Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Σεμινάριο

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Giannis73
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 58

ΔημοσίευσηΘέμα: Σεμινάριο   Πεμ Σεπ 13, 2012 3:32 pm

Ευχαριστώ πολύ για το θερμό σας καλοσώρισμα.

Άκουσα για κάποιο σεμινάριο που πρόκειται να ξεκινήσει τον Οκτώβριο στην αμερικάνικη γεωργική σχολή και παρόλο που είναι λίγο ακριβό σκεφτόμαι να το παρακολουθήσω. Είναι 56ώρες και ξεκινάει από Οκτώβριο μέχρι τον Μάϊο, όπως μου είπαν όταν επικοινώνησα τηλεφωνικά μαζί τους και καλύπτη όλο τον κύκλο του μελισσιού.

Έχει κανείς εμπειρία από τέτοια σεμινάρια, πιστεύεται αξίζει τον κόπο και τα χρήματα?

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
koske
BeeForce
BeeForce

Αριθμός μηνυμάτων : 288

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάριο   Πεμ Σεπ 13, 2012 6:13 pm

Γεια σου και απο μενα. Κατα την αποψη μου καλυτερα να παρακολουθησεις τα σεμηναρια του ΑΠΘ θα βρεις το προγραμμα εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
yiorgos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 204

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάριο   Παρ Σεπ 14, 2012 8:04 am

Επισης και το Ινστιτούτο Μελισσοκομίας ( ΕΘ.Ι.ΑΓ.Ε.) Δημητρα στον Αγ. Μαμα κανει σεμιναρια ΔΩΡΕΑΝ
Τηλ. 2373091297 & 2373065428
Giannis73
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάριο   Δευ Σεπ 17, 2012 9:10 am

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Από ότι είδα τα σεμινάρια του Α.Π.Θ είναι 3ήμερα, μέσα σε 3 μέρες μπορείς να μάθεις και να αφομειώσεις όλα όσα θα πρέπει να ξέρεις για την την ζωή και την συμπεριφορά της μέλλισας? Και πιο πολύ αναφέρομαι στο πρακτικό κομμάτι, τι θα προλάβεις να δεις σε 3 μέρες.

Μου φαίνεται πιο λογικό το να παρακολουθήσεις ένα κύκλο 8 μηνών παρά 3 ημερών.

Είναι λάθος το σκεπτικό μου?
newbee
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 275

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάριο   Δευ Σεπ 17, 2012 7:27 pm

Άν μπορείς να παρακολουθήσεις τόσο καιρό σίγουρα στο 8μηνο θα τα εμπεδώσεις καλύτερα και θα κάνεις και πολύ πρακτική.

Τώρα στα 3ήμερα του ΑΠΘ εάν έχεις διαβάσει απο πρίν και γνωρίζεις κάποια πράγματα έστω και στην θεωρία πιστεύω πως είναι καλά.
salokin
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 11

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάριο   Δευ Σεπ 17, 2012 7:38 pm

koske έγραψε:
Γεια σου και απο μενα. Κατα την αποψη μου καλυτερα να παρακολουθησεις τα σεμηναρια του ΑΠΘ θα βρεις το προγραμμα εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

απο οτι εχω ακουσει ειναι καλο αλλα και αυτο θελει 100 ευρω... και εαν εισαι ανεργος... δυσκολα τα πραγματα....
Giannis73
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάριο   Τρι Σεπ 18, 2012 9:14 am

Ήδη έχω αρχίσει το διάβασμα με το βιβλίο Πρακτική Μελισσοκομία και ευελπιστώ να το έχω τελειώσει πριν αρχίσει το σεμινάριο.

Ευτυχώς δουλειά υπάρχει ακόμα οπότε και το ωράριο του σεμιναρίου (Τρίτη 17.00 με 19.00 ή Πέμπτη 18.00 με 20.00) είναι βολικό.

Κι εγώ έτσι το σκέφτηκα newbee, περισσότερες ώρες πρακτική θα βοηθήσουν να τα εμπεδώσω καλύτερα.

Επίσης σκέφτηκα όταν με το καλό μπει η άνοιξη παράλληλα με τα μαθήματα ή να κάνω πρακτική κοντά σε κάποιον που έχει αρκετά μελίσσια (αν βρω κάποιον που να χρειάζεται βοήθεια εκείνη την εποχή λόγο φόρτου εργασιών) ή να αποκτήσω τα δικά μου μελισσάκια, 4-5 για αρχή και να ξεκινήσω να τα "ταλαιπωρώ" oraia

salokin
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 11

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάριο   Τρι Σεπ 18, 2012 10:47 am

εγω σκεφτομαι να πηγαινω στα θεωρητικα μαθηματα που εχει το πανεπιστημιο... καθ οτι σε λιγες μερες θα ειμαι ανεργος απ οτι με εχουν ενημερωσει, θα εχω χρονο για να πηγαινω στα μαθηματα. Πιστευω δεν θα υπαρχει προβλημα να μπαινει στην αιθουσα ενας ακομη ο οποιος θελει να παρακολουθησει....
Οσο για τα σεμιναρια ποτε ξεκινανε? 3 Οκτωβριου? και τι διαρκεια εχουν? η τιμη στο συνολο ειναι 100 ευρω οπως εχω ακουσει? (δεν περισσευουν αλλα......)

Giannis73 το βιβλιο που διαβαζεις ειναι η Πρακτικη Μελισσοκομια του Θρασυβουλου Ανδρεα? Πως σου φαινεται ? γιατι και εγω ειμαι αρχαριος και σκεφτομαι να το αγορασω... ο τιτλος με τραβηξε μιας και πιστευω οτι θα τα λεει απλα και αξιζει τον κοπο... βεβαια πηγα δωρο σε εναν μελισσοκομο το Συγχρονη μελισσοκομια και πραγματικα ειναι ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ.....
Giannis73
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμινάριο   Τρι Σεπ 18, 2012 1:34 pm

@ salokin

Ναι το βιβλίο είναι του Ανδρέα Θρασυβούλου. Διάβασα εδώ στο φόρουμ οτι είναι από τα καλύτερα για κάποιον που ξεκινάει και το πήρα. Εμπειρία δεν έχω από τέτοιου είδους βιβλία οπότε δεν μπορώ να σου αν είναι το καλύτερο αλλά από όσο έχω διαβάσει (εξηγεί με αρκετές λεπτομέρειες τις διαδικασίες και έχει και φωτογραφίες για κάθε διαδικασία) δείχνει ένα πολύ αξιόλογο βιβλίο.

Όσο για το σεμινάριο μάλλον έχουμε μπλεχτεί λίγο το σεμινάριο που αναφέρω εγώ είναι της αμερικάνικης γεωργικής σχολής ξεκινάει από 16 Οκτωβρίου, είναι 56 ώρες θεωρία και πρακτική, και τελειώνει τον Μάϊο.

Η τιμή του είναι αρκετά τσουχτερή αλλά πιστεύω ότι είναι από τα πιο ολοκληρωμένα σεμινάρια (πάντα κατά την άποψη μου) λόγο του ότι παρακολουθείς όλο τον κύκλο του μελισσιού.

Κι επειδή εργάζομαι (ακόμα τουλάχιστον) σκέφτομαι ότι είναι καλή ευκαιρία (και ίσως και μία επένδυση για το μέλλον) να το παρακολουθήσω.

Για τα σεμινάρια του ΑΠΘ πληροφορίες θα βρεις εδώ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] όπως ανέφερε πιο πάνω ο koske

Σεμινάριο
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: