Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

πρηξιματα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
pananiko
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 12

ΔημοσίευσηΘέμα: πρηξιματα   Σαβ Αυγ 04, 2012 1:17 am

γεια σας παιδιά.
στην πρωτη μου επαφη με τα μελίσσια πριν 5 μέρες είχα 5-6 τσιμπήματα – κανένα πρόβλημα
χθες πήγα πάλι (άλλο μελίσσι) – 2 τσιμπήματα στα χέρια με πολύ τσούξιμο και τώρα πρήξιμο και στα 2, τα οποία επεκτείνονται. να το προσέξω ή θα περάσει?
μηπως είμαι αλλεργικός?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
pananiko
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρηξιματα   Σαβ Αυγ 04, 2012 1:24 am

πως και δεν υπάρχει σχετικό θεμα με ιατρικές συμβουλές στο φόρουμ?
να τρέχουμε στα νοσοκομεία βραδιάτικά ή να το αφη΄σω για αυριο?
είπα θα περάσει αλλά βλέπω χειροτερεύει
pananiko
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρηξιματα   Σαβ Αυγ 04, 2012 1:28 am

thodoris981 έγραψε:
Και μην ξεχνάμε οτι κανείς δεν είναι εν δυνάμει αλλεργικός.

τι σημαίνει αυτό??? ότι μπορεί να μην είσαι αλλά γίνεσαι στην πορεία
Φώτης
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 158

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρηξιματα   Σαβ Αυγ 04, 2012 7:03 am

Τα συμπτώματα αλλεργικής αντίδρασης μπορεί να είναι ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω:

Εξάνθημα, φαγούρα και οίδημα σε περιοχές μακριά από το σημείο του τσιμπήματος.

Σφίξιμο στο στήθος και δυσκολία στην αναπνοή.

Βράχνιασμα της φωνής ή πρήξιμο της γλώσσας. Η οξεία αλλεργική αντίδραση ή η αναφυλαξία μπορεί να εμφανιστεί εντός λεπτών μετά το τσίμπημα και μπορεί να απειλήσει τη ζωή. Συμπτώματα της οξείας αντίδρασης μπορεί να είναι:

Ζαλάδα ή απότομη πτώση τη πίεσης του αίματος.

Λιποθυμία ή καρδιακή ανακοπή.

Αν θελεις να διαβάσεις όλο το άρθρο: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
pananiko
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρηξιματα   Σαβ Αυγ 04, 2012 10:22 am

στο ένα χερι το πρηξιμο εκτείνεται απ τον καρπό ως την αρχή των δαχτυλων.
στο άλλο χερι το τσίμπιμα ήταν στο μικρό δαχτυλο το οποίο είχε γίνει τουμπανο...αλλά τώρα μάλλον υποχωρεί.
πόνος κ φαγούρα παραμένουν σχεδόν 40 ώρες μετα.

Φωτη το αρθρο με καθησύχασε :
''Τα συμπτώματα μιας φυσιολογικής αντίδρασης είναι πόνος, οίδημα και ερύθημα που περιορίζονται στην περιοχή του τσιμπήματος. ''

αλλά :

''Τα άτομα που είναι αλλεργικά στο δηλητήριο των σφηκών και των μελισσών μπορεί μετά από ένα τσίμπημα, να εκδηλώσουν:
1. Μικρή τοπική αντίδραση (δηλ. αντίδραση στο σημείο νυγμού που χαρακτηρίζεται από ερύθημα, πόνο, ενίοτε κνησμό και μικρό οίδημα)''

τι απ τα 2 ισχύει?

theorodos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 96

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρηξιματα   Σαβ Αυγ 04, 2012 10:34 am

Μια χαρα είσαι. Και εγω επι 7 μήνες τα ίδια παθαινα. Μετα εφαγα καμία 50 μαζεμένα σε ένα τριήμερο και πήγα (ευτυχώς πρόλαβα) με αλλεργικό σοκ στο νοσοκομείο. Τώρα πιο μεγάλο σπυρί μου κάνουν τα κουνούπια πάρα οι μέλισσες. Τρεις μέρες υπομονή σε κάθε πρηξιμο και με το χρόνο θα στρώσει. Θα σε τσιμπάνε και μετα απο μια ώρα δεν θα μπορείς να βρεις το σημείο.
newbee
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 275

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρηξιματα   Σαβ Αυγ 04, 2012 10:45 am

pananiko έγραψε:

μηπως είμαι αλλεργικός?

Απο το να κάθεσαι και να αναρωτιέσαι τράβα κάνε μια εξέταση να είσαι σίγουρος
papakopa
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: πρηξιματα   Σαβ Αυγ 04, 2012 11:58 am

Τον Απρίλη που πήρα τα πρώτα μου μελίσσια είχα κι εγώ τα ίδια συμπτώματα. Πήγα στο Αττικο Νοσοκομείο, Τμήμα Αλλεργιολογίας, κ.Αικατερίνη Χλίβα, και με έβαλε να κάνω εξετάσεις (πληρώνει το ταμείο).

Βγήκε το αποτέλεσμα, το οποίο ήταν βαθμός εθαισθησίας 2 σε μια κλίμακα από 0 (=καθόλου ευαισθησία) μέχρι 5 (αλλεργικός). Πρακτικά ο βαθμός 2 σημαίνει πως
1. Αν δεν πάρω αντιισταμινικό από το στόμα, το πρήξιμο είναι αρκετά μεγάλο σε επιφάνεια
2. Υπάρχει 17% πιθανότητα να γίνω αλλεργικός (να φθάσω στο βαθμό 5 δηλαδή) ή να απευαισθητοποιηθώ σιγά-σιγά (να φτάσω στο 0 δηλαδή).

Μου είπαν πως καλό είναι να τρώω σε τακτά χρονικά διαστήματα κανά τσιμπηματάκι για να αυξήσω τις πιθανότητες μηδενισμού της ευαισθησίας. Αν τρώω ένα τσίμπημα τώρα κι ένα σε τρεις μήνες αυξάνονται πολύ οι πιθανότητες να γίνω αλλεργικός!

Επειδή παίζουμε με πιθανότητες (17% να γίνω αλλεργικός) και τίποτε δεν είναι σίγουρο, μου είπαν να έχω μαζί μου και τα απαραίτητα φάρμακα αντιμετώπισης, δηλ.: Anapen(επινεφρίνη αυτοενέσιμη), χάπια κορτιζόνης και χάπια αντιισταμινικά.

Αν πέσω στο 17% ο χρόνος αντίδρασης (ιδίως αν είμαι μόνος στο μελισσοκομείο) μπορεί να είναι ελάχιστα λεπτά. ΣΗμειωτέον πως ό,τι είναι να συμβεί συμβαίνει την πρώτη ώρα μετά το τσίμπημα.

Σε συμβουλέυω να πας να δεις γιατρό, ώστε να σε κατατοπίσει εξατομικευμένα για την περίπτωσή σου.

πρηξιματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: