Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  
Share | 

Mεταφορά κυψελών

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down 
Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3  Next
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
mpampis13
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 652

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Παρ Jul 12, 2013 5:15 pm

Μισο ρε παιδια γιατι με μπερδεψατε.
Αν κλεισουμε το πορτακι αργα το βραδυ,μετα τις 9 τετοια εποχη ας πουμε,ολες οι συλλεκτριες-μελισσες ειναι μεσα ετσι δεν ειναι?
οποτε γιατι να χασουμε το 20% του πλυθησμου.Μηπως εννοειτε οτι για αλλους λογους(συνθηκες μεταφορας κλπ κλπ) χνουμε το 20%?
Επιστροφή στην κορυφή Go down
βελουχι
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 144

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Παρ Jul 12, 2013 6:49 pm

Παντα στην μεταφορα μενουν συλλεκτριες πισο,και αυτο γιατι
πολλες απο αυτες κοιμουντε εξω το βραδυ,ετσι και στις 9
και οτι ωρα και να πας το βραδυ θε μεινουν μελισσες εξω
για αυτο αμα μπορουμε αφηνουμε ενα μελισσι στο μερος
για μπουνε αυτες που θα ερθουν το πρωι

αυτο δεν μπορουμε να το κανουμε σε ολες τις μεταφορες
και ετσι αφηνουμε μελισσες πισο,,η οποιες θα βρουν αλλες κυψελες
συναδελφον για να μπουν μεσα
βελουχι
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Παρ Jul 12, 2013 6:55 pm

thannos81 έγραψε:
αυτο που υποστηριζεται απο ολους για το 20% σε καθε μεταφορα, το πιστευα και εγω μεχρι την τελευταια μεταφορα των 14 μελισσιων μου πριν λιγες μερες απο τα ελατα. πηγα το βραδυ και εκλεισα ολα τα πορτακια, φορτωσα τα μισα μελισσια (με τρειλερ τα  μεταφερω) και τα αλλα 7 θα τα επαιρνα πολυ νωρις το πρωι. ελα ομως που δεν πανε ολα βαση προγραμματος και αναγκαστικα να παω μετα τις 9 το πρωι. οταν εφτασα εκει περιμενα να δω ολες αυτες τις συλλεκτριες που χανονται σε καθε μεταφορα, δεν υπηρχαν ομως πανω απο 10 μελισσες συνολικα εξω απο τα μελισσακια μου. αρα απο 14 μελισσια το βραδυ ηταν εξω μονο 10 μελισσες?? εκει γυρω δεν υπαρχουν αλλα μελισσια για να πω οτι μπηκαν σε αλλα.

Φιλε λογικο ειναι να βρηκες μονο λιγες μελισσες αφου πηγες
στις 9 το πρωι,,αυτες ομως πηγαν εκει απο τα ξημερωματα
και μπηκανε στις αλλες κυψελες,για αυτο και ειδες και τοσες λιγες
filippoz13
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 13

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Παρ Jul 12, 2013 9:01 pm

Καλησπέρα και από εμένα !!

Υπάρχει τρόπος αλλά δεν τον πολυσυνιστώ, τον εφαρμόζω συχνά πυκνά γιατί είναι
ξεκούραστος αλλά μόνο σε δυνατά μελίσσια 8 πλασίων και πάνω.

Έχουμε ένα 10άρι μελίσσι , παίρνουμε τη Q σε μιά άλλη άδεια κυψέλη μαζί με 5-6 πλ. με τον πληθυσμό τους , τα οποία πλ. είναι 2 με ψημένο γόνο , 1 πλ. με ανοιχτό γόνο και 2 πλ. με τροφές πολλές.
Μεταφέρουμε όσο θέλουμε !
Αυτό το μελίσσι έχει χάσει όλες τις συλλέκτριες τώρα, θα είναι αδύναμο για κάποιες μέρες μέχρι να γεννηθεί ο ψημένος γόνος θα αργήσει να αναπτυχθεί όμως να το γνωρίζετε, βέβαια έχει τη Q του που γεννάει αλλά θέλει τροφές !!

Τώρα το άλλο μελίσσι που βρίσκεται στην αρχική μας θέση έχει 5 πλ. πληθυσμό και τις συλλέκτριες , είναι πιο δυνατό από αυτό που μεταφέραμε πιο δίπλα με την Q αλλά είναι ορφανό! Προτιμότερο είναι να του δώσουμε μία γονιμοποιημένη μάνα και θα συνεχίσει κανονικότατα την ανάπτυξή του.

Ο λόγος που δεν συνιστώ αυτή τη μέθοδο είναι γιατί το μελίσσι που μεταφέρουμε πιο δίπλα με την Q αποδυναμώνεται πολύ μη έχοντας συλλέκτριες για μεγάλο διάστημα έως ότου εκκολαφθούν οι νέες.

spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 449

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Σαβ Jul 13, 2013 12:27 pm

Παράθεση :
Εγω κατα την πρωτη μου μεταφορα παρατηρησα πως οι συλλεκτριες που κοιμηθηκαν στους αγρους να'τανε το πολυ καμοια 20αρια και επειδη ειχα κλεισει απο την προηγουμενη το βραδυ τα πορτακια απο τις 2 κυψελες μου αυτες καθισανε στις σανιδες πτησης το πρωι και πολεμουσαν να μπουν μεσα.Αυτο παλι πως μπορει να εξηγηθει ? Μηπως δεν μενει παντα το 20% των συλλεκτριων πισω ? Τελος παντων μπορει καποιος να πει εμπειρικα σε ποσες μερες οι συλλεκτριες χανουν την μνημη της παλιας θεσης τους?.Αλλοι λενε οτι μια εβδομαδα φτανει ενω αλλοι λενε πως θελει ενα μηνα.Τελικα τι ισχυει ?
κολεγκας
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 242

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Σαβ Jul 13, 2013 9:10 pm

εγω εκοψα παραφυαδες φετος αλλα δεν ειχα χωραφι να τις παω αλλου και τις εκλεισα για τρεις μερες 2 περιπου μετρα απο την αρχικη τους κυψελη,ολα πηγαν μια χαρα ,και να γυρισαν στην αρχικη πρεπει να ηταν πολυ λιγες ,γιατι δεν καταλαβα καθολου μειωση του πληθυσμου.
Φώτης
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 158

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Σαβ Jul 13, 2013 9:39 pm

Spithoura η μνήμη της μέλισσας είναι μέχρι 10 μέρες. Αυτό μπορείς να το δεις αν κάνεις επιθεώρηση κάθε βδομάδα γίνοντε πολύ επιθετικές. Επιτίθοντε πριν καν τις ανοίξεις. Ο λόγος είναι αυτός. Αν πας σε 10 μέρες και πάνω δεν σε θυμούντε και είναι αρκετά πιο ήμερες. Το ίδιο ισχύει και για την μεταφορά. Πρέπει να μείνουν τουλάχιστον 10 μέρες στο ίδιο μελισσοκομείο αν θέλεις να τις ξαναφέρεις πίσω. Όσο για το ότι 20% μένει πίσω δεν ισχύει. Ένα πολύ μικρό ποσοστό συλλεκτριών μένει πίσω αλλά είναι μηδαμινό. Εξαρτάτε βέβαια και από την θέση του μελισσοκομείου. Αν πηγαίνουν μακριά για συλλογή τροφών φυσικά θα μείνουν περισσότερες πίσω.
βελουχι
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Σαβ Jul 13, 2013 10:24 pm

spithoyras έγραψε:
Παράθεση :
Εγω κατα την πρωτη μου μεταφορα παρατηρησα πως οι συλλεκτριες που κοιμηθηκαν  στους αγρους να'τανε το πολυ καμοια 20αρια και επειδη ειχα κλεισει απο την προηγουμενη το βραδυ τα πορτακια απο τις 2 κυψελες μου αυτες καθισανε στις σανιδες πτησης το πρωι και πολεμουσαν να μπουν μεσα.Αυτο παλι πως μπορει να εξηγηθει ? Μηπως δεν μενει παντα το 20% των συλλεκτριων πισω ? Τελος παντων μπορει καποιος να πει εμπειρικα σε ποσες μερες οι συλλεκτριες χανουν την μνημη της παλιας θεσης τους?.Αλλοι λενε οτι μια εβδομαδα φτανει ενω αλλοι λενε πως θελει ενα μηνα.Τελικα τι ισχυει ?

Ολα ειναι σχετικα φιλε,αν η μελισσες πανε μακρια για τροφη
γιατι δεν εχει κατι εκει κοντα θα μεινουν πιο πολες εξω
αν πχ το απογευμα εχει συννεφια η πολυ αερα
παλι θα μεινουν λιγες συλλεκτριες εξω,τωρα για 20% ουτε κι εγω
το πιστευω,ειναι μεγαλο το νουμερο,τωρα για την μνημη εγω ξερω
οτι η μελισσες θυμουντε και γνωριζουν τον μελισσοκομο
που τις προσεχει,,ειναι πολυ εξυπνες για να ξεχνανε τοσο ευκολα
και ειναι παρα πολλα πραματα για τις μελισσες που δεν τα ξερουμε
και τα ανακαλυπτουμε σιγα σιγα με την επιστημη, που μπορει
τωρα πια να μας λεει πολλα πραματα που δεν ξεραμε για τα κοριτσια
προχθες αδειασα ενα αρενοτοκο μελισσι 5 μετρα απο το μερος που ηταν
και διπλα τους ακριβως ειχα μια αλλη κυψελη,σε 10 λεπτα ολες
οι συλλεκτριες του αρενοτοκου ειχαν μπει στην διπλανη κυψελη
αφου δεν βρεικαν την δικη τους στην θεση της,,για αυτο λεω οτι
αμα ερθουν το πρωι και δεν βρουν την κυψελη τους
θα μπουν σε διπλανη κυψελη,,αν δεν υπαρχη θα βρουνε αλλη
κυψελη καπου εκει κοντα η μακρια  και θα μπουνε,,και η μελισσα
δεν ειναι χαζη,αμα παει να μπει σε ξενη κυψελη παει φορτωμενη
και ετσι την δεχονται χωρις προβλημα
βελουχι
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Σαβ Jul 13, 2013 10:34 pm

Φώτης έγραψε:
Spithoura η μνήμη της μέλισσας είναι μέχρι 10 μέρες. Αυτό μπορείς να το δεις αν κάνεις επιθεώρηση κάθε βδομάδα γίνοντε πολύ επιθετικές. Επιτίθοντε πριν καν τις ανοίξεις.  Ο λόγος είναι αυτός. Αν πας σε 10 μέρες και πάνω δεν σε θυμούντε και είναι αρκετά πιο ήμερες. Το ίδιο ισχύει και για την μεταφορά. Πρέπει να μείνουν τουλάχιστον 10 μέρες στο ίδιο μελισσοκομείο αν θέλεις να τις ξαναφέρεις πίσω. Όσο για το ότι 20% μένει πίσω δεν ισχύει. Ένα πολύ μικρό ποσοστό συλλεκτριών μένει πίσω αλλά είναι μηδαμινό. Εξαρτάτε βέβαια και από την θέση του μελισσοκομείου. Αν πηγαίνουν μακριά για συλλογή τροφών φυσικά θα μείνουν περισσότερες πίσω.

Φιλε φωτη εγω φετος επιδη ειχα μεγαλο προβλημα με τις
σμηνουργιες, πηγαινα καθε βδομαδα στα κοριτσια και χαλαγα κελια
και ηταν ηρεμες η μελισσες,οπως καθε φορα που παω ειναι ηρεμες
η ηρεμια πιστευω οτι εχει να κανει με τους χειρισμους
και με το μελισσι,,και με την ανεση και διαθεσει που παμε σε αυτα
αν φοβαμε θα με φανε,αν ειμαι κακοκεφος μπορει παλι να μου την πεσουν
αν ειναι το μελισσι ηρεμο ειναι σχεδον παντα ηρεμο
αμα ειναι αγριο ειναι αγριο οτι και να κανεις,,ενα μελισσι πχ που εχουμε
πριν καν κανεις οτι το ανοιγεις στην πεφτουνε κανονικα
ειναι το μονο αγριο μελισσι,,και απο αυτο δεν θα κοψω ποτε παραφυαδα
γιατι εχω μεγαλη πιθανοτητα παλι αγριο να βγει

αλλα κακα τα ψεματα αυτο το μελισσι ειναι μακραν μπροστα
απο θεμα συλογης μελιου απο ολα τα αλλα
Φώτης
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 158

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Κυρ Jul 14, 2013 12:48 pm

Βελούχι την εποχή της σμηνουργίας αναγκαστικά πρέπει να πηγαίνουμε κάθε 4-7 μέρες ανάλογα τους χειρισμούς που κάνουμε. Η μέλισσα ότι κινήσεις και να κάνεις σε θυμάτε σαν εισβολέα. Και σε ξεχνάει σε περίπου 10 μέρες. Ανάλογα αν είναι επιθετικά ή ήρεμα τα μελίσσια είναι το ίδιο. Απλά το πιο ήρεμο μελίσσι θα είναι ακόμα πιο ήρεμο αν δεν το ενοχλήσεις σε λιγότερο από 10 μέρες. Το ίδιο ισχύει και για το επιθετικό. Δες αυτό. [You must be registered and logged in to see this link.]
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Κυρ Jul 14, 2013 12:50 pm

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Φωτης έγραψε:
Spithoura η μνήμη της μέλισσας είναι μέχρι 10 μέρες.
Φωτη θα λαβω σοβαρα υπ΄οψην τα λεγομενα σου.
Βελουχι έγραψε:
προχθες αδειασα ενα αρενοτοκο μελισσι 5 μετρα απο το μερος που ηταν και διπλα τους ακριβως ειχα μια αλλη κυψελη,σε 10 λεπτα ολες οι συλλεκτριες του αρενοτοκου ειχαν μπει στην διπλανη κυψελη αφου δεν βρεικαν την δικη τους στην θεση της
Βελουχι αυτο μπορω να το επιβεβαιωσω κι εγω απο προσωπικη εμπειρια.
Ας σας αναφερω κι εγω τωρα τις παρατηρησεις μου πανω στο θεμα για να βοηθησω ισως καποιους στο μελλον.Λεγεται λοιπον οτι για να κανεις μια μεταφορα πρεπει η αποσταση να ειναι πανω απο 4-5 χλμ, εγω μετεφερα τωρα στα 2.5 χλμ σε ευθεια γραμμη μετρημενα με GPS και δεν ειχα κανενα προβλημα.Θα πρεπει να αναφερω ομως οτι ο χωρος που μεσολαβει μεταξυ των θεσεων ειναι μια φτωχη περιοχη χωρις ιδιαιτερο μελισσοκομικο ενδιαφερον που μπορει να παιζει τον ρολο της γιατι τα κοριτσια ισως και να την απεφευγαν.
Αυτα προς το παρων θα σας πω τα αποτελεσματα σε 6 ημερες που θα συμπληρωσω 10ημερο και κανω την νεα μεταφορα.
Φωτη πολυ ενδιαφερον το αρθρο που παρεθεσες.
βελουχι
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Κυρ Jul 14, 2013 6:34 pm

Φώτης έγραψε:
Βελούχι την εποχή της σμηνουργίας αναγκαστικά πρέπει να πηγαίνουμε κάθε 4-7 μέρες ανάλογα τους χειρισμούς που κάνουμε. Η μέλισσα ότι κινήσεις και να κάνεις σε θυμάτε σαν εισβολέα. Και σε ξεχνάει σε περίπου 10 μέρες. Ανάλογα αν είναι επιθετικά ή ήρεμα τα μελίσσια είναι το ίδιο. Απλά το πιο ήρεμο μελίσσι θα είναι ακόμα πιο ήρεμο αν δεν το ενοχλήσεις σε λιγότερο από 10 μέρες. Το ίδιο ισχύει και για το επιθετικό. Δες αυτό. [You must be registered and logged in to see this link.]

Η μελισσα φιλε μου ξερει οτι εχουμε κοινο σκοπο,οτι δουλεουμε
ο ενας για τον αλλο,,ξερουν προσωπα,ξερουν τον μελισσοκομο τους
δεν νομιζω να με θεωρουν εισβολεα οταν παω να τους βαλω τροφη
η οταν παω να τα κοιταξω γιατι ετσι πρεπει να γινει

ξερουν καλα τι παω να κανω εκει,οτι μπορεις με αδεξιες κινισεις
και συχνες επιθεωρισεις να κανεις ενα μελισσι να αγριεψει ειναι σιγουρο
αλλα αμα μας βλεπανε σαν εισβολεις θα μας ριμαζαν καθε φορα
με το που τις ξεσκεπαζαμε το σπιτι τους

βλεπεις πχ οταν εχεις ανοιχτο το κουτι πολυ ωρα και αργης
σιγα σιγα σου δειχνουν με την συμπεριφορα τους και σου λενε
φιλαρακι τελειωνε γιατι αργης χαρακτιριστηκα και θα εχουμε αλλα
στο δειχνουν ομως με τον βομβο,η με μερικες τσιμπιες
αλλα δεν σε πλακωνουν με το που ανοιγεις το κουτι τους
εκτος και αν ειναι κανενα αγριμι,,υπαρχουν και τετοια μελισσια
αυτα εχω καταλαβει αυτα γραφω φιλε μου
και αλλο το αγριο μελισσι,αλλο το ηρεμο,καμια σχεση δεν εχουν
απο θεμα συμπεριφορας

και φυσικα δεν διεκδικω το αλαθητο και εγω μαθαινω[απο τα λαθη μου]
και πιστευω μια ζωη δεν φτανει για να μαθεις ουτε τα μισα
απο τον κοσμο τις μελισσας
δες εδω ενα πειραμα που λεει οτι τα κοριτσια γνωριζουν προσωπα
[You must be registered and logged in to see this link.]
spithoyras
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Πεμ Jul 25, 2013 6:51 pm

Παιδια σας ειχα πει οτι θα σας πω τα αποτελεσματα απο την μεταφορα.Τελικα οπως ειχα πει δεν μπορουσα να τα τα παω παραπανω απο 2,5 χλμ σε ευθεια γραμμη και τελικα δεν ειχα κανενα προβλημα ουτε με αυτην την αποσταση αλλα ουτε και με το που τα αφησα 8 μερες στην προηγουμενη θεση πριν τα φερω εδω που με βολευει.Φαινεται πως και στις 8 μερες ξεχναν την παλια τους θεση.
beezy
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 308

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Παρ Jul 26, 2013 4:48 pm

Οι μέλισσες που μένουν πίσω στην μεταφορά είναι πολύ λίγες. Αν υπάρχουν απώλειες αυτές προκαλούνται στην νέα θέση που θα πάμε τα μελίσσια μας, όπου συνήθως πολλές χάνονται στις αναγνωριστικές πτήσεις, μέχρι που να μάθουν την περιοχή. Και πάλι όμως το 20% είναι υπερβολικό σαν νούμερο, δηλαδή αν π.χ τα πας κάπου και δεν δώσει και μετά από 2 εβδομάδες τα πας κάπου άλλου θα έχεις χάσει σχεδόν τον ,ισό πληθυσμό του μελισσιού; Δεν νομίζω...
monarchis
Melissologia H.B.F.
Melissologia H.B.F.

Αριθμός μηνυμάτων: 602

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Mεταφορά κυψελών   Παρ Jul 26, 2013 5:47 pm

Αγαπητοί συνάδελφοι παραθέτω κάτι που διάβασα πρόσφατα του Ν. Τοπαλίδη. Είναι καθαρά θεωρία, δεν έχω προσωπική άποψη και το μεταφέρω σχεδόν αυτούσιο με το πρωτότυπο κείμενο.

"Μεταφορά των κυψελών σε μικρή απόσταση.

Καταρχήν δεν επιτρέπεται το καλοκαίρι η μεταφορά των κυψελών σε απόσταση μικρότερη των 2χλμ. παρά μόνο το χειμώνα. Αν είναι όμως απόλυτη ανάγκη, τότε πρέπει να πάρεις τα κατάλληλα μέτρα για να δείξεις στις μέλισσες ότι άλλαξαν θέση και να τις υποχρεώσεις να προσανατολιστούν, να διαγράψουν δηλ. κύκλους. Τα μέτρα αυτά είναι:

1) Το βούλωμα της πόρτας με πρασινάδα, ώστε οι μέλισσες να κοπιάζουν αρκετά να ανοίξουν πέρασμα για να πάνε στη βοσκή και να καταλάβουν ότι κάτι άλλαξε και συνεπώς να διαγράψουν κύκλους προσανατολισμού.

2) Να μικράνουμε πολύ την πόρτα της Κυψέλης ώστε να μπορέσουν να περάσουν μόνο δυο μέλισσες και ακόμα να τοποθετήσουμε και πλάγια μπροστά από την πόρτα της Κυψέλης κανένα σανιδάκι ή πετραδάκι. Το μέτρο αυτό θα φέρει το ακόλουθο αποτέλεσμα. Πρώτα οι μέλισσες που προηγουμένως είχαν την πόρτα τους διάπλατα ανοιχτή, τώρα έχουν μια πορτούλα τόσο στενή που με δυσκολία βγαίνουν αλλά και βγαίνοντας σκοντάφτουν στο εμπόδιο που είναι στην πορτούλα αυτήν. Το πράγμα θα τις δώσει να καταλάβουν ότι άλλαξαν θέση και θα αναγκαστούν να διαγράψουν κύκλους προσανατολισμού. Στην περίπτωση αυτή πάλι μερικές μέλισσες θα επιστρέψουν στην παλιά θέση τους."

Mεταφορά κυψελών

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2, 3  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia ::  :: -