Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  
Share | 

Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Next
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 440

ΔημοσίευσηΘέμα: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Κυρ Apr 15, 2012 2:49 am

Καλησπερα στον ευγενη κοσμο των μελισσοερωτευμενων.
Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ και ως νεο μελος και νεος μελισσοαδαης 8ελω να θεσω ένα θεμα το οποιο μαζί με εμενα ισως να απασχολει και κάποιους άλλους στο θεμα της σμηνουργιας.
Η φύση αποφάσισε ο πρώτος αφεσμός που θα αντιμετωπίσω να διαφέρει σε σχέση με τις περιγραφές των τριών βιβλίων που μέχρι τώρα έχω διαβάσει και των αρκετών άρθρων στο διαδίκτυο.
Σχεδόν με πανικό άνοιξα ένα διόροφο μελλίσι και διαπίστωσα την ύπαρξη πολλών βασιλοκελιών και μάλιστα 2-3ων σφραγισμένων.
Με αρκετή απογοήτευση και λίγη χαρά(πρώτη φορά θα σκαρφαλωνα στα δέντρα για να πιάσω <<πουλιά>>), αποφάσησα απο το πρωί να την στήσω στον αφεσμό για να μην τον χάσω.
Να ξεκαθαρίσω οτι το μελίσσι πιθανόν δεν είχε σμηνουργήσει γιατι πριν 10 μέρες ο πλη8υσμός του ήταν 10 πλαίσια σε έναν όροφο και στην τελευταία επιθεώρηση έφτανε τα 14 πλαίσια σε δυο ορόφους.
Το πρωί λοιπον έχουν ανοίξει οι ουρανοί στην δυτική πελοπόνησσο και μέχρι την στιγμή που σας γράφω δεν έχουν σταματήσει οι πολυ δυνατοι νοτιάδες , οι βροχές, μέχρι και ένα περαστικό χαλάζι.
Επιλογή μου ήταν να μην ενοχλήσω την κυψέλη υπο αυτές τις συνθήκες. Επ'ισης μόνο μπορώ να φαντάζομαι οτι το μελισσι δεν σμηνουργεί υπο αυτές τις συνθήκες. Και απλά επειδή μονο μπορώ να φαντάζομαι χωρίς να ξέρω ρωτώ οιονδήποτε πρόθυμο να μου ξεδιαλύνει λιγο τα πράματα.

Ευχαριστώ.
Θοδωρής Νικολόπουλος.
Επιστροφή στην κορυφή Go down
Sakis G
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 475

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Κυρ Apr 15, 2012 10:34 am

Καλώς το φανταζεσαι οτι κατω απο τις καιρικές συνθήκες που περιγράφεις ,το μελισσι δεν σμηνουργει. Μόλις όμως βελτιωθεί ο καιρός θα την κοπανησει στα σιγουρα.
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Δευ Apr 16, 2012 5:08 pm

Σάκη σ΄ευχαριστω.
Ενα περίεργο πράμα. Ο καιρός έφτιαξε αλλα το πουλί δεν λέει να πετάξει.
Στην επιθεώρηση ο πλυθισμός αυξημένος και πλήθος γόνου ημέρας .
Θέλει να μου δώσει κάποιος τα φώτα του για το τι θα κάνω όταν το μελίσσι μείνει πίσω ορφανό?
Δηλαδή πότε χαλάω τα βασιλοκέλια... πόσα αφήνω κτλ.

Ευχαριστώ.
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 374

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Δευ Apr 16, 2012 9:35 pm

Γιατι ντε και καλα πρεπει να σμηνουργησει το οτι ειδες βασιλικα κελια
δεν ειναι απολυτο οτι το μελισσι θα φυγει μπορει να κανει αντικατασταση
στη βασιλισσα του δεν μπορει???
skeftome
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Δευ Apr 16, 2012 9:58 pm

Ναι βασω μπορει.
Τα σχόλια μου ισως να είναι λίγο τραβηγμένα λογω έλειψης γνώσεων.
Απλά το σκέφτομαι λόγω του πλήθους των βασιλοκελιών και το οτι τα περισσότερα κελιά βρίσκονται στο κάτω μέρος των πλαισίων.Λιγότερα στα κεντρικά σημεία.
Εχω διαβάσει οτι τα κάτω κελιά είναι κελιά σμηνουργίας.Δεν ξέρω τι ισχύει τελικά.
Επίσης τα μελίσσια τα πήρα πριν 2 εβδομάδες και ο μελισσοκόμος μας διαβεβαίωσε οτι οι βασίλισες είναι χρονιάρες.
Απο την άλλη γεννά πάρα πολύ και συμπαγή γόνο.
Ο καιρός θα δείξει.
Όπως και να χει σ'ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Δευ Apr 16, 2012 10:07 pm

Ναι τα βασιλικα κελια στο κατω μερος του πλαισιου ειναι κελια σμηνουργιας
το οτι ομως γεννα γαζι ειναι καλη βασιλισσα μηπως λεω να χαλαγες τα
κελια και να της εδινες χωρο η δινοντας οροφο αν δεν εχεις βαλει???
idea
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Δευ Apr 16, 2012 10:14 pm

Εχω βάλει όροφο και μάλιστα έχει φτάσει 17 πλαίσια πληθυσμό.
έχει ανέβει πάνω η βασίλισσα και γεννά στις νεόκτιστες κερύθρες.
Το σκέφτηκα να χαλάσω τα κελιά. Αλλα αφού έχουν σφραγίσει η διαδικασία δεν είναι δρομολογημένη?
vaso9
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Δευ Apr 16, 2012 10:23 pm

Εγω θα τα χαλαγα και αφου ειναι τοσο δυνατο γιατι δεν κανεις παραφυαδες
oraia
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Δευ Apr 16, 2012 11:33 pm

Ελα μου που δεν ξερω να φτιαχνω παραφυάδες.Ξερω μονο θεωρητικα.
Ερωτηση.
Αν χαλασω τα κελια φτιαξω παραφυάδες (πλαισια με γονο μερας, μελια γύρη και τροφοδοσια) τις παω 5 χλμ μακρια και αφησω την μανα στην μητρική κυψέλη πάλι υπάρχει το ενδεχομενο να φύγει?
Εννοω να την αφησω με 5-6 πλαισια
gianhs8
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 121

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Δευ Apr 16, 2012 11:42 pm

αν θελεις να φτιαξεις παραφιαδες κοψε ενα βασιλοκελι απο την κεριθρα και κολισετο σε ενα πλαισιο με σφραγισμενο γονο παρε και ενα πλαισιο με μελι και γυρη με ολο τον πλιθισμο τους και πηγαινε τα τουλαχιστον 3 χλμ μακρια, καλυτερα ειναι να δωσεις ακομα ενα πλαισιο με τον πλυθισμο του και σφραγισμενο γονο

ο ανοιχτοσ γονος ειναι ταλαιπορια για τοσο μικρο πλυθισμο για να τον σφραγισουν

το βασιλοκελι που θα κοψεις καλο θα ειναι να εχει ενα μερος τις κεριθρας ωστε να μπωρεις να το τοποθετισεις ευκολα
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Τρι Apr 17, 2012 12:19 am

Σ'ευχαριστω γιαννη
μιλαμε παντα για σφραγισμενο κελι ετσι?
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 325

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Τρι Apr 17, 2012 12:32 am

αν εχεις περισιες κυψελες τα πραγματα ειναι απλα .δεν χαλας τα βασιλοκελια εχεις λες 17 πλαισια γονο ωραια βρισκεις την βασιλισσα και με το πλαισιο που ειναι την βαζεις προσωρινα στην ακρη της υπαρχουσας κυψελης με ενα πλαισιο διπλα κενο ωστε να μεινει εκει ( και σε μια αδεια κυψελη να την βαλεις ακομα καλυτερα να εισαι σιγουρος ) .σκεφτεσαι ποσες παραφυαδες θες να κοψεις και μετα ολα ειναι απλα η λογικη λεει οτι καθε παραφυαδα θελει ενα πλαισιο με σφραγιστο γονο(καλο ειναι το ελαχιστο δυο ) με βασιλλοκελι ενα με ανοιχτο και ενα μελι γυρη οκ? αν ομως εσυ θες να κοψεις μονο λιγες πχ 2 να τις κανεις πιο δυνατες δηλαδη με 2 3 η και 4 5 πλαισια με σφραγιστο γονο η καθεμια με ενα απο αυτα να εχει και βασιλοκελι και ενα με μελι γυρη και τις πας 5 χιλιομετρα μακρια . καλο ειναι να αφησεις μονο 2 βασιλοκελια σε καθε παραφυαδα τα αλλα τα χαλας , αφηνεις 2 τα πιο μεγαλα .μετα κανεις αναδιαταξη πλαισιων στην αρχικη κυψελη στην οποια ειχες εγκλωβισει την βασιλισσα στην ακρη την βαζεις στο κεντρο εν ολιγης και ολα οκ .. θεωρω οτι και μελι να θελησεις να παρεις τωρα δηλαδη να τρυγησεις και μετα να το κοψεις σε παραφυαδες δεν θα το καταφερεις και θα σου σμηνουργησει οποτε καλυτερα να το κοψεις αμεσα .. ελπιζω να μην σε μπερδεψα περισσοτερο και να ημουν κατανοητος
thodoris981
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Τρι Apr 17, 2012 12:49 am

Ησουν απόλυτα καταναητος και 'ευχαριστώ πάρα πολυ για την υπομονη σου.
ouranis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 325

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Τρι Apr 17, 2012 1:40 am

επειδη δεν στο διευκρυνησα και πολυ καλα αν εχει μεινει ανοιχτος γονος να βαλεις οπωσδηποτε και σε καθε παραφυαδα εκτος απο τον σφραγιστο και ενα πλαισιο με ανοιχτο .
Νίκος Ερύμανθος
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 118

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..   Τρι Apr 17, 2012 10:54 am

ο Ουρανις τα ειπε ωραια! Οσο για τα βασιλοκελια δεν ειναι απολυτο οτι 8α σμηνουργησει ντε και καλα. Εγω στις επι8εωρησεις οπου βρισκω βασιλοκελια τα χαλαω [κλειστα η ανοιχτα] και δεν φευγει μελισσι προς το παρον.

Σμηνουργια εν μεσω ξαφνικης και αναπαντεχης <<κακοκαιριας>>..

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia ::  :: -