Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  
Share | 

Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
gewrgia
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 4

ΔημοσίευσηΘέμα: Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?   Δευ Sep 03, 2012 6:31 pm

καλησπερα σε ολη την ομαδα!πολυ ενδιαφερον το φορουμ!ψαχνοντας στο διαδικτυο για πιθανους τροπους ωστε ενας καταναλωτης να διαπιστωσει αν το μελι που αγοραζει ειναι γνησιο...κατεληξα εδω!Smile
αληθεια, υπαρχει τροπος να ξεχωριζει κανεις ενα γνησιο μελι απο ενα αλλο που περιεχει γλυκοζη, ή ζαχαρονερο, ή δεν ξερω με τι αλλο το νοθευουν?
ευχαριστω εκ των προτερων!
Επιστροφή στην κορυφή Go down
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 374

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?   Δευ Sep 03, 2012 7:01 pm

Ενας απλος τροπος ειναι να ριξεις λιγες σταγονες μελι σε ενα ποτηρι
νερο αν διαλυθει αμεσως το μελι ειναι νοθευμενο με ζαχαρονερο
fatsoulas
gewrgia
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 4

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?   Δευ Sep 03, 2012 8:49 pm

απλα θα το ριξω στο ποτηρι και θα περιμενω αν λιωσει...ή θα το ανακατεψω??
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 374

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?   Δευ Sep 03, 2012 11:29 pm

Για διαβασε εδω

[You must be registered and logged in to see this link.]
lingistis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 713

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?   Τρι Sep 04, 2012 1:49 am

Αν και δεν θα βασιζόμουν στις μεθόδους αυτές, για κάποιους είναι μια αρχική ένδειξη ότι κάτι δεν πάει καλά... Είμαι σίγουρος ότι μέλι αγνό μπορεί με τις μεθόδους αυτές να βγει νοθευμένο και νοθευμένο ως αγνό.

Εδώ μία από τις πρώτες δημοσιεύσεις των μεθόδων... που γενικά έχει αντιγραφεί κατά κόρον και τείνει να γίνει αστικός μύθος.

βελουχι
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 124

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?   Τετ Sep 05, 2012 11:07 am

Ενας αλλος τροπος που μου ειπε μια φιλη μελισοκομος απο την ουκρανια ειναι να ριχνουμε μια κουταλια μελι σε ενα ποτηρη νερο
και να ριξουμε μεσα 3 σταγονες ιωδιο..οταν το μελι ειναι νοθευμενο θα αλλαξη χρωμα απο κοκκινο σε σχεδον μπλε

Αρης
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 45

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?   Δευ Oct 22, 2012 10:14 pm

Παιδια αυτο με το νερο δεν ξερω αν ισχυει οσες φορες εχω λερωθει με μελι εχει φυγει με λιγο νερακι του θεου! Η γνωμη μου ειναι οτι το καλο μελι κακός λέμε ότι κακός λέμε ότι Zαχαρώνει γιατί το σωστό είναι ότι ΚΡΥΣΤΑΛΛΩνει γιατί το σωστό είναι ότι ΚΡΥΣΤΑΛΛΩνει και το λεω γιατι! Περσυ ενα μελισακι μου πεθανε αφου πλεον δεν μπορουσα να κανω κατι οτι τελαρο με μελι υπηρχε το πηρα για το σπιτι! Το μελι αυτο μεσα σε λιγοτερο απο μηνα ισως και λιγο παραπανω ΚΡΥΣΤΑΛΛΩσε! Σημειωτεον επειδη ημουν πιο μυρωδιας απο οτι ειμαι τωρα δεν ειχα βαλει τιποτα να φαει οτι εκανε μονο του! Φετος αφου εκοψα τις παραφυαδες απο μελισσι που το ταιζα μερα παρα μερα σε μια ελιωσε ενα τελαρο απο την θερμοκρασια! Αφου καθαρισα την κυψελη το μελι ( ο θεος να το πει) το εβαλα σε ενα μπολακι ε ακομα τωρα ειναι οπως ηταν! Τωρα τα συμπερασματα δικα σας!
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 994

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?   Τρι Oct 23, 2012 11:15 am

Αρη το βασικό που πρέπει να ξέρουμε είναι ότι, όταν κάνουμε τροφοδοσία, το μέλι νοθεύεται. Όποια τροφοδοσία και αν γίνεται.
Γιαυτό όταν πάμε για τρύγο σταματάμε την τροφοδοσία 30-40 μέρες πριν.

Οπότε μην σε ξενίζει η διαφορά που είδες.

Προχθές σε κάποιο βιβλίο διάβαζα για το πως καταλαβαίνουμε το νοθευμένο μέλι.
Θα προσπαθήσω να το βρω και θα το ανεβάσω
newbee
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 230

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?   Κυρ Nov 18, 2012 10:28 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Έκανα και εγώ σήμερα το τέστ με το νερό, έβαλα μια κουταλιά μέλι μέσα σε ένα ποτήρι με νερό.

Το ποτήρι γέμισε με κομματάκια άσπρα, σαν κομματάκια ζάχαρης και μετά απο κανένα μισάωρο το νερό θόλωσε. Τα περισσότερα κομματάκια παρέμειναν έτσι χωρίς να λιώνουν.

Το μέλι που έχω στο κουτί δεν έχει παγώσει και τρέχει σαν νερό οπότε δεν παίζει θέμα κρυστάλλωσης, απο γεύση όμως είναι σαν ζάχαρη...

Είναι νοθευμένο?

granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 619

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?   Δευ Nov 19, 2012 7:49 pm

newbee έγραψε:

Έκανα και εγώ σήμερα το τέστ με το νερό, έβαλα μια κουταλιά μέλι μέσα σε ένα ποτήρι με νερό.

Το ποτήρι γέμισε με κομματάκια άσπρα, σαν κομματάκια ζάχαρης και μετά απο κανένα μισάωρο το νερό θόλωσε. Τα περισσότερα κομματάκια παρέμειναν έτσι χωρίς να λιώνουν.

Το μέλι που έχω στο κουτί δεν έχει παγώσει και τρέχει σαν νερό οπότε δεν παίζει θέμα κρυστάλλωσης, απο γεύση όμως είναι σαν ζάχαρη...

Είναι νοθευμένο?

Το μελι το αγορασες ...??η" ειναι δικο σου...??
Δεν θελω να διαφωνισω μαζι σου ...αλλα καμια φορα αυτο συμβαινει οταν το μελι δεν ειναι καλα φιλτραρισμενο... Με λιγα λογια πιθανον αυτα τα ασπρα που βλεπεις να ειναι μικροσκοπικα κοματακια κεριου η"γυρης.....!!!
newbee
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 230

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?   Δευ Nov 19, 2012 10:50 pm

Αγορασμένο είναι απο μελισσοκόμο γνωστό του γνωστού του πατέρα μου...πάντως απο γεύση είναι αδιάφορο για αυτό μου κίνησε την περιέργεια να το τεστάρω

Αναγνωρίζεται το νοθευμένο μελι?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia ::  :: -