Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Βοήθεια-Ατυχια από τη πρώτη μέρα

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
vagelis79
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 7

ΔημοσίευσηΘέμα: Βοήθεια-Ατυχια από τη πρώτη μέρα   Σαβ Ιουλ 07, 2012 3:34 pm

Χθες απόκτησα το πρώτο μου μελίσσι. Μία διπλή κυψέλη από έναν θείο μελισσοκόμο 80 ετών. Χάρισμά σου μου λέει -μία από τις καλύτερες κυψέλες μου- και εύχομαι να τις κάνεις 200.
Καθώς τη κουβαλούσα με το τρέιλερ σε απόσταση 30χλμ και όλα πήγαιναν καλά ξαφνικά 1χλμ πριν το μέρος που θα τη τοποθετούσα άνοιξε ο συνδετήρας και η κυψέλη άνοιξε στη μέση.
εκατοντάδες μέλισσες ήταν γύρω από τη κυψέλη και όπως ήμουν με κοντομάνικο μέσα στη νύχτα έκλεισα το κουτί σκωτόνοντας καμιά 20αριά στα τοιχώματα μεταξύ των πλαισίων. Η κυψέλη τελικά έφτασε στον προορισμό της και ξαφνικά συνηδειτοποίησα ότι 2 "τούφες" μέλλισες ήταν στο έδαφος έξβ από τη κυψέλη που μάλλον δεν είχαν προλάβει να μπουν μέσα στη κυψέλη και έπεσαν κατα τη τοποθέτηση της κυψέλης στο έδαφος. το άφησα το μελίσσι να ηρεμήσει και σήμερα πήγα κατά τις 7 το πρωί να δω τι έγινε.
το 3/4 είχαν μπει μέσα στη κψέλη και τις υπόλοιπες με ένα γάντι τις έβαλα μέσα εγώ από τη χαραμάδα-είσοδο.

μετά από 2 περίπου ώρες είχαν ηρεμήσει δεν ζουζούνιζαν καθόλου και στη χαραμάδα μπαιν όβγαιναν αργά και σταθερά...

τώρα τι να έγινε;

O θεός κι η ψυχή του.

1.Πότε να κάνω επιθεώρηση στη κυψέλη ξανά;
2.λέτε να σκοτώθηκε ή να έφυγε η βασίλισσα;
3. κάποια άλλη παρατήρηση;

Παιδιά βοηθήστε και συγχωρέστεμε αν θεωρείτε κάποια από τις ερωτήσεις μου αφελής...αλλά είμαι εντελώς ΝΕΟΣ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos500
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 69

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια-Ατυχια από τη πρώτη μέρα   Σαβ Ιουλ 07, 2012 3:46 pm

γνωμες μου τα παρακατω,
να εφυγε η βασιλισσα αποκλειετε αν ηταν νυχτα ,
οτι εχασες αρκετες μελισσες εχασες οταν ανοιξε η κυψελη και σκορπισανε ,
να σκοτωθηκε η βασιλισσα απο μετακινησεις των πλαισιων το πιθανοτερο,
ανοιξε το μελισσι και τοποθετησε ξανα τα πλαισια οπως πρεπει , αφαιρεσε τις νεκρες μελισσες και αστο να ηρεμησει ,
και μην αγχωνεσε
vagelis79
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια-Ατυχια από τη πρώτη μέρα   Σαβ Ιουλ 07, 2012 4:02 pm

τα πλαίσια ήταν στη θέση τους όπως πριν... δεν μετακινήθηκαν καθόλου. θα χρειαστεί να το ανοίξω; ή να το αφήσω;

πως θα καταλάβω αν δεν υπάρχει βασίλισσα;

θα χρειαστεί να βάλω νέα βασίλισσα αν δεν ύπαρχει;

να φωνάξω έναν έμπειρο;

neos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 129

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια-Ατυχια από τη πρώτη μέρα   Σαβ Ιουλ 07, 2012 4:20 pm

Αφησετο στην ησυχια του οτι εγινε εγινε. Μετα απο 3 μερες πηγαινε και κανε επιθεωρηση θα κοιταξεις ολα τα πλαισια ψαχνοντας για γονο εως και τριων ημερων, αν βρεις ολα πηγαν καλα και η βασιλισσα δεν χαθηκε, οι απωλειες συλλεκτριων μην σε απσσχολουν.
Εαν βρεις βασιλοκελι σκοτωθηκε η βασιλισα και θα αντικατασταθει, σε αυτην τη περιπτωση ασε ανενοχλητο το μελισσι για ενα μηνα.
nikosf13
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 221

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια-Ατυχια από τη πρώτη μέρα   Σαβ Ιουλ 07, 2012 10:05 pm

Ακριβως οπως σου τα ειπε ο neos.Οπως και να εχει μην αγχωνεσαι.Στην χειροτερη ακομα και να σκοτωθηκε η βασιλισσα θα βγαλουν καινουρια.Αστες λιγες μερες να ηρεμησουν και μετα κανε επιθεωρηση να δεις τι γινεται.
vagelis79
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια-Ατυχια από τη πρώτη μέρα   Κυρ Ιουλ 08, 2012 3:45 am

μετά το άγχος της ημέρας το μόνο ευχάριστο ήταν οι απαντήσεις σας... σας ευχαριστώ πολύ!!!
MILIBEE
Honorary member
Honorary member

Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Βοήθεια-Ατυχια από τη πρώτη μέρα   Κυρ Ιουλ 08, 2012 3:21 pm

εγω θα αλλαζα τον τιτλο που εδωσες απο ῾ατυχια απο την πρωτη μερα῾ σε

῾μαθημα πρωτο῾ Very Happy

Μεταφορα και τι θα πρεπει να εχουμε μαζι μας.
Η απωλεια που ειχες ευτυχως δεν ηταν πολυπληθης οποτε μην την υπολογιζεις.
Ελεγχο κανε οταν θα εισαι ηρεμος και ετοιμος (οχι την επομενη χρονιἁ Wink ).
Και την μανα να εχασες εχει αφησει μαγια για την συνεχεια της.
Μην σκας και μην βιαζεσαι.
Καλοριζικο και να τα κανεις τοσα οσα θα περνας και θα περνανε καλα.
melissologia H.B.F.

Βοήθεια-Ατυχια από τη πρώτη μέρα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: