Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Πως ξεπερνατε την φοβια;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Βeekeeper
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 27

ΔημοσίευσηΘέμα: Πως ξεπερνατε την φοβια;   Κυρ Απρ 10, 2011 6:45 pm

Οσες φορες εχω παει με των θειο μου στα μελισσια δεν εχω φοβο οταν ειναι ηρεμες και κανουμε την δουλεια μια χαρα, οταν ομως νευριασουν για οποιοδηποτε λογο εδω εγω χαλαω. Χθες λοιπον εκανα ενα λαθος που ειχα ξανα κανει πριν λιγο καιρο πηγα με αρωματισμενη μπλουζα (στην βιασυνη μου την φορεσα για να μην αργησω στο ραντεβου με τον θειο μου) οταν καταλαβα οτι φορεσα την αρωματισμενη ηταν αργα για επιστροφη σπιτι.

Οταν ξεκινησαν της πρωτες πτησεις τους χρειαστηκε να παμε να καθαρισουμε τα χορταρια που εκλειναν τις εισοδους τους, καθως πλησιαζα παρατηρησα μια επιθετικοτητα των μελισσιων εναντιον μου και οσο πλησιαζα στο μελισσι γινοντουσαν ποιο πολλες.
Στην αρχη δεν εδωσα σημασια και μεχρι να τελειωσουμε το καθαρισμα, οταν ομως πη***πιπέρι***ε στην βρυση για νερο αυτες δεν ελεγαν να φυγουν απο πανω μου με τιποτα εδω αρχισα να εχω ανησυχιες για την συμπεριφορα τους.
Καποια καταφερε και περασε το κεντρι της μεσα απο το γαντι και στα δυο χερια, και μια αλλη καταφερε και βρηκε τρυπα να περασει απο την κασκα και να με τσιμησει στο εμφυτευμα (κοχλιακο).

Μετα απο αυτο αρχισα να μην αισθανομαι καλα με ολο το σκηνικο και απομακρυνθηκα πανω απο 20μ μεχρι αυτες να εξαφανιστουν απο πανω μου, εσεις πως ξεπερνατε τετοια κατασταση; τωρα σε μενα μου εχει δημιουργηθει μια φοβια μονο οταν ειναι πολυ επιθετικες.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ξεπερνατε την φοβια;   Δευ Απρ 11, 2011 12:02 am

εγω παλια εκανα κατοσταρια Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
kostas_chania
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 15

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ξεπερνατε την φοβια;   Πεμ Απρ 14, 2011 1:31 am

πετα λιγο καπνο πανω σου και καλυπτει λιγο το αρωμα. γενικα ειναι πολυ ευαισθητες σε μυρωδιες. προχτες ειχα παει με ενα φιλο και ηταν ολες πανω του και εγω ημουν κυριος. ετσι ειναι αυτα... πλυσιμο με πρασινο σαπουνι κρασι στα χερια και μπαινεις και χωρις μασκες
MILIBEE
Honorary member
Honorary member

Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ξεπερνατε την φοβια;   Πεμ Απρ 14, 2011 8:51 am

Μολις πηρα τα μελισσια ημουν τελειως μονη μου , οποτε "κολυμπαμε" και κανουμε πως ξερουμε κιολας. Πανω απ ολα το στυλ. kala poli gelio

Μετα απο καιρο ηρθε ενας φιλος φιλου να με βοηθησει, δεν ξερω τι ειχε γινει ,αλλα εκεινη την ημερα και για περιπου 3 συνολικα το ποιο δυνατο μου μελισσι , ειχε λυσσαξει.
Μολις το ανοιξε πρεπει να εφαγε καμμια 20 αρια τσιμπηματα , το παρατησαμε και πη***πιπέρι***ε αλλη μερα.
Απο τοτε ομως ολα τα αλλα μου φαινονται πολυ απλα.
Τωρα εχω ενα που μολις το ανοιξεις τρομαζεις , καθομαι εκει και εκπαιδευω τον εαυτο μου .
Παντως βλεπω οτι και η ψυχολογια που πας, παιζει ρολο . Αν αγχθωθεις και αναστεναξεις πανω απο την κυψελη το διοξειδιο που εκλυετε απο σενα τις κανει επιθετικες( μην βαρατε δεν τα λεω εγω αυτα).
Και κατι που εχω παρατηρησει φετος..........απο τον Μαρτη και μετα ολες τις δουλειες στα μελισσια προσπαθω να τις κανω πριν παει μεσημερι . Απο την 1 και μετα τρελαινονται , δεν ξερω τι παθαινουν.
Εμενα αυτο που μ ενοχλει ειναι το σουρουπο που αρχιζει να πεφτει το φως και δεν ξερεις αν η μελισσα ειναι μεσα ή εξω απο το διχτυ και επειδη δυο φορες με τσιμπησαν στο προσωπο...................
Διαλεξε ενα μπουφαν ασφαλες , για να βρω το καταλληλο και να δω τα μειονεκτηματα αγορασα 4, για τα μπατζακια υπαρχουν γκετες , κλεισε και τα γαντια σου καλα , παρε αποφαση οτι παρ ολα αυτα θα φας τσιμπημα και πηγαινε.
Σιγα σιγα θα το ξεπερασεις , να ξερεις ομως οτι πας οσο καλυτερα γινετε ετοιμος.
Μετα θα αλλαξει η ψυχολογια και αργοτερα αναγκαστικα , αν δεν ειναι μαζι ο θειος. Ασε που θα σε τσιμπανε και εκτος απο το οτι θα σε ευχαριστει μετα απο λιγα λεπτα δεν θα ξερεις που σε τσιμπησε Smile
jimys
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ξεπερνατε την φοβια;   Πεμ Απρ 14, 2011 2:55 pm

αυτα ολα ειναι οδοντοκρεμες . φιλε θα αγορασεις μια στολη καταδυσης 7 χιλιοστα με κουκουλα μασκα βατραχοπεδιλα και ενα καλο ψαροντουφεκο μολις σε δουν τα κοριτσια θα μπλοκαρουν θα νομισουν πως τις παρεσυρε τσουναμι στη θαλασσα και θα κοιταξουν να σωσουν οτι μπορουν και ετσι θα κανεις ανενοχλητος την δουλεια σου ΧΑΛΑΡΑ sostos htipieme htipieme htipieme
dim
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 181

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ξεπερνατε την φοβια;   Πεμ Απρ 14, 2011 6:54 pm

kala poli gelio kala poli gelio ΚΑΛΟΟΟΟΟ.....!!!!!
Τίποτα φίλε.. Αν έχεις καλή μάσκα για το πρόσωπο και γάντια, απλά μην τους δίνεις σημασία. Αυτές την δουλειά τους και εσυ την δική σου.
Και σε σένα να ερχότανε κάποιος με μάσκα και καπνό σπίτι και να έψαχνε στις ντουλάπες... το ίδιο θα έκανες..
melissologia H.B.F. melissologia H.B.F.
jimmys
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 106

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ξεπερνατε την φοβια;   Πεμ Απρ 14, 2011 7:56 pm

Και εγω στην αρχή το είδα κάπως. Όταν κατέβασα το 2ο πάτωμα για να κοιτάξω το 1ο την πρώτη φορά το πάρτυ ήταν μεγάλο. Τελικά θέλει να φερεσαι λίγο έξυπνα. Επιθεωρώ με τον αέρα κόντρα σε εμένα ώστε οι μυρωδιές μου να μην πηγαίνουν επανω τους. Επίσης να έχει ηλιοφάνεια και ζέστη οπότε αρκετές μέλισσες είναι έξω για εργασία (Μεσημεράκι). Απαλές κινήσεις λες και πρόκειται για μωρό και δεν θέλεις να το ξυπνήσεις. Όχι τράνταγμα τα πλαίσια όταν τα βγάζουμε ή βάζουμε. Κοιτάμε να μην ξεμένουμε από καπνό. Το καπνίζουμε στην αρχή. Κανά δυο στην αρχή στην είσοδο και περισσότερες από τους αεραγωγούς μιας και θέλουμε το μελίσσι να κατέβει κάτω. Να μην ιδρώνουμε. Όταν τελειώνεις και απομακρύνεσαι να μην βγάζεις την μάσκα αμέσως γιατί κάποιες θα σε ακολουθούν και θα επιτεθούν στα μαλιά σου. Ο θόρυβος κάνει τα μελίσσσια επιθετικά. Αν είναι πολύ επιθετικό τότε κλείστο και άστο να ηρεμήσει λίγο.Γενικά να παρατηρείς κάθε φορά και να βελτιώνεις την επιθεώρηση. Υπάρχουν και άλλα πραγματάκια που μπορείς να κάνεις και να πάρεις τον αέρα. Πιστέυω να βοήθησα.

Πως ξεπερνατε την φοβια;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Τα μελισσοκομικά :: Οι αρχάριοι... τα νέα παιδιά-
Μετάβαση σε: