Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Λεηληλασία?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
GeorgeK
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 23

ΔημοσίευσηΘέμα: Λεηληλασία?   Δευ Νοε 19, 2012 2:29 pm

Καλησπέρα παιδιά, κοιτάξτε τη φωτογραφία και πείτε μου τι νομίζετε πως είναι...
Λεηλασία ή βγήκαν για μια βόλτα και μπούκωσαν στην είσοδο..
Στην περιοχή μου έχει βάλει κρύο και συννεφιά, παρόλαυτα μαζεύουν γύρες ακόμη.
Κρύο και λεηλασία πάνε μαζί?[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [img][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] [/img]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ntriant
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 81

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Δευ Νοε 19, 2012 3:10 pm

Αυτη την εποχη πετανε εξω απο την κυψελη τους κηφηνες.Ισως να συμβαινει κατι τετοιο.
newbee
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 275

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Δευ Νοε 19, 2012 4:07 pm

Άν η είσοδος απο οτι μπορώ να δώ στην φωτό είναι περίπου 2 δάχτυλα στάνταρ δεν χωράνε να περάσουν.

Το έπαθα και εγώ πρόσφατα, κάτι καλό είχαν βρεί και βγήκαν πολλές έξω.
GeorgeK
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Δευ Νοε 19, 2012 4:55 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!την είσοδο την έχω μικρύνει ακόμη περισσσοτερ γιατι πριν λιγες μέρες ειχαν πλακώσει οι σφήκες(και όμως) ειναι περίπου όσο ειναι το μικρό δάχτυλο του χεριού.πάντως το έχω ξανά δει αυτό το περιστατικό και το καλοκαίρι καΙ το φθινόπωρο αλλά δεν εχω βρει νεκρές μέλισσες μετά.
GeorgeK
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Δευ Νοε 19, 2012 4:58 pm

Παρεμπιπτόντως έχω αλλά 3 μελίσσια διπλα όμως ολα ειναι ίδιας δυναμικότητας.επιτυγχάνεται λεηλασία με ισοδυναμούς πληθυσμούς?αλλά μελλισια που γνωρίζω ειναι κάνα χιλιόμετρο μακριά..
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 565

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Δευ Νοε 19, 2012 5:57 pm

Μια λεηλασια χαρακτηριζετε απο πολλες μελλισσες που ψαχνουν να μπουν απο οποιοδηποτε ανοιγμα της κυψελης δηλαδη πετανε πολλες μαζι στους εξαερισμους,την χαραμαδα του καπακιου και ειναι σηκωμενες πολλες μαζι στον αερα και βουιζουν.Εγω αυτα ξερω για την λεηλασια τωρα καποιοι εμπειροτεροι θα σου πουν περισσοτερα.
Ελπιζω να βοηθησα λιγο.
Δες και αυτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και αυτο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Δευ Νοε 19, 2012 6:49 pm

GeorgeK έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά, κοιτάξτε τη φωτογραφία και πείτε μου τι νομίζετε πως είναι...
Λεηλασία ή βγήκαν για μια βόλτα και μπούκωσαν στην είσοδο.......[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αυτό δεν είναι μπούκωμα κατα την γνώμη μου.
Είναι βγήκαμε να πάρουμε φρέσκο αέρα μιά και έχει λιακάδα.
Μην ανησυχείς. Άλλωστε δείχνουν ήρεμες απο όσο μπορώ να δω
myrtos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 224

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Δευ Νοε 19, 2012 7:21 pm

Ακομα μπορει να ειναι νεα γενια εργατριων που βγαινουν στην κυκλοφορια. Μηπως παρατηρησες αν πεταγαν γυρω γυρω απο την κυψελη;
GeorgeK
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Δευ Νοε 19, 2012 11:25 pm

Καλησπέρα, από ότι είδα πετούσαν γυρω γύρω, το φαινόμενο αυτό το είχα παρατηρήσει και στις άλλες πριν κάποιες μέρες. Παίζει να είναι και καινούργιες γενίες εργατριών καθώς είχα πολύ κλειστό γόνο αλλά και ανοιχτό.
Η βασίλισσα είχε δώσει γκάζια τελευταία... Smile
Κάτι ακόμα, όταν τις πρωτοπήρα (!!) αυτές, παρουσίασαν ακοσφαιρίωση από ότι είχα δει,
μάλιστα επειδή είχα φτίαξει ένα κινητό πάτο με σήτα όλο νόμισα τότε ότι μάλλον κρυώναν..
Τεσπα την αρρώστεια δεν την έχω ξαναδεί από τότε.
Δεν χρειάζεται να κάνω κάτι έτσι?
Άλλωστε έχω διαβάσει πως οι προληπτικές θεραπείες δεν χρειάζονται και δν είναι αποτελεσματικές, σωστά?

ΥΓ πέρα από τα "καρβουνάκια" που είχα δεί, όσες φρεσκογεννημένες με ανοιχτό ή μισάνοιχτο κελί είχα δει που ήταν νεκρές δεν τις είχα βγάλει γιατί είχαν και φρέσκο γόνο ή και γύρες, με τη λογική πως θα καθαρίσουν μόνες τους. Σωστά?
Σας ζάλισα καλές νύχτες..
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 561

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Τρι Νοε 20, 2012 1:00 pm

Πριν λίγες μέρες πήγα να βάλω τροφές και είδα έξω από μερικές κυψέλες σχεδόν όλες τις μέλισσες από έξω να πετάνε μπροστά από την κυψέλη και πολλές στην είσοδο αλλά και στο χώμα μπροστά από την είσοδο . Μετά από λίγο έμπαιναν αυτές μέσα και έβγαιναν από άλλες κυψέλες που ήταν παραπάνω. Λεηλασία δεν ήταν σίγουρα γιατί άνοιξα μια κυψέλη να δω τι γίνεται και αν υπάρχουν νεκρές μέλισσες μέσα. Δεν είδα πουθενά νεκρές αλλά ούτε μπροστά στην κυψέλη. Μόλις γύρισα σπίτι πήρα τηλέφωνο το μελισσοκόμο που μου έχει πουλήσει τις περισσότερες από τις κυψέλες που έχω και τον ρώτησα για το φαινόμενο . Μου είπε να μην ανησυχώ γιατί οι μέλισσες βγήκαν να αεριστούν και το φαινόμενο αυτό λέγεται ξανέμισμα και δείχνει υγεία. Οπότε αν βασιστούμε στα λεγόμενα ενός εμπειρότερου είμαστε εντάξει . Τελικά και εγώ αυτό πιστεύω ότι ήταν σε συνδυασμό με τον πολύ κλειστό γόνο που είχαν μέσα και άνοιξε συν του ότι την ώρα που πήγα είχε ηλιοφάνεια και ζεστό καιρό .
Το θέμα που άνοιξες όπως κατάλαβες με απασχόλησε και εμένα και αν δεν είχα πάρει τηλέφωνο το δικό μου να μου πει τι γίνεται θα το είχα αναρτήσει και εγώ πριν λίγες μέρες για να ζητήσω βοήθεια.
GeorgeK
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Τρι Νοε 20, 2012 1:18 pm

Σε ευχαριστώ φίλε Smile
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 561

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Τρι Νοε 20, 2012 3:25 pm

GeorgeK έγραψε:
Σε ευχαριστώ φίλε Smile
Να είσαι καλά και καλή σου συνέχεια . Και για μένα το φαινόμενο ήταν καινούργιο. Τι να κάνουμε μαθαίνουμε σιγά σιγά.
gianhs8
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 140

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λεηληλασία?   Τρι Νοε 20, 2012 10:15 pm

και εγω το παρατηρησα αυτο το φαινομενο καθε φορα που πηγενα εβλεπα εξω απο καποιες κυψελες μια αναστατωση για καμια ωρα και μετα ησυχαζανε, την πρωτη φορα εμινα κοκαλο γιατι ουτε ειχα ταισει ουτε τιποτα

Λεηληλασία?
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: