

αρωμα καπνού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: