Melissologia

Ελληνικό Φόρουμ συζητήσεων για τις Μέλισσες

ΦόρουμΦόρουμ  Συχνές ΕρωτήσειςΣυχνές Ερωτήσεις  ΕγγραφήΕγγραφή  Σύνδεση  BlogBlog  

Μοιραστείτε | 

Διήμερη συνάντηση 2/4/2011

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Melissologia
Διαχείριση

Αριθμός μηνυμάτων : 654

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Δευ Απρ 04, 2011 11:19 pm

Μπράβο στην παρέα cheers cheers cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
granazis
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 619

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Δευ Απρ 04, 2011 11:37 pm

Σιγα..μην ηπιατε 60 καραφακια.....μας δουλευετε για να ζηλεψουμε......κρατουσε ακομη η πρωταπρηλια....!!!!.???

goustaro goustaro goustaro goustaro kala poli gelio kala poli gelio kala poli gelio

Αυτο δεν γινεται χωρις τα ta moutra mou

Έχει επεξεργασθεί από τον/την granazis στις Τρι Απρ 05, 2011 9:43 pm, 1 φορά
MILIBEE
Honorary member
Honorary member

Αριθμός μηνυμάτων : 1575

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Τρι Απρ 05, 2011 12:03 am

Λοιποοοοοον .............μη νομιζετε πως επειδη καθυστερησα να γραψω , δεν περασαμε τελεια Very Happy
Απλα μια μικρη αδιαθεσια με πηγε παρα πισω. Δεν θα σας πω ποσο καλα περασαμε , μονο οτι καθε συναντηση ειναι ολο και ποιο καλυτερη και επιτυχης.
Να ευχαριστησω παρα πολυ οσους ηρθαν και βοηθησαν γι αυτο , να μην ξεχναμε οτι το σημειο συναντησης απειχε μιαμιση ωρα ακομη και για τους διαμενοντες στον Βολο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Καθ' οδον για Τρίκερι, Μηλίνα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Το Τρικερι απο μια αποψη
Η όμορφη παρεα μας
Ο υιος Κατσαρός με το μπουζουκι του διασκεδασε την παρεα μας ,( ευχαριστουμε Θωμά)
Καποιοι θαυμασαν το ηλιοβασσιλεμα απο την βεραντα της ταβερνας
Ηταν πλεον αργα , ετσι και αλλιως δεν με σταματα τιποτα ποσο μαλλον μετα τα τσιπουρα Razz

Το ξενοδοχειο ηταν εκει που φαινονται οι σκεπες, εισοδος Παγασητικου
Το φαγοποτι κρατησε απο τις 2μμ μεχρι 11.30μμ (σιγα να μην ηξερα τι ωρα ηταν,αλλα ρωτησαWink

Φυσικα καποιοι συνεχισαμε σε μπαρακι του χωριου αν και τσιπουροτσαλακωμενοι
Η ζημια......
Ζάστενη πριν το Τρίκερι , μοναδικο τοπιο ,υπεροχη παραλια
Και για να μην ξεχναμε για ποιο λογο πη***πιπέρι***ε, εστω και στην επιστροφη μια οπτικη επαφη την ειχα

Να ευχαριστησω τον Αρη που βοηθησε να διοργανωθει η συναντηση και οσους ηρθαν
Κατσαρο Θ., Γιωτα, Θωμα, LOBE,sabantonis, maikpigasos kai Ελενη, Κωνσταντινα, Λαζαρο και Ρανια,jimitris21 ,ΚΩΣΤΗ,dimitrios,ΜARIANOS

Ευχομαι να ειμαστε ολοι καλα , να μεγαλωνει η παρεα και να περναμε ετσι ομορφα sostos
MILIBEE
Honorary member
Honorary member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Τρι Απρ 05, 2011 12:07 am

granazi 85 ηταν , μετρησαν αλλοι ,γιατι εγω θα τα εβγαζα 255. Η ομαδα ageludi
Maikpigasos
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 773

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Τρι Απρ 05, 2011 9:16 am

MILIBEE έγραψε:
granazi 85 ηταν , μετρησαν αλλοι ,γιατι εγω θα τα εβγαζα 255. Η ομαδα ageludi

88 παιδιά..μην κλέβετε...
ayla
Honorary member
Honorary member

Αριθμός μηνυμάτων : 648

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Τρι Απρ 05, 2011 12:34 pm

Ρε τι χάνω! Κι εγώ την έβγαλα με 3 τσιπουράκια με παρέα 5 ατόμων για 2 ώρες. Πάλι καλά! Εσείς 88!!!
Και το τοπίο ....!!!!!!!! filakia
όχι ότι ήμουν σε αδιάφορο τοπίο ... αλλά ... η θάλασσα .... αααααααααααααααχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ!!!! filakia
και οι φωτογραφίες ... sevasmos

Χαίρομαι πάρα πολύ που η παρέα είναι τόσο πετυχημένη και περνάτε καλά!!! Εύχομαι πάντα τέτοια και να βρεθώ κι εγώ επιτέλους μέσα στην παρέα ... ζωντανά κι όχι μόνο κονσέρβα! filakia

arsarrig
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 20

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Τρι Απρ 05, 2011 8:17 pm

granazis έγραψε:
Σιγα..μην ηπιατε 60 καραφακια.....μας δουλευετε για να ζηλεψουμε......κατουσε ακομη η πρωταπρηλια....!!!!.???

goustaro goustaro goustaro goustaro kala poli gelio kala poli gelio kala poli gelio

Αυτο δεν γινεται χωρις τα ta moutra mou

μετα χριστο πας προφητης γαιδαρος..............να σουν κοντα μας να μας ελεγχες φιλε !!!!!!!!!!!!!!!
xrisfiss
Νέο Μέλος
Νέο Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 29

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Τετ Απρ 06, 2011 1:21 pm

οι φωτογραφίες τέλειες..........και η παρέα επίσης. Με κάνατε και ζήλεψα!!!

Από μεζέ δεν υπάρχει καμία φωτογραφία??? Very Happy

Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 296

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Τετ Απρ 06, 2011 5:14 pm

Γ...αμω την ατυχια μου . τοσα τσιπουρα και γω εκτος ?. milli μηπως κρατησατε τα μπουκαλακια να τα λιωσω να τα κανω φαναρια για το τρακαρισμενο ?
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 990

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Τετ Απρ 06, 2011 8:14 pm

ayla έγραψε:
! Εσείς 88!!!
καλά, πως τα μέτρησες;;;. μην σκάς . όταν έρθετε στην Αίγινα θα τα κάνουμε 188, και πάνω στο κύμα.

Αίμυ, μόνο άσπρα τετράγωνα βλέπω απο τις φωτογραφίες που ανέβασες (υποθέτω ότι τα άσπρα τετράγωνα είναι φωτογραφίες.
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Πεμ Απρ 07, 2011 12:20 am

Αποστολος Β. έγραψε:
Γ...αμω την ατυχια μου . τοσα τσιπουρα και γω εκτος ?. milli μηπως κρατησατε τα μπουκαλακια να τα λιωσω να τα κανω φαναρια για το τρακαρισμενο ?

ποιος εχει τωρα κουβαδακι???
για πες μου??!!!
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Πεμ Απρ 07, 2011 9:21 pm

captain το αυτικινητο τρακαρα και δυστυχως το επαγγελματικο. το "μοτορι μολις βγηκε απο σερβις, και ξυριζει...........
MILIBEE
Honorary member
Honorary member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Πεμ Απρ 07, 2011 9:46 pm

Εγω παντως για 88χ3 τα εβλεπα.

Αποστολε αν ελεγες οτι θα λυναμε ετσι την ζημια ,μπορουσε να μεταφερει ο Αρης με το φορτηγο του τα μπουκαλακια Razz

Νινα εγω τις φωτο τις βλεπω να δουμε τι συμβαινει ομως.
Τα επομενα πανω στο κυμα ε? Και ειπα να μην ξαναπιω.
Καλα ειπε μια ψυχη μην υποσχεσαι Wink
captain
Συντονιστική ομάδα
Συντονιστική ομάδα

Αριθμός μηνυμάτων : 1305

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Πεμ Απρ 07, 2011 11:56 pm

Αποστολος Β. έγραψε:
captain το αυτικινητο τρακαρα και δυστυχως το επαγγελματικο. το "μοτορι μολις βγηκε απο σερβις, και ξυριζει...........

το ξερω ....
τα εμαθα απο πρωτο χερι.
γκαντεμια Very Happy
MILIBEE
Honorary member
Honorary member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Παρ Απρ 08, 2011 9:00 am

scratch πρωτο χερι? Τι στο καλο πριν το συμβαν το ηξερες?
Κληρονομικο χαρισμα, η διοραση captain? Very Happy
ayla
Honorary member
Honorary member

Αριθμός μηνυμάτων : 648

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Παρ Απρ 08, 2011 1:32 pm

NINAS έγραψε:
ayla έγραψε:
! Εσείς 88!!!
καλά, πως τα μέτρησες;;;. μην σκάς . όταν έρθετε στην Αίγινα θα τα κάνουμε 188, και πάνω στο κύμα....
Αυτό το κρατώ ως υπόσχεση! Very Happy Τα 88 δεν τα μέτρησα, το ανέφεραν πιο πριν.
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΦΥΤΑ ;;;;   Σαβ Απρ 09, 2011 8:33 am

Καλημέρα Συνάδελφε...... για το φυτώριο αναφέρομαι, γιατι με τα μελισσακια ακόμα αναμένω.

Αποστόλη, επειδή σε λίγες μέρες (πρώτα ο καλός Θεός) θα έρθουν τα μελισσάκια μου, και τα οποία θα κατοικήσουν κοντά στο φυτώριο το οποίο είναι επαγγελματικός χώρος, και όπως εσύ ξέρεις πολύ καλά δεν μπορώ να αφήσω τα φυτά εκτεθιμένα και να τα χάνω , μιά και εκτός απο κέφι είναι και το εμπόρευμά μου, η δουλειά μου, προβληματίζομαι με τους ψεκασμούς τους.

Οι συσκευασίες των φαρμάκων που χρησιμοποιώ δεν αναφέρουν κάτι για τις μέλισσες.

Βασικά χρησιμοποιώ Aliette για τα κονοφόρα, και Decis kai Bayfidan για τα υπόλοιπα. Δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο, εκτός απο πολύ ειδική περίπτωση και σε συγκεκριμένο φυτό, αν συμβεί κάτι.

Δώσε μου τα φώτα σου σε παρακαλώ σχετικά με αυτό.

Είναι η εποχή που πρέπει να ψεκάσω, μην τα χάσω αρχή της εποχής.
Κάναμε αμάν φέτος να δούμε λίγη δουλειά, και κουράστικα πολύ όλο το χειμώνα να τα προστατέψω για να τα χάσω τώρα απο μύκητες και έντομα.....
Μαρίνα
Μέλος
Μέλος

Αριθμός μηνυμάτων : 94

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Σαβ Απρ 09, 2011 11:47 am

Παράθεση :
Βασικά χρησιμοποιώ Aliette για τα κονοφόρα, και Decis kai Bayfidan για τα υπόλοιπα. Δεν χρησιμοποιώ τίποτα άλλο, εκτός απο πολύ ειδική περίπτωση και σε συγκεκριμένο φυτό, αν συμβεί κάτι.

Εγώ δεν ξέρω τι φάρμακα είναι αυτά όμως αυτό που πρέπει να προσέχεις ΠΑΝΤΑ είναι τους ψεκασμούς να τους κάνεις η πολύ νωρίς το πρωί (πριν αρχίσουν να βγαίνουν από την κυψέλη) ή λίγο πριν νυχτώσει (για να έχουν μπει μέσα)........έτσι αποφεύγεις να βρεις τη μέλισσα πάνω στο λουλούδι.
Αποστολος Β.
Μέλος
Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Σαβ Απρ 09, 2011 7:15 pm

Ninas απλα πραγματα, ραντιζε το απογευματακι κοντα στη δυση του ηλιου, που οι μελισσουλες εχουν μαζευτει ηδη. την επομενη μερα δεν θα πανε στα φρεσκοραντισμενα λογω μυρωδιας. Τα φαρμακα αυτα δεν ειναι τοξικα για τις μελισσες αλλα καλυπτουν τις φερομονες τους και οι φρουροι τις "κοβουν " στην εισοδο της κυψελης.
NINAS
Ενεργό Μέλος
Ενεργό Μέλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διήμερη συνάντηση 2/4/2011   Σαβ Απρ 09, 2011 9:23 pm

Τα φαρμακα αυτα δεν ειναι τοξικα για τις μελισσες αλλα καλυπτουν τις φερομονες τους και οι φρουροι τις "κοβουν " στην εισοδο της κυψελης.[/quote]

Ευχαριστώ Αποστόλη και Μαρίνα για την βοήθεια.

Μαρίνα τα φάρμακα αυτά είναι εντομοκτόνα και μυκητοκτόνα για τα φυτά.
Δυστυχώς ένα επαγγελματικό φυτώριο που έχει μεγάλη ποικιλία φυτών για λιανική πώληση είναι όσον αφορά τις αρρωστιες σαν ένα νοσοκομείο.
Το ένα κολλάει απο το άλλο και μπορεί να χάσεις πολύ εμπόρευμα, ή αν δεν το χάσεις να μήν είναι σε κατάσταση να το πουλήσεις, οπότε τα φάρμακα είναι σχεδόν αναγκαία.
Για να καταλάβεις την διαφορά, στο σπίτι μου δεν βάζω τίποτα στα φυτά, και είναι 10 φορές καλύτερα απο το φυτώριο.
Αλλά δεν έχει καμμία σχέση ούτε η ποσότητα, ούτε η ποικιλία....

Η πληροφορία σας ήταν πολύτιμη
ευχαριστώ Νίνα

Διήμερη συνάντηση 2/4/2011
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
 Παρόμοια θέματα
-
» Bρεθηκε ασπρο-μπεζ λαμπραντορ
» Αναπαύσου εν Ειρήνη
» Επείγον, χαρίζονται γατακια στη Θεσσαλονικη!!!
» Μαφάλντα,ημίαιμο βέλγικο-ΚΟΥΤΑΒΙ
» xarizontai gatakia!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Melissologia :: Διάφορα :: Melissologia - Hellenic Bee Forum :: Συναντήσεις Melissologia H.B.F.-
Μετάβαση σε: