Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  
Share | 

Δυνατό μελίσσι: Τι σημαίνει ???????

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down 
Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
captain
Melissologia H.B.F.
Melissologia H.B.F.

Αριθμός μηνυμάτων: 1251

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δυνατό μελίσσι: Τι σημαίνει ???????   Παρ Nov 25, 2011 7:27 pm

πλαισια συνηθως το χειμωνα βγαζουμε.για να μην εχουν παραπανω χωρο απο οσο χρειαζονται.
τωρα αν πχ εχουν 7 τελαρα και δεν χωρανε (ειναι γεματα με τροφες 'η γονο 'η ....)
βαλε ενα αδειανο για να βαζουν εκει οτι θελουν.

για την βαρροα εχεις κανει κατι?
Επιστροφή στην κορυφή Go down
Αγγελής60
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 487

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δυνατό μελίσσι: Τι σημαίνει ???????   Παρ Nov 25, 2011 8:10 pm

captain έγραψε:
πλαισια συνηθως το χειμωνα βγαζουμε.για να μην εχουν παραπανω χωρο απο οσο χρειαζονται.
τωρα αν πχ εχουν 7 τελαρα και δεν χωρανε (ειναι γεματα με τροφες 'η γονο 'η ....)
βαλε ενα αδειανο για να βαζουν εκει οτι θελουν.

για την βαρροα εχεις κανει κατι?
\
Φίλε μου ευχαριστώ και πάλι για την άμεση και γρήγορη απάντηση σου . Για την βαρρόα έβαλα check-mite . Έβαλα μια ταινία για τα 5 τελάρα. Από τα 5 μελίσσια που αγόρασα μόνο τα 2 έχουν 6 τελάρα οπότε πιστεύω ότι καλύπτομαι . Μια μέρα πήγα και στον Μελισσοκομικό Σύλλογο Μεσσηνίας και ρώτησα και τον πρόεδρο , ένα παλιό μελισσοκόμο και μου είπε ότι είμαι καλυμμένος με την θεραπεία που έκανα . Τον πίστεψα γιατί είναι μεγάλος , σοβαρός αλλά και έμπειρος μελισσοκόμος. Τα τελάρα θα κάνω έναν καλό έλεγχο όταν βρω μια καλή ημέρα και θα δω αν χρειάζεται πρόσθεση.
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 994

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δυνατό μελίσσι: Τι σημαίνει ???????   Δευ Nov 28, 2011 11:54 pm

γειά σας και απο μένα,
νομίζω ότι γινεται πολύ συζητηση για την τροφή. Πώς , πόσο και πότε.

Απο οτι έμαθα στην μικρή μου μελισσοκομική διαδρομή, απο βιβλία, τον δάσκαλο μελισσοκόμο που με στηρίζει, και τα μαθήματα που παρακολουθώ, τώρα τον χειμώνα βάζουμε τροφή (ζαχαροζύμαρο) ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
Τ'ωρα αν θα βάλεις 2 κιλά, ή ένα ή μισό εξαρτάται απο το πόσο συχνά τα επισκέπτεσαι. Πάντως δεν πρέπει να μείνουν χωρίς τροφή.
Αν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτά είναι να τα φροντίσουμε τον χειμώνα που δυσκολεύουν τα πράγματα.

Και φίλε captain δεν ξέρω τι κάνεις, αλλά θεωρώ ότι άλλο η Ζάκυνθος, άλλο η Φλώρινα, άλλο η Καλαμάτα ή η Κρήτη.

Νομίζω ότι έχει σημασία πόσο δυνατά είναι τα μελίσσια - και σίγουρα ένα μελίσσι 5 πλαισίων δεν θεωρείται ταρζάν- σε τι κλιμα είναι, και το ζητούμενο είναι να ξεχειμωνιάσει καλά, και να ξεκινήσει σωστά την νέα άνοιξη.

Σίγουρα 5η δεν θεωρείται απλά να έχει μέσα 5 πλαίσια, αλλά το μελίσσι να πατάει σε 5 πλαίσια.
Να μη έχει περισσευούμενα άδεια πλαίσια μέσα , ίσως 1 μόνο, και να είναι κλειστό απο κενούς χώρους

Όσο για την βαρρόα, ο χρυσός κανόνας σε όποια θεραπεία γίνεται είναι ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ γόνο.
Αλλοιώς άδικος κόπος.
captain
Melissologia H.B.F.
Melissologia H.B.F.

Αριθμός μηνυμάτων: 1251

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δυνατό μελίσσι: Τι σημαίνει ???????   Τρι Nov 29, 2011 9:32 pm

εχει προσπαθησει καποιος απο εδω μεσα να ξεχειμωνιασει μελισσι με δυο οροφους?
οπου στον δευτερο να εχει μονο τροφες.

αν το εχει κανει καποιος θελω να μου πει πως ηταν το μελλισι του την άνοιξη και πόσες φορες πηγε στα μελίσσια το χειμωνα να βαλει τροφες.

skeftome skeftome

nina τωρα εμαθες τι κανω
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 994

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δυνατό μελίσσι: Τι σημαίνει ???????   Τρι Nov 29, 2011 9:49 pm

ναι τώρα κατάλαβα τι κάνεις , μόνο που δεν είμαι σίγουρη ότι έτσι είναι το σωστό.

όσο για το ποιοί πάνε χειμώνα στα μελίσσια τους, δεν ξέρω !!!! skeftome

ας μας πούν οι ίδιοι
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 619

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δυνατό μελίσσι: Τι σημαίνει ???????   Τρι Nov 29, 2011 10:09 pm

[quote="captain"]εχει προσπαθησει καποιος απο εδω μεσα να ξεχειμωνιασει μελισσι με δυο οροφους?
οπου στον δευτερο να εχει μονο τροφες.

αν το εχει κανει καποιος θελω να μου πει πως ηταν το μελλισι του την άνοιξη και πόσες φορες πηγε στα μελίσσια το χειμωνα να βαλει τροφες.

skeftome skeftome

Το Μαρτιο ειναι τριοροφο..... sostos sostos

Καποτε με ειχες ρωτησει γιατι ταιζα τοσο νωρις τα μελισσια σιροπι.......!!!!!

Τωρα εμαθες και εσυ τι κανω........ cheers cheers
varsamis
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 157

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δυνατό μελίσσι: Τι σημαίνει ???????   Τετ Nov 30, 2011 8:36 am

βγήκαν μυστικοί μελισσοκομικοί χειρισμοί στη φόρα !!! goustaro
Εγω ξερω οτι οσοι ζειτε σε θερμα κλιματα ειστε ολοι πολυ τυχεροι !!
Τα δικα μας σε λιγο θα τα σκεπαζουμε με κουβερτα !! taxo pexi
giota
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων: 275

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δυνατό μελίσσι: Τι σημαίνει ???????   Τετ Nov 30, 2011 8:58 am

Λέει ο varsamis: Τα δικα μας σε λιγο θα τα σκεπαζουμε με κουβερτα !! sostos

Να ξερατε ποσο σας ζηλεύω που ξεχειμωνιαζετε τα μελισσακια σας σε ζεστοτερα μερη!!!!!!!!!!
taxo pexi Εδώ έχει αρχισει ο χειμώνας, και που έμαστε ακομα!!!!!!!!!!!!!!!!! taxo pexi

Δυνατό μελίσσι: Τι σημαίνει ???????

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Previous  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-