Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Σεμηναρια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Krisos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 7

ΔημοσίευσηΘέμα: Σεμηναρια   Πεμ Δεκ 15, 2011 10:50 am

Γνωριζει κανεις Σεμιναρια που πιθανον να γινουν σε ΕΥΒΟΙΑ-ΑΤΤΙΚΗ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 561

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμηναρια   Πεμ Δεκ 15, 2011 6:25 pm

Φίλε τα σεμινάρια από ότι ξέρω γίνονται την άνοιξη. Για σένα όμως που είσαι κοντά στην Αθήνα από ότι καταλαβαίνω το καλύτερο είναι να πας στα σεμινάρια του ΙΓΕ στο κτήμα Συγγρού. Είναι πολύ καλά σε πιστοποιούν σαν μελισσοκόμο και το αντίτιμο είναι πολύ μικρό. Μπορείς να ζητήσεις περισσότερες πληροφορίες από πιο παλιούς. Εγώ δυστυχώς μένω μακριά και δεν μπορώ να έρθω λόγω και τις οικονομικής κατάστασης . Ξεκίνησα φέτος την δραστηριότητα μου είμαι όπως κατάλαβες νέος μελισσοκόμος. Είπαν ότι θα γίνουν κάποια σεμινάρια στην περιοχή που βρίσκομαι ( Καλαμάτα ) αλλά δυστυχώς στο τέλος τα ανέβαλαν γιατί δεν έβρισκαν εκπαιδευτές. Αυτό ήταν μεγάλη απογοήτευση για μένα που ήθελα να πάρω κάποιες βάσεις αλλά και χρήσιμες πληροφορίες πριν ξεκινήσω. Τώρα είμαι μόνος και στα βαθιά με 5 κυψέλες. Σου εύχομαι καλή συνέχεια.
Krisos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμηναρια   Πεμ Δεκ 15, 2011 7:51 pm

Αγγελής60 έγραψε:
Φίλε τα σεμινάρια από ότι ξέρω γίνονται την άνοιξη. Για σένα όμως που είσαι κοντά στην Αθήνα από ότι καταλαβαίνω το καλύτερο είναι να πας στα σεμινάρια του ΙΓΕ στο κτήμα Συγγρού. Είναι πολύ καλά σε πιστοποιούν σαν μελισσοκόμο και το αντίτιμο είναι πολύ μικρό. Μπορείς να ζητήσεις περισσότερες πληροφορίες από πιο παλιούς. Εγώ δυστυχώς μένω μακριά και δεν μπορώ να έρθω λόγω και τις οικονομικής κατάστασης . Ξεκίνησα φέτος την δραστηριότητα μου είμαι όπως κατάλαβες νέος μελισσοκόμος. Είπαν ότι θα γίνουν κάποια σεμινάρια στην περιοχή που βρίσκομαι ( Καλαμάτα ) αλλά δυστυχώς στο τέλος τα ανέβαλαν γιατί δεν έβρισκαν εκπαιδευτές. Αυτό ήταν μεγάλη απογοήτευση για μένα που ήθελα να πάρω κάποιες βάσεις αλλά και χρήσιμες πληροφορίες πριν ξεκινήσω. Τώρα είμαι μόνος και στα βαθιά με 5 κυψέλες. Σου εύχομαι καλή συνέχεια.

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ..θα κανω καποια τηλεφωνηματα να δω τι ακριβως γινεται εκει ..μου εχουν πει οτι παιρνουν λιγα ατομα σε αυτο το κτημα ...περναω τακτικα απο εκει ..εβλεπα ενα πολυ ομορφο σπιτι αλλα δεν ηξερα τι ακριβως συμβαινει εκει ..να σια καλα Wink Smile
akos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 34

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμηναρια   Πεμ Δεκ 15, 2011 7:59 pm

Από έρευνα που έχω κάνει βρήκα το παρακάτω στο Internet.

Σεμινάρια Μελισσοκομίας
Κτήμα Συγγρού

Το Ι.Γ.Ε. - Κτήμα Συγγρού αναλαμβάνει κάθε χρόνο την πραγματοποίηση μιας σειράς σεμιναρίων για την επιμόρφωση σε αγροτικές δραστηριότητες και την περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση των πολιτών και ειδικά της νέας γενιάς. Τα σεμινάρια αυτά αφορούν σε διάφορα αντικείμενα, ανάμεσα στα άλλα και της μελισσοκομίας (επαγγελματικό τμήμα).

Τα σεμινάρια διεξάγονται δύο φορές το χρόνο, από Φεβρουάριο έως Ιούνιο ο πρώτος κύκλος και από Σεπτέμβριο έως Ιανουάριο ο δεύτερος. Κάθε κύκλος μαθημάτων διαρκεί 120 ώρες και τα μαθήματα γίνονται δύο φορές την εβδομάδα απογευματινές ώρες (συνήθως 17.00 - 20.30), στις εγκαταστάσεις του κτήματος Συγγρού (Κηφισίας 182).

Οι εγγραφές του Α΄ κύκλου ξεκινούν από 1η Φεβρουαρίου έως 20 Φεβρουαρίου, ενώ οι εγγραφές του Β΄ κύκλου ξεκινούν από 1η έως 20 Σεπτεμβρίου. Το ποσό εγγραφής για κάθε σεμινάριο ανέρχεται σε 130 ευρώ. Στις εγγραφές των μαθητών τηρείται αυστηρά σειρά προτεραιότητας, ειδικά στο τμήμα μελισσοκομίας που είναι ένα τμήμα με μεγάλη ζήτηση.

Εκτός από τη μελισσοκομία, η γκάμα μαθημάτων για όσους ενδιαφέρονται είναι μεγάλη: αμπελουργία - οινολογία, ανθοκομία, ανθοδετική, αγροβιοτεχνίες, αυτόματα συστήματα άρδευσης, αρωματικά και φαρμακευτικά φυτά, βιολογικές καλλιέργειες, βιολογική κτηνοτροφία, δενδροκομία, ειδική δενδροκομία, ελαιοκομία, κηποτεχνία, λαχανοκομία, φυτοπροστασία, καλλιεργούμενα και αυτοφυή μανιτάρια, σαλιγκαροτροφία (από Σεπτέμβριο του 2010) κ.α.

Πληροφορίες:
Ινστιτούτο Γεωπονικών Επιστημών - Κτήμα Συγγρού
Κηφισίας 182, T.K 14562 Κηφισιά
Τηλ.: 210 8011146 210 8083312, Fax 210 8085243
http://www.minagric.gr/greek/ige/ktimasygrou_new.html
Krisos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμηναρια   Πεμ Δεκ 15, 2011 9:43 pm

Πληρεστατο ! Wink Smile ..να εισαι καλα Smile
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμηναρια   Παρ Δεκ 16, 2011 12:05 pm

επειδή μόλις τελειώνω τα σεμινάρια στο ΙΓΕ, θάθελα να πω ότι πραγματικά είναι πολύ ΠΟΛΥ χρήσιμα.
΄
Έχεις μία ολοκληρωμένη βάση γνώσεων (έχω πέσει και σε εξαιρετικό εκπαιδευτή) πάνω στην οποία μπορείς να δου΄λέψεις.

επίσης, αν προσέχεις ... και να μην σε δουλεύουνε.

Οι εγγραφές είναι την 1η Φεβρουαρίου ΜΟΝΟ και 1η Σεπτεμβρίου ΜΟΝΟ, και πρέπει να πας πολύ πρωί για να προλάβεις να γραφτείς στην λίστα και να μπείς στα τμήματα.
Έχουν αρκετά τμήματα, για περίπου 250 άτομα.

Αν το αποφασίσεις να επανέλθεις για περισσότερες λεπτομέρειες

ιδιαίτερα σχετικά με την λίστα. και εγώ αν δεν το ήξερα απο ένα μέλος εδώ ακόμα έξω θα ήμουνα
akos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμηναρια   Παρ Δεκ 16, 2011 7:26 pm

NINAS έγραψε:

επειδή μόλις τελειώνω τα σεμινάρια στο ΙΓΕ, θάθελα να πω ότι πραγματικά είναι πολύ ΠΟΛΥ χρήσιμα.
΄
Έχεις μία ολοκληρωμένη βάση γνώσεων (έχω πέσει και σε εξαιρετικό εκπαιδευτή) πάνω στην οποία μπορείς να δου΄λέψεις.

επίσης, αν προσέχεις ... και να μην σε δουλεύουνε.

Οι εγγραφές είναι την 1η Φεβρουαρίου ΜΟΝΟ και 1η Σεπτεμβρίου ΜΟΝΟ, και πρέπει να πας πολύ πρωί για να προλάβεις να γραφτείς στην λίστα και να μπείς στα τμήματα.
Έχουν αρκετά τμήματα, για περίπου 250 άτομα.

Αν το αποφασίσεις να επανέλθεις για περισσότερες λεπτομέρειες

ιδιαίτερα σχετικά με την λίστα. και εγώ αν δεν το ήξερα απο ένα μέλος εδώ ακόμα έξω θα ήμουνα

Φίλε Νινα επειδή και γω περιμένω πωσ και πωσ τα σεμινάρια ,Δηλαδή τι πρέπει να προσέξουμε για να μπούμε σίγουρα στη λίστα;
drakos
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 190

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμηναρια   Παρ Δεκ 16, 2011 8:42 pm

και πρέπει να πας πολύ πρωί για να προλάβεις να γραφτείς στην λίστα
milmos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 555

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμηναρια   Σαβ Δεκ 17, 2011 10:59 am

1. να πας πολυυυυύ πρωί (κατά τις 6 πμ)
2. να μπεις από την κεντρική πύλη του κτήματος (έχει και φανάρια εκεί) και όχι να περιμένεις στην παραπλανητική που βρίσκεται πιο πριν επί της Λ. Κηφισίας.
2. όταν μπεις στο προαύλιο του κτιρίου, ψάξε να βρεις ποιοί άνθρωποι (του Ιδρύματος) έχουν στα χέρια τους χαρτιά και γράφουν ονόματα.
3. να έχεις μαζί σου 150 ευρω.
4. να ρίχνεις αρκετά μπινελίκια για την Δημόσια Διοίκηση στην Ελλάδα, που στην εποχή του διαδικτύου είμαστε αναγκασμένοι να κάνουμε ακόμη ουρές, αντί να κάνουμε ηλεκτρονική αίτηση μέσω του Internet.
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμηναρια   Σαβ Δεκ 17, 2011 8:00 pm

΄Την λίστα δεν την γράφουν οι του ιδρύματος, αλλά κάποιοι φιλότιμοι υποψήφιοι.

Είναι το σημαντικότερο να γραφτείς στην λίστα αμέσως μόλις πας. Είδα άνθρωπο που ήταν απο τις 6.30 το πρωί και περίμενε σαν πολιτισμένος άνθρωπος να ανοίξουν οι πόρτες, και έμεινε έξω φυσικά, γιατί σε αυτή την χώρα επικρατεί ο παραλογισμός και η ανοργανωσιά.

Πάντως τα σεμινάρια σε αποζημειώνουν, και προσωπικά επιμένω αν πέσεις σε σωστό εκπαιδευτή.
akos
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεμηναρια   Σαβ Δεκ 17, 2011 8:28 pm

NINAS έγραψε:

΄Την λίστα δεν την γράφουν οι του ιδρύματος, αλλά κάποιοι φιλότιμοι υποψήφιοι.

Είναι το σημαντικότερο να γραφτείς στην λίστα αμέσως μόλις πας. Είδα άνθρωπο που ήταν απο τις 6.30 το πρωί και περίμενε σαν πολιτισμένος άνθρωπος να ανοίξουν οι πόρτες, και έμεινε έξω φυσικά, γιατί σε αυτή την χώρα επικρατεί ο παραλογισμός και η ανοργανωσιά.

Πάντως τα σεμινάρια σε αποζημειώνουν, και προσωπικά επιμένω αν πέσεις σε σωστό εκπαιδευτή.

Με όλα αυτά που γράφονται, φαντάζομαι τι μας περιμένει... affraid

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην Ελλάδα του 2011 πρέπει να συμπεριφερόμαστε σαν κανίβαλοι.
Αυτός ο έρμος από τις 6:30 πως την πάτησε?

Φίλε Ninas όταν φτάσει ο καιρός για τα σεμινάρια θα χρειαστώ τη βοήθειά σου για κάθε πληροφορία που μπορεί να φανεί χρήσιμη.

Δεν θα θελα με τίποτα να έχανα αυτά τα σεμινάρια.

Σεμηναρια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Διάφορα :: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ - Σεμινάρια Μελισσοκομίας - Οι φορείς και τα νέα τους-
Μετάβαση σε: